Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kupa podielu zahrady

Zdravim,

Mam zahradku vedenu na katastri pod parcelnym cislom "C" . Tato parcela z vacsej casti lezi na povodnej parcele "E". Chcem by som kupit jeden podiel z tejto parcely E . Vymera je 870 m2, je vedena ako orna poda. Znamy od ktoreho chcem kupit podiel ma 1/5 z vymery. Je tam este jedna spoluvlastnicka, ktora ma tak isto 1/5. Ostatne su dropne podiely typu 1/30 alebo 4/45 a podobne.
Ja mam zaujem od toho znameho odkupit tu 1/5.
Otazka znie, ci mi to moze predat aj ked nebudu napriklad spoluvlastnici suhlasit, alebo kde moze vzniknut nejaky zadrhel. Napriklad prejavi jeden zo spoluvlastnikov zaujem a znami mu to musi predat a mne nebude moct ? Alebo ako to je v tomto ? Viem ze spoluvlastnici maju urcite predkupne pravo, ale ako sa uplatnuje ? Co mam robit pre to, aby som sa k podielu dostal ja a nie niekto iny (pripadny spoluvlastnik) ?
Musi vobec znamy oznamovat spoluvlastnikom zamer predaja ?

Dakujem,

Martin

pri spoluvlastníctve bohužial platí jedno,že ani jeden zo spoluvlatníkov v podstate nemá presne vytýčené,kde presne sa jeho pomerná časť na pozemku nachádza,má len vyčíslené,že spoluvlastní časť celku s ostatnými,takže všetci spoluvlastníci musia byť oboznámení a musia súhlasiť,ak sa nejaká časť celku odpredáva cudzej osobe,pretože pokial by jeden zo spoluvlastníkov "vypadol z hry" bez nejakého právoplatného nástupcu-dediča,zbytku spoluvlastníkov by sa automaticky zväčšil vlastnený majetok,aj keď pomer častí by zostal zachovaný,pretože pri spoluvlastnení de facto každý vlastní tú pomernú časť z každej časti celku....ťažko sa to jednoducho vysvetluje,ale jednoduchšie by sa to vysvetlilo napr. na dvoch spoluvlastníkoch dvojizbového bytu,tu neznamená,že si byt rozdelia nejakou čiarou na dve polovice napr.tak,že v mojej polovici budú izby,v druhej kuchyňa a zácho s kúpelňou,alebo že automaticky jedna izba bude jedného a druhá druhého a zbytok presne na polovicu,tu takisto ani jeden zo spoluvlastníkov nemá presne určené,koho ktorá polovica je,kade tá pomyselná deliaca čiara vedie,vlastnia to spolu a teda v skutočnosti aj polovica každej izby a inej miestnosti je vlastnená každým v pomere jedna polovica a to isté platí aj o dotyčnom pozemku ako o celku,to,že sa spoluvlastníci dohodnú na tom,že Jano bude mať tu hrášok,Alena tam jahody,Juro lehátko,to je ich vzájomný problém,ale nikto z nich nemôže jednoznačne vyhlásiť,že toto konkrétne miesto je výlučne moje,lebo podla dohody tu už x rokov pestujem mrkvu a môžem si s tým robiť čo uznám za vhodné,to bohužial bez súhlasu všetkých nejde,lebo v skutočnosti sú tam spoluvlastníci a na ktoromkolvek území celku má každý ten spoluvlastník tú svoju pomernú časť a má právo spolurozhodovať,ako sa s ňou bude nakladať,keby bolo jednoznačne určené,čo konkrétne koho je,neexistovali by spoluvlastníci,ale vznikli by jasne vytýčené parcely F,G,H atď s presne vymedzenými velkosťami a výlučnými vlastníkmi....

No tym veciam o podieloch rozumiem, ale zaraza ma ze musi mat pri rpedaji vylozene suhlas spoluvlastnikov. Nie je to hlupost ? Ved ak nebude niekto suhlasit a ja chcem predat tak co ? nemozem predat ? A ked surne potrebujem peniaze alebo podobne ? To je absurdne. Myslel somz e to je tak ze vsetci ostatni spoluvlastnici musia byt oboznameni a iba ak ponuknu rovnaku, alebo vyssiu sumu musi to potom predat nie mne, ale spoluvlastnikovi.