Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem prodej auta - kupující nechce přepsat změnu majitele v evidenci vozidel

Čau,
mám jeden nepříjemný problém. Nejdříve napíšu jak jsem se dostal do tyto situace ve který právě jsem.
Měli jsme starý auto Fiat Uno (rok výroby 1988), koupili jsme nové a chtěli jsme se ho zbavit co nejvýhodněji. S prodejem jsme moc nespěchali, takže jsem ho nabízel na inzerátech na internetu za docela dost peněz. Nejdříve jsem začal na ceně 12 000 Kč, pak jsem cenu zhruba každý měsíc snižoval o 1000 Kč, protože se nikdo neozýval, čemuž jsme se vůbec nedivili, protože jsem do inzerátu napsal také, že požaduji přepis auta a nový majitel bude muset ještě navíc zaplatit eko-daň (10 000 Kč). Asi tak po čtyřech měsících inzerce jsme cenu už snížili na 8000 Kč. Najednou se nám začali ozývat lidé s nabídkami, že to koupí ale bez přepisu, aby nemuseli platit eko-daň. Na to jsme ale nechtěli přistoupit, aby nám potom nehrozili nějaké problémy. Asi za další dva měsíce, kdy už jsme to pomalu vzdávali, jsem zjistil, že pokud s kupujícím přepíšeme auto na někoho s průkazem ZTP, tak se nebude muset platit eko-daň. Přesně tohle jsem napsal do inzerátu a ještě jsem cenu snížil na 7000 Kč. To byla poslední nabídka, kterou jsem chtěl udělat. Protože jsem si říkal, že si to auto radši nechám, než abych ho prodal za tak málo. Ozývali se mě lidé, ale vždycky si to nakonec rozmysleli.

Za dalších několik týdnů, když už jsem ani nevěděl, že mám inzerát na auto se mi ozval starší pán. Tvrdil, že má o auto enormní zájem a že je majitelem průkazu ZTP a že ho chce hned vidět. Přijel v pátek večer, prohlídl si auto a řekl, že ho bere. Trval ale na tom, že s ním chce hned odjet, protože bydlí 120 km daleko a nechce k nám znovu zbytečně jet. My jsme chtěli aby přijel znovu v pondělí abychom všechno najednou vyřídili (evidenční kontrolu, přepis). Nakonec jsme přistoupili na jeho podmínky, uzavřeli jsme kupní smlouvu, zaplatil nám 7000 Kč a domluvili se, že nám hned v pondělí pošle veškeré doklady potřebné k přepisu auta (plnou moc, jeho průkaz ZTP, doklad o evidenční kontrole). Pak když už skoro odjížděl nám řekl, že potřebuje velký technický průkaz k provedení evidenční kontroly. Najednou jsme si uvědomili, že jsme mu dali auto a s ním i veškeré papíry k autu. Moc se nám to nelíbilo, ale protože jsem byl už hodně unavený a zároveň šťastný, že se auta už konečně zbavuji, nechal jsem ho odjet. Říkal jsem si, že když mám podepsanou kupní smlouvu a kupující mě několikrát ujišťoval, že mě pošle doklady k přepisu, tak jsem v tom neviděl žádný problém.
To se stalo 12. února, kupující mě ze začátku nebral telefon a nic mě neposlal. Ozval se až asi po dvou týdnech, že měl nějaké osobní problémy. Řekl jsem mu, že přepis auta měl být hotový do 10 dnů po podepsání smlouvy. On mě poradil teda, že mám jenom přepsat datum ve smlouvě a znovu slíbil, že do nejpozději 10 dnů mě pošle ty doklady k přepisu. Od té doby se neozval a nemůžu se mu dovolat.

Teď už fakt nevím co mám dělat. Když jsem se byl ptát na úřadě na evidenci vozidel, tak mě paní ujišťovala, že když bude nějaký problém, můžu se bránit kupní smlouvu. Ale největší nejistotu jsem dostal potom, co jsem si přečetl nějaké články na idnesu na internetu. Tam psali, že z právního hlediska člověk co je psaný v evidenci jako majitel není brán jako právoplatný majitel a že to nemá žádnou váhu. Jsem to pochopil, že to je vlastně jenom člověk co platí pokuty. Navíc mám pocit, že ani u soudu bych moc šanci neměl, když on předloží technické průkazy a já jenom kupní smlouvu, ve který je navíc napsaný, že já jako prodávající zodpovídám za přepis auta. Ani by se to přes soud asi řešit nevyplatilo.

Co byste teď dělali? Ještě jsem na úřadě dostal radu, že mám nahlásit, že jsem ztratil technické průkazy a mám zažádat o nové, čímž by ty původní průkazy co má, ztratili platnost a tak bych ho třeba donutil k přepisu.
Nebo se na to mám vykašlat a jenom se modlit, aby po mně nikdo nechtěl platit pokuty nebo povinné ručení na auto, které nemám?
Děkuji zajakoukoli odpověď.

Děkuji za reakci.
Já jsem se tady schválně rozepsal co nejvíc, aby lidé pochopili mou situaci a chápali jak a proč jsem se do ní dostal. Vím, že jsem udělal velkou chybu, já vždycky až moc přehnaně důvěřuji lidem. Ale teďka nechápu proč si myslíte, že to nemusí být pravda, to co jsem napsal. Myslíte, že bych si něco takového dokázal vymyslet?

Díky za radu. Ale trochu se bojím toho co za to bude ten advokát chtít. Aby se mě to vyplatilo. Navíc po tom co jsem přečetl pár článků jsem zjistil, že mě docela vážně hrozí pokuta 50 000 Kč za to, že jsem auto nepřepsal do 10 pracovních dní, jak je uvedeno ve smlouvě.

Nejdříve jste trval na přepisu, a pak auto a doklady předáte cizímu člověku.
Právník moc neporadí, nepomůže, nebo za prachy vše zařídí. Je třeba sehnat kupce, dojít za ním a jednat s ním.
Na úřadě poradili dobře, osobně to taky doporučuji, až po upozornění, že mu zneplatníte doklady. Ale kupec bude třeba i rád, páč auto chce na díly. Nebo ho prodá dál...

Určitě na to nekašlete, ale jednejte.

Dobrý den, tak já nyní řeším stejný problém.... s tím rozdílem, že všechny doklady od vozidla mám, včetně smlouvy. Mohu vědět, jak jste problém vyřešil? Tedy, jak jste dopadl? Moc děkuji za odpověď.