Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Družstevní podíl- dědictví

Dobrý den, nevíte někdo jak je to s děděním družstevního bytu?
Zemřel otec, který s matkou bydlí v bytě DV. Otec má z prvního manžesltví syna, má na byt nějaký nárok?
Byt získali rodiče v průběhu manželství a matka tam stále bydlí.
Má někdo zkušenost, jak se postupuje v takových případech? Děkuji

podiel v družstevnom byte dedia v prvom rade členovia družstva,to boli mama a otec,keď ho nadobudli spolu,takže otcov podiel dedí v prvom rade mama a po rodičoch Vy,nevlastný brat by mal nárok na pomernú časť jedine pokial by sa jednalo o byt v osobnom vlastníctve,nie družstevný byt,ktorý je de facto majetkom bytového družstva a jeho členov....

pokial je to družstevný byt,tak si v podstate môže trhnúť nohou,družstevný byť je majetkom bytového družstva a jeho členov,to je ten výrazný rozdiel oproti bytom v osobnom vlastníctve,o prevode/ odpredaji družstevného podielu rozhoduje bytové družstvo a jeho členovia,nárok na otcov členský podiel si môže robiť člen konkrétneho bytového družstva a to je Vaša mama,váš nevlastný brat nieje členom vášho konkrétneho bytového družstva,takže nemá nárok na podiel z majetku bytového družstva,nárok na to by si mohol uplatniť jedine v prípade,že byt by bol v osobnom vlastníctve Vašich rodičov,bytové družstvo nemá žiadne povinnosti a záväzky voči Vášmu nevlastnému bratovi,takisto on si nemôže nárokovať na majetok bytového družstva,nevlastný brat si môže uplatniť nárok na podiel z toho,čo bolo v osobnom vlastníctve otca,napr. auto,chata,zbierka známok a podobne......tam by si mohol nárokovať,že vyplaťte mi moju časť z hodnoty auta a auto si nechajte a podobne, o tom už rozhodne dedičské konanie a ten,kto ho povedie...

No nevím.

http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma /ruzne/zneni-vynatky-definice/8250-dedeni-druzstev niho-bytu-clenskeho-podilu-v-bytovem-druzstvu.html
(minulý Občanský zákoník!, nemám čas hledat aktuální příklad)

Pokud bylo právo na družstevní byt nabyto za trvání manželství (t.j. nabyl-li některý z manželů nebo oba současně právo na družstevní byt po uzavření manželství) a manželé se tudíž stali společnými členy družstva a společnými nájemci družstevního bytu, zůstává po smrti manžela členem družstva výhradně druhý z manželů, tzn. že pouze na něho přejde členský podíl v družstvu se souvisejícím oprávněním k nájmu družstevního bytu.
To však neznamená, že by tímto způsobem došlo ke zkrácení práv ostatních dědiců, neboť soud je v dědickém řízení povinen k této skutečnosti přihlédnout (součástí dědictví se tak stane dluh pozůstalého manžela ve výši poloviny hodnoty členského podílu v družstvu a pozůstalý manžel tak bude nejčastěji povinen ostatní dědice do výše tohoto dluhu tzv. vyplatit).

Nejsem právník

.. maximálně co mají za možnost,je chtít převod čenských práv a povinností na družstevníka. Ale ani na to není právní nárok. O tomto vždy rozhoduje členská schůze. Proč se dříve nevyvíjela aktivita o převodu do soukromého vlastnictví.Dětičky si myslely,že jim spadne do klína byt,který prodají za dva melouny??

To není v množství příspěvků,ale v tom,že co není váš majetek,tak na to prostě nemáte nárok. Užívací právo není to samé jako vlastnické právo. Oslovte za malý obnos právníka příslušného bytového družstva a nevařte z vody různých ferdů mravenců.

Tak právník se vyjádřil tak, že matka bude muset dědice vyplatit.
Takže se udělá odhad tržní ceny bytu, polovina je automaticky matky a druhá se rozdělí mezi dědice,
Alespoň by v odhadu měla být zohledněna nesplacená anuita.

Tak nakonec to dopadlo tak, že by se máma měla vypořádat s oběma dědici. (Já a nevlastní bratr)
To že se jedná o družstevní byt, nikoho moc nezajímá hodnota bytu je určená a z toho se to počítá.
Nakonec jsme se oba dva vzdali dědictví a máma má klid.
Můžete označit jako vyřešené.

Ešte-že tak, lebo právnik je diletant a nemá pravdu. Nevlastný brat si nemôže uplatniť právny nárok na bezpodilový nehnuteľný majetok ktorým je byt s príslušenstvom po zosnulom otcovi. Zmluvu s družstvom a zomretým spísanú počas jeho života si nezverejnil, aby sa bolo čoho chytiť.

Jakpakto, že nemůže? Je potomkem v linii přímé, takže nárok má. Pokud chceš radit v právní problematice ČR, tak si laskavě nastuduj naše zákony, a nebo drž mlč, protože většinou slintáš bludy (i mně už dochází trpělivost některé tvoje příspěvky číst - jen vymýšlíš kktiny :-( ).

Jo,Nuda je slovenský Všeználek,který často i dobře poradí,jen kdyby si odpustil ty blbé kecy okolo o estébáckých a bolševických mafiích a taky odkazy na slovenské zákony pro české tazatele.Rozumí všemu,jen v teraporadně snad nebyl.Ne že by to neznal,asi jen nestíhá radit všude.:-)