Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nemocenská OSVČ

Dobrý den, mám pojistku na neschopnost na 650 kč/den. Nyní pracuji jako OSVČ. Práci chci ukončit, navíc budu mít neschopenku od pondělí. Je možné, i při pracovní neschopnosti ukončit pracovní spolupráci na živ. list a přihlásit se na ÚP? I když jsem na neschopence? Abych nemusel platit SZ a ZP? Děkuji.

no.. mám, jiná cesta nevede a zadlužil bych se. Nešlo, v Pátek tam nejsou. A když budu na ÚP a pak si vezmu neschopenku, aby mi ji vyplácela pojištovna, tak to asi nepujde, ne? Takže, když to chci využít, musím tam zůstat? Díky.

Že Vy jste se ani nepokusil zjistit, jak to s tím ÚP je?
Úřad práce má úřední hodiny i v pátek dopoledne, pouze pro
nové registrace uchazečů o zaměstnání (tuším asi do 10.30).

Stát hradí zdravotní pojištění za osoby pobírající nemocenské.
Jestli jste si hradil nemocenské pojištění, budete mít v případě
nemoci nárok na nemocenské až od 15. dne nemoci.

Do té doby ÚP nebo nemoc bez nemocenského.

Nevím z hlavy, jak je to s platbami povinných záloh.
Pokud uvažujete o ukončení SVČ, můžete podle mne živnost
pozastavit a za dobu pozastavení nic nehradit (stejně
v době nemoci nemůžete podnikat).

————
Co míníte větou "pracuji jako OSVČ". Zákon nic takového nezná.
Buď vykonáváte SVČ, tedy podnikáte, nebo pro někoho pracujete,
potom jde o obcházení zákona (tzv. Švarc systém)…