Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem CDG letiště a peníze

Právě teď se nacházím ve Francii na letišti CDG kde u mě celníci zjistili větší množství peněz. Tedy 20k $ a 500€ dále v příručním zavazadle dalších 10k $. Ty náleží příbuzným 5-ti letého chlapce který jede se mnou jede a mám vystavenou plnou moc. Nebudem si nahlávat, že suma je to velká. Dále zadrželi společně se mnou mého otce a další neznámou dámu. Celkový počet peněz které jsem u sebe měl já můj otec s (9) a neznámá žena se svým synem dělal 46k €. Ihned nás tedy vzali na celnici kde to nějak rychle sesmolili a napálili pokutu 3.600€ z toho ze si ze všeho celkem vezmou 8%. Rozhodně se mi to nelíbilo protože celníci dali do jednoho balíčku všechny moje peníze všechny tátovi a všechny té ženy. Z toho balíčku si to chtěli vzít a my souhlasili. S tím že pokutu uhradíme. Opravdu jsem tu částku uhradili a úředníci si ji dali do obálky. To následovalo tím že chtěli od mého otce podepsat protokol ve kterém nebylo napsáno že se toho účastnila jakákoliv jiná dospělá osoba jen on sám a na tu skutečnost upozornil což následovalo tím že úředník se navztekal vyndal peníze z obálky ven zpátky na balíček a obálku roztrhal. Začal tedy potom nadávat že je třeba začít všechno od znova a ze peníze se zabaví do soudu. Jeho kolega (namakanej frajírek kterýmu během kontroly bylo stále do smíchu) ke mě poté přišel a vyzval mě abych vstal já odmítl výzvu opakoval s řevem zase jsem odmítl a poté mne chytil za pravou ruku a táhl. Ihned jsem začal s tím že si chci celý proces nahrát a pořídit si záznám. Bylo mi řečeno že to není možné. Donutili nás jít do zadní místnosti kde sme se měli svléknout kvůli hloubkové prohlídce. Naše kufry nám stáhly z letu aby je mohly zkontrolovat. I tak je mi to jedno. Jde mi o následující je mi již 19 let mám za sebe právní odpovědnost a cestuju na vlastní pěst tedy když sem požádán abych cestou odvedl někoho známého proč ne. Co si on převáží na sebe přece nemá co dělat se mnou. Peníze mi zabavili a dali mému otci 1000€ prý pro všechny že si s tím mají vystačit . Co mám dělat abych prokázal že cestuju sám ? Jak si nechat od celnice vrátit peníze

Dle § 41 zákona č. 253/2008 Sb.
můžete převážet bez oznámení hotovost v hodnotě max 10tis. EUR. Vypadá to, že ten limit 10k EUR se týká všech zemí EU.

Ve Francii se limit vztahuje na osoby, pokud nejsou v příbuzenském vztahu. Tedy vy a váš otec dohromady máte stále limit 10tis. EUR. Nezletilí se samozřejmě nepočítají jako "nosiči" peněz. Ovšem vy a třeba vaše "neznámá žena" máte limit 20tis. EUR (dohromady).

Takže pokud jste si plánovali jak všechny přečůráte a ušetříte doslova jednotky tisíc Korun (letenku Praha-Paříž jde pořídit už od nějakých 50EUR) a namísto dvou výletů do Paříže do zvládnete jedním, tak smůla...

Jinak namísto jedné pokuty vyměří pokutu vám (porušil jste limit) i té "neznámé ženě", protože i ona sama nedodržela limit 10k EUR (dle toho, co píšete totiž převážela 16tis. EUR). Takže jste to uhádal vskutku "bravurně".
Pro příště si aspoň s neznámou ženou nekupujte letenky vedle sebe a nechoďte spolu. Pochybuji, že by vás vyhmátli oba, kdyby mezi vámi prošla desítka jiných cestujících.

" Co si on převáží na sebe přece nemá co dělat se mnou."
Takže by pašerákům drog mělo stačit, aby s sebou vozili 5-leté děti a co mají ty 5-leté děti u sebe za to přece oni nemůžu. :-D Takže ano, můžou. Pokud je vám svěřená osoba, tak za ni nesete odpovědnost, tzn. i za veškeré její činy, tedy za to, co udělá/neudělá/ukradne/převeze/zaveze/odveze/přesun ete/odhrnete/zasype/atd. Snad chápete.

"Co mám dělat abych prokázal že cestuju sám ? "
Letět jiným letadlem než váš otec. Rodinní příslušníci letící jedním letadlem budou prokazovat, že do letadla nastoupili nezávisle na sobě, dost špatně. Byť se vám to může jevit jako nespravedlivé a "divné".