Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Označení vozidla ZTP kopií parkovacího průkazu

Dobrý den,
vezl jsem matku - držitelku průkazu ZTP do Prahy. Vozidlo jsem zaparkoval na vyhrazeném parkovišti a označil jej kopií parkovacího průkazu. (originál máti již několik let nepoužívá, neboť ji byl před lety z jejího vozidla záměrně odcizen a po vydání nového ji na městském úřadě doporučili používat kopii). Vozidlo bylo z parkoviště Městskou policií odtaženo a po vyzvednutí vozidla zabavena kopie park. průkazu. Byl sepsán pouze protokol o zabavení průkazu s tím, že se to bude dále řešit ve správním řízení. Protokol o odtahu na částku cca 2200 kč jsem podepsal ale dosud neplatil (s poznámkou vydáno bezplatně na protokol). Dopustil jsem se opravdu něčeho? mají právo požadovat uhrazení odtahu? mám očekávat i jiné sankce? Jsme z toho s matkou poměrně dost vystresovaní. Budu vděčný za jakoukoli relevantní radu, jak se bránit.
Předem děkuji, Hrazdira

Originál parkovacího průkazu NELZE v žádném případě kopírovat a kopii nelze užívat jako originál.
Pokud byste parkovací průkaz okopíroval/a a s kopií vůz třeba zaparkoval/a na vyhrazeném parkovacím místě, jedná se dle zákona o neoprávněné užití parkovacího průkazu a Vaše vozidlo bude odtaženo, na Vaše náklady!

zdroj

Pane Karle tvrdíte,že parkovací průkaz nelze v žádném případě kopírovat a kopii použít.Jsem toho názoru,že nemáte pravdu.Prostudoval jsem důkladně zákony týkající se této problematiky.Ani v jednom zákoně a především v zákoně o provozu na pozemních komunikacích není výslovně uvedeno,že by okopírování parkovacího průkazu a použití této kopie bylo neoprávněným použitím parkovacího průkazu

Mýlíte se. V zákoně je řeč pouze o "vozidlu přepravujícím osobu těžce zdravotně postiženou". Majitelem toho vozidla může být kdokoli jiný. Dokonce ho může i kdokoli jiný řídit. Podmínkou je pouze to, aby na místo na kterém zaparkoval, přepravil osobu s parkovacím průkazem ZTP nebo na daném místě danou osobu vyzvedl a tímto průkazem automobil označil...
V praxi stačí pouze ten průkaz, protože vám těžko někdo bude dokazovat, že jste tam danou osobu nepřivezl, nebo že ji tam zrovna nejedete vyzvednout.

Jde čistě o to, co napsal výše Karel. Kopie parkovacího průkazu ZTP nemá žádnou hodnotu a matka tazatele se neměla spokojit s tvrzením, že jí "pouze kopie bude stačit."

Poskytnu praktické informace s přepravou osoby s ZTP. Vozím kamarádku, která tento průkaz vlastní. Výhod ZTP lze využít jen při přepravě a parkování s tím spojeným osoby vlastnící tento průkaz. Při parkování u restaurace měšťáci dokonce čekali na moji kamarádku, aby se přesvědčili, zda jsem tam oprávněně. V některých institucích chtějí k bezplatnému vjezdu vidět průkazku, nestačí jim terč za sklem předního okna. Nikdy mně nenapadlo výho ZTP využít pro sebe, přestože mám terč neustále v autě.

Jste nepochopil mou odpověď. Nemůže jiná osoba,která není držitelem průkazu používat jeho dispozice. Takže ano,osobu se ZTP může přivést kdokoliv,ale pokud auto nepatří jí,tak TY musíš parkovat jen tam,kde můžou ostatní. Nesmí se použít její průkaz v jiném autě,pokud v něm nesedí.

Ale není to o ničem. On si nepřečetl druhou část tvojí poslední věty. "pokud v něm nesedí." Dovolím si doplnit. Vozidlo má privilegia ZTP, pokud bezprostředně slouží k přepravě držitele průkazu ZTP. Příklad: zajedu do nemocnice, zaparkuji na vyhrazeném parkovišti pro invalidy. Doprovázím postiženou osobu po vyšetřeních. Potom vyjíždím z areálu nemocnice bez placení - na rozdíl od ostatních. Dokonce ikdyž vyjíždím sám, protože si taam postiženou osobu nechali, neplatím.

s tou kopii je to na hrane, s pomoci pravnka vsak lze prokazat, ze opice postupovala protipravne, opice muze odtahnout vozidlo, ktere neopranvnene stoji na vyhrazenem parkovisti, ovsem zde je to neopravnene stani velmi nestabilni, ve spravnim rizeni je velmi vysoka sance na vyhru