Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem demontáž plynoměru v domě s novým majitelem

Dobrý den,

jsem bývalým nájemníkem bytu. Ze dne na den, jsem se dozvěděl, že již několik měsíců má dům nového vlastníka. Ten požadoval úhradu nájmu za období, co dům vlastní a vystěhování do konce měsíce. Jelikož jsem nájemné posílal stále předchozímu majiteli, který o pronájmu bytu tomu novému nic nesdělil a přestal komunikovat, stačilo nakonec, abych se odstěhoval.

Odhlásil jsem proto i elktřinu a plyn, oboje u společnosti ČEZ. Elektroměr si společnost ČEZ demontovala včas. Ovšem plynoměr měl být, po odkladu ze strany společnosti RWE, které patří, demontován až další měsíc. Ale to jsem již neměl do objektu přístup.

Informoval jsem o situaci majitele i ČEZ a předal jim na něho kontakt. Společnost mne následně informovala, že majitel se rozhodl plynoměr pouze přepsat a nedemontovat. To se ovšem nestalo, což jsem nevěděl, když mi byla ukončena smlouva s ČEZ a RWE chce teď svůj plynoměr zpět a to do konce měsíce. Hrozí mi přestupek a pokuta.

ČEZ s tím již nemá nic společného, RWE neví co poradit, předali to dalšímu oddělení a majitel (soukromá firma) se mnou nekomunikuje, co mám teď dělat prosím?

Přeji hezký den.

"Společnost mne následně informovala, že majitel se rozhodl plynoměr pouze přepsat a nedemontovat."

Ta tě nemá co informovat. Ve skutečnosti RWE nemá co kecat do toho, zda se bude plynoměr převádět nebo demontovat. Tys jim jako jeho vlastník oznámil, že ho mají demontovat a pokud tak neučinili ze svého rozhodnutí, je to jejich problém. To oni se rozhodli plynoměr v objektu ponechat i poté, co jsi s nimi ukončil smlouvu. Tímto způsobem bych s nimi komunikoval.
Nechť si zajistí přístup do objektu klidně za asistence policie a plynoměr si demontují.

Taky by mě zajímalo, jaký přestupek že ti hrozí. Energetický zákon hovoří o vztahu dodavatele plynu k výrobcům plynu, zákazníkům a provozovatelům zásobníků.
Pokud tedy správně píšeš, že smlouvu si s nimi ukončil, tak jejich zákazník již nejsi. A tedy ani nemáš žádnou povinnost umožnit jim přístup k plynoměru.

Mám bohužel podobnou zkušenost a není to tak jednoduché. RWE (Innogy) tvrdí, že povinnost zajistit zpřístupnění bytu (již měsíc cizího) k demontáži plynoměru je na mě, protože plynoměr je psany na moje jméno. Pokud nový majitel neumožní přístup, bude moje smlouva ukončena, ale do demontáži plynoměru se bude jednat o nelegální odběr - ovšem můj!!! Proto zmiňován v úvodním příspěvku ten přestupek a sankce. Zní to absurdně, myslel jsem, že si ze mě dělají legraci, ale je to tak. Prostě pokud jsme nedovlekli nového majitele při předání bytu do kanceláře dodavatele plynu, resp. neudělala to realita, která to slíbila, tak jsme naprosto bezmocní a novy majitel bytu dělá, ze se ho to netýká a nekomunikuje.

povinnost zajistit zpřístupnění bytu (již měsíc cizího) k demontáži plynoměru je na mě,

.
Ono zalezi ako bola ukoncena zmluva, ty si predsa daval vypoved k nejakemu datumu, k tomu datumu bola povinnost prevadzkovatela spravit demontaz/prepis/odhlasenie plynomeru. To, ze tak neurobili ta zaujimat nemusi.
Horsie by bolo ak by si vypovedal zmluvu uz k datumu, ked si nemal fyzicky pristup do objektu, v tom pripade sa moze prevadzkovatel branit, inak moc sanci nema.
Vseobecny problem velkych spolocnosti je, ze casto vystupuju z pozicie sily a pozaduju od zakaznikov aj vec, na ktore nemaju narok.
V pripade sudu sa bude posudzovat len to, ci bola zmluva ukoncena korektne, ak sud uzna, ze ano ma RWE smolu.
Btw cele je to divne, pretoze pokial viem pri predaju u nas realitky vzdy trvaju na tom, ze plyn, elektrika a spol musia byt uz odhlasene a robi sa to vzdy v sucinnosti s novym majitelom, ktory si zaroven prihlasuje sam seba.
Inymi slovami k predaju nedoslo skor kym nebolo toho vysporiadane, je to aj poistka noveho majitela voci dlhom a pod. AK by totizto zostal plyn, ci elektrika pisana na stareho majitela a ten neplatil pridu plynari, ci elektrikari a noveho majitela odpoja, takze to bolo vzdy v zaujem kupjuceho aby bolo vsetko v cajchu.