Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nemocenská

Dobrý den , pokud dcera dostane výpovědˇve zkušební době , může jít na nemocenskou ( je těhotná ).Je tam nějaká lhůta do kolika dnů by musela na nemocenskou nastoupit ? A pokud bude mít nemocenskou , a bude mít výpovědˇ musí se hlásit na úřadu práce ? Moc děkují za odpovědˇ Mirka

Ve zkušební době nejde o výpověď,
ale o zrušení pracovního poměru ve zkušební době.

V průběhu zkušební doby může zaměstnavatel pracovní poměr zrušit
kdykoliv ► i v době nemoci nebo těhotenství. Jenom by v případě nemoci
musel se zrušením počkat prvních 14 dnů.
___

Ochranná lhůta po zániku nemocenského pojištění činí
pro případ nemoci 7 kalendářních dnů.

Pro peněžitou pomoc v mateřství (PPM) činí ochranná lhůta tolik
kalendářních dnů, kolik dnů trvalo poslední nemocenské pojištění
(zaměstnání), maximálně však 180 kalendářních dnů.

Pro přiznání PPM je nutné splnit ještě jednu podmínku: nemocenské pojištění
v délce 270 minimálně kalendářních dnů (cca 9 měsíců) v posledních dvou letech
před nástupem na PPM.
(Co předcházelo tomuto zaměstnání? Splnila by dcera tuto podmínku?)
___

Těhotenství není nemoc a samo o sobě neznamená, že lékař vystaví neschopenku.

Bude-li nemocenské pojištění (zaměstnání) trvat méně než 180 kalendářních
dnů, nemusela by dcera splnit podmínky pro přiznání PPM. Chce-li Vaše dcera
mít nárok na PPM, měla by v zaměstnání vydržet (a pracovat) co nejdéle.
___

Evidence na úřadu práce není pro nikoho povinná,
jde o právo, nikoliv povinnost nezaměstnaných.

Uchazečem o zaměstnání se člověk nemůže stát v době pracovní
neschopnosti (nemohl by nastoupit do zprostředkovaného místa).

Jiná situace by byla v případě registrace na ÚP a následné nemoci.

Nechce-li dcera v době těhotenství pracovat, není nutné se registrovat
na ÚP jenom kvůli zdravotnímu pojištění. Stát hradí zdravotní pojištění
i za osoby pobírající nemocenské. Dcera by jen musela tuto skutečnost
doložit své zdravotní pojišťovně (potvrzení OSSZ).

Nebude-li na neschopence a nebude-li chtít docházet na ÚP a "lítat"
po doporučených místech, může zůstat doma, přihlásit se u zdravotní
pojišťovny jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) a sama si hradit
pojistné (od 1. ledna 2016 jde o částku 1.337 Kč měsíčně.)
Sociální pojištění není povinné.

___

Už jednou jsem Vás poprosila, abyste pokračovala v původní otázce.
Nebudou-li mít odpovídající všechny informace pohromadě, nemusela
byste obdržet adekvátní odpověď.

Chcete-li se k této situaci ještě na něco zeptat,
pokračujte prosím zde, nezakládejte další otázky.