Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pracovní smlouva na dobu určitou - nárok na dovolenou...

Dobrý den, mamka pracuje ve školství a má uzavřenou prac. smlouvu na dobu určitou od 25.8.2015 do 24.8.2016 (smlouva nebyla prodloužena). Chci se zeptat, kolik dní má dovolenou, protože zástupce ředitele tvrdí, že má právo pouze na 24 dní a zbytek by musela o prázdninách odpracovat ve škole... Je to pravda? Protože pokud ano, tak by musela dojíždět o prázdninách asi 100 km a cesta o prázdninách na místo pracoviště trvá 3 a půl hodiny (o prázdninách jezdí autobusy blbě), takže by denně strávila cestováním cca 7-8 hodin (zástupce ředitele požaduje, aby to mamka opracovala ve škole a byla ve škole celých 8 hodin).

Zajímá mě:
1) je pravda, že je nárok jen na 24 dní dovolené?
2) je nějaká možnost, jak se vyhnout tomuto dojíždění (např. práce doma, nemocenská, neplacené volno, apod...)?

(1)
Po odpracování 60 pracovních směn vznikne zaměstnanci
nárok na celou roční výměru dovolené – za předpokladu,
že pro zaměstnavatele odpracuje celý kalendářní rok.

V případě, že zaměstnanec odpracuje jen část roku,
vzniká nárok na poměrnou část dovolené ve výši
jedné dvanáctiny za každý celý odpracovaný měsíc.

Maminka nastoupila 25. srpna 2015. Jestli do 31. prosince 2015
odpracovala alespoň 60 pracovních směn, vznikl jí nárok na 4/12
roční výměry (40 : 12) x 4 = 13,33 (nárok bude 13 nebo 13,5 dne,
podle toho, jak zaměstnavatel dovolenou zaokrouhluje.

V roce 2016 půjde o 7 dvanáctin výměry.
(40 : 12) x 7 = 23,33 [nárok činí 23 nebo 23,5 dne].

Pro účel dovolené se za odpracovanou dobu započte i doba dovolené,
případně doba nemoci pro nemoc z povolání (pracovní úraz).

(2)
Neexistuje způsob, jak se vyhnout dojíždění.
Zaměstnanec je povinen plnit pracovní povinnosti
a pokyny zaměstnavatele i v době prázdnin.

Maminka může požádat o neplacené volno,
ale zaměstnavatel není povinen žádosti vyhovět.

Zaměstnavatel může (ale nemusí) zaměstnanci umožnit práci doma.

O vzniku, trvání i ukončení pracovní neschopnosti
rozhoduje lékař, a to pouze na základě zdravotního stavu pacienta.

Skutečnost, že někomu nevznikl nárok na dovolenou,
není důvodem k vystavení neschopenky.

(3)
Sečtu-li nárok na dovolenou za oba roky, vychází mi 36 nebo 37 dnů
(podle zaokrouhlení zaměstnavatelem). Ovšem je otázkou, jestli „starou“
dovolenou maminka nevyčerpala už v průběhu roku.

Čerpání dovolené podle zákoníku práce určuje zaměstnavatel,
který jí dovolenou mohl určit na dobu meziročních prázdnin.

Neřekla Vám maminka, jestli podepisovala žádanky o dovolenou?

—————
Podle mých zkušeností se zaměstnavatel k mamince zachoval slušně.
Znám školy, jež smlouvy uzavírají na dobu od 1. září do 30. června…

Dobrý den, díky za odpověď - mamka měla jen asi dva dny dovolené, ale dnes jsem se dozvěděl, že zástupce dal všem učitelů podepsat papír, že souhlasí že podzimní a vánoční prázdniny se berou jako dovolená...

Znám školy, jež smlouvy uzavírají na dobu od 1. září do 30. června…

Ano, to už taky zažila, ale pokud mám správné info, tak to už školy ani dnes nesmí dělat- nebo se pletu?

Tak dnes měla mamka jednání se zástupce - byl velice nepříjemný a jasně řekl, že chce aby mamka o prázdninách byla ve škole (9 dní v červenci a 8 v srpnu) a chce aby tam byla od 6:30 celých 8 hodin... To že tam žádný autobus ani vlak nejede v tuto dobu ho nezajímá... Jako druhou možnost dal ukončit smlouvu k ke konci 7 měsíce...

A co teď? Může se zaměstnanec nějak bránit, když do místa zaměstnání se nedá v požadovanou dobu dostat?

to je mi jasné, ale myslel jsem si, že musí být nějaký důvod proč chodit do práce v noci... Tady žádný důvod není, jde jen o papírování které by se zvládlo doma... Zástupci jde jen o to, aby mamka podepsala předčasné ukončení pracovní smlouvy aby škola nemusela platit za prázdniny - tuto variantu se snaží zástupce mamce vnutit...

Počítám že kdyby mamka přespávala ve škole, že to se taky nesmí...

ještě jsem na jiné poradně našel toto, ale nevím zda to je ještě platné:

Zákon č. 563/2004 Sb. , o pedagogických pracovnících a o změně dalších zákonů, je v případě pracovní doby učitelů speciálním zákonem, který má přednost před zákoníkem práce v tom, že pedagogickým pracovníkům výslovně dává právo "Jde-li o výkon jiné práce než podle odstavce 2, vykonává pedagogický pracovník sjednanou práci v pracovní době, kterou si sám rozvrhuje, a na místě, které si sám určí." Paušální nařízení ředitele školy, že výkon veškerých prací musí provádět pedagogický pracovník přímo na pracovišti, by bylo v rozporu s platným zákonem. V případě učitelů existuje celá řada prací, které mohou konat například doma, ve veřejné knihovně apod. Jde o situci, kdy nekonají práce u kterých zákon stanoví povinnost být na pracovišti zaměstnavatele. Rozumný a manažersky schopný ředitel školy v pozici zaměstnavatele bude respektovat platný zákon a v běžném provozu školy stanoví z pozice zaměstnavatele v předem daných pravidlech a také podle potřeby případ od případu si vyžádá přítomnost pedagoga či pedagogů na pracovišti mimo "dobu stanovenou rozvrhem jejich přímé pedagogické činnosti, dobu stanovenou rozvrhem jeho dohledu nad dětmi a žáky, dobu zastupování jiného pedagogického pracovníka " tehdy, když to povaha konkrétní práce, například porada, třídní schůzky aj. nebo konkrétní úkol vyžaduje. Paušální vynucování přítomnosti všech učitelů na pracovišti celých 40 hodin zákoníkem stanovené týdenní pracovní doby, aniž by si to provoz školy a konkrétní pracovní úkol vyžadoval, by zkrátka svědčilo spíše o tom, že ředitel školy nezná nebo si špatně vykládá platné předpisy, případně že je vědomě porušuje, ať už z důvodu svých omezených manažerských kvalit nebo z důvodů jiných. Záměr některého začínajícího nebo organizačně nepříliš zdatného ředitele školy, že "pro jistotu" bude držet všechny učitele ve škole osm a půl hodiny denně, protože "co kdyby se to někdy hodilo", v důsledku vede ke zhoršení vztahů napracovišti, k vytváření atmosféry strachu a k pádu autority ředitele. Učitelé v takovém postupu právem spatřují organizační sabost ředitele a obcházení či porušování zákona. A stav, kdy sám ředitel nectí zákony a bez vážných důvodů komplikuje učitelům život, nutně poznamená kvalitu práce učitelů a poznamená celou školu.

zákon č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů,

§ 22a

Pracovní doba pedagogických pracovníků

(1) Pedagogičtí pracovníci vykonávají v pracovní době

a) přímou pedagogickou činnost,

b) práce související s přímou pedagogickou činností.

(2) Pedagogický pracovník je povinen být na pracovišti zaměstnavatele v době stanovené rozvrhem jeho přímé pedagogické činnosti, v době stanovené rozvrhem jeho dohledu nad dětmi a žáky, v době zastupování jiného pedagogického pracovníka a v případech, které stanoví v souladu se zákoníkem práce zaměstnavatel.

(3) Jde-li o výkon jiné práce než podle odstavce 2, vykonává pedagogický pracovník sjednanou práci v pracovní době, kterou si sám rozvrhuje, a na místě, které si sám určí. Náklady, které pedagogickému pracovníkovi vzniknou výlučně v souvislosti s výkonem práce na jiném místě než na pracovišti zaměstnavatele podle věty první, se nepovažují za náklady vzniklé v souvislosti s výkonem závislé práce, a není-li dohodnuto jinak, hradí je pedagogický pracovník.

Jak to tak čtu, tak závěr je asi takový - zástupce jedná v souladu s předpisy. Maminka je povinna chodit do práce. To, že dojíždí je problém tvé maminky, kdy má chodit do práce určuje zaměstnavatel resp. dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel a podle toho jak je psáno, dodržuje i ustanovení ZP. Jako řešení vidím dvě možnosti - přestat jednat se zástupcem a jednat přímo s ředitelem, ten by se neměl tomu bránit a případně přesunout jednání opět na zástupce, zdůvodnit neetickým chováním, vydíráním o předčasné resp. dřívější ukončení PP na žádost zaměstnance. Tady, ale asi budou chtít oba tj. ŘŠ i ZŘŠ totéž. Ale za pokus člověk nic nedá. Druhá možnost je zjistit si zda již některý zaměstnanec měl možnost pracovat o dovolené doma, pokud ano, pak by šlo o nerovný přístup k zaměstnancům, nechat si vše napsat a pak jen lehce se zmínit, že se člověk bude informovat o správnosti postupu na příslušném inspektorátu práce. Potom, ale není cesta k možnému opětovnému uzavření pracovní smlouvy s týmž zaměstnavatelem, ale tady předpokládám, že asi nějaká další následná smlouva nebude uzavřena. Otázkou ještě zůstává na jakou jinou práci bude o prázdninách tvá matka převedena, nevím teď přesně jestli musí odpovídat kvalifikaci a jestli musí tvá matka s převedením souhlasit. Taky by měl zaměstnavatel určit co má matka dělat a kdo bude její práci kontrolovat. Dále lze postupovat ještě mnoha způsoby, ale to by spíš eskalovalo situaci, základ je v komunikaci.

díky za info.. ano, mamka již byla jednat s ředitelem, který je velice rozumný a příjemný, a dokonce připustil možnost pracovat z domova, ale dnes mluvil s mamkou zástupce s velmi nas** tónem + hodil před mamku návrh na ukončení prac. poměru ke konci července a propiska letěla přes celý stůl...(asi mu vadilo, že ho mamka přeskočila a šla za ředitelem) a rovnou řekl že v žádném případě práce z domova...

On totiž tu školu spíš řídí ten zástupce než ten ředitel (a taky si na jeho místo brousí zuby, ředitel půjde brzo do důchodu)

Jinak pokud mám správné info - jedná se o nějakou administrativu, tedy to není žádná přímá pedagogická činnost a tedy jsem si myslel že platí to co jsem postnul v minulém příspěvku:

(1) Pedagogičtí pracovníci vykonávají v pracovní době

a) přímou pedagogickou činnost,

b) práce související s přímou pedagogickou činností.

(2) Pedagogický pracovník je povinen být na pracovišti zaměstnavatele v době stanovené rozvrhem jeho přímé pedagogické činnosti, v době stanovené rozvrhem jeho dohledu nad dětmi a žáky, v době zastupování jiného pedagogického pracovníka a v případech, které stanoví v souladu se zákoníkem práce zaměstnavatel.

(3) Jde-li o výkon jiné práce než podle odstavce 2, vykonává pedagogický pracovník sjednanou práci v pracovní době, kterou si sám rozvrhuje, a na místě, které si sám určí.

Vůbec ta škola byla špatná volba - hned první den kdy měla mamka podepsat prac. smlouvu, tak 1) posunuli datum nástupu protože bylo 10 minut po pracovní době a 2) i když slíbili, tak neproplatili vstupní lékařskou prohlídku...

Potom, ale není cesta k možnému opětovnému uzavření pracovní smlouvy s týmž zaměstnavatelem

Ano, to opravdu nehrozí, mamka měla prac. smlouvu na dobu určitou s tím že pokud bude vše ok, tak bude prodloužena, bohužel se ale teĎ na školu přihlásilo o 200 žáků méně a tak se propustilo pro nadbytečnost asi 10 zaměstnanců a ti kteří měli na dobu určitou, tak nebyla smlouva prodloužena...

Co brání vaší matce, aby komunikovala pouze s ředitelem a zástupce ignorovala ?
Nechť si od ředitele nechá napsat minimálně emailem, lépe formou vytištěného potvrzení s podpisem ředitele a razítkem školy, že se dohodly na práci z domova v čase od do a zástupce si může propisku tak maximálně strčit do zadní části těla.

Ten vámi uvedený paragraf by bylo možné použít, pokud by se s ředitelem nedalo dohodnout. Ale výše jste napsala, že s ředitelem JE možné se dohodnout. Tak to tak udělejte, nechte si to napsat písemně a zástupci pak maximálně pošlete kopii té dohody a nemusíte se ohánět paragrafy.

Jinak ano, takto to funguje, že zaměstnavatel si stanovuje podmínky. Nikomu přece nic nebrání, aby jako zaměstnanec nepracoval, pokud mu to nevyhovuje.

To je trochu problém - ředitel ve škole moc často není, musí se požádat o schůzku a pak to trvá tak týden než někoho příjme...
Druhý problém je, že už ho asi zpracoval zástupce, takže už i ředitel změnil názor...

Mám ještě jeden dotaz - mamka dostala nabídku práce a byla pozvána na pohovor ve 13. hodin... Chtěla to rovnou spojit se zubařem, když už si má brát volno (+ týden jí bere zub). Bohužel zubař má ten den volno jen v 8 ráno a zástupce tedy mamce řekl, že to tedy ještě stihne dojet těch 100 km na poslední šestou hodinu zpátky a na pohovor že volno nedostane...

Zajímalo by mě, zda má alespoň právo na tohle, když jí končí pracovní smlouva. Díky