Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem neplacené volno místo dovolené od zaměstnavatele

Dobrý den,
letos poprvé u nás ve firmě zavedli takovou novinku - během celozávodních dovolených jsou některé dny, kdybychom měli být v práci, ale nejsme kvůli dovolené, označeny písmenem "V" jako volno. Ptali jsme se, jak je tedy takový den placený, a prý že je neplacený. To zaměstnavatel může nahradit některé dny dovolené neplaceným volnem? A který právní předpis toto umožňuje? Ještě dodám, že písmenem "V" jsou označeny i vánoční svátky, kdy by normálně náležela náhrada mzdy za svátek, ale takhle za to nebudeme mít nic. Opravdu je to možné?

Děkuji za odpověď

Těžko říci, jak to myslí. Neznám poněry u vás v podniku.

Klasické neplacené volno organizace nemůže zaměstnanci dát. Ta je povinna mu přidělovat práci dle prac. smlouvy. Nemá-li práci, jedná se o překážku na straně organizace; to ale neznamená neplacené volno.

Neplacené volno je možno dát zaměstnanci jen na jeho vlastní (písemnou) žádost. V tom případě je zaměstnanec povinen doplatit za dny neplaceného volna zdravotní pojištění. Za celý měsíc neplaceného volna 1337 Kč.

Já nevím přesně, jak to mají pojmenované...neplacené volno asi není ten správný termín, ale nevím přesně, jaký tomu dali název. Mě by hlavně zajímalo, jestli je možné, aby zaměstnavatel dal místo dovolené den, za který nic nezaplatí, ať už se to jmenuje jakkoliv. A taky, podle kterého zákona/právního předpisu to je.

Pokud pracuješ na směny, tak jsi placen za dny, které odpracuješ, které ti zaměstnavatel určí podle přepisu. Za dny. kdy nepracuješ. placen nejsi. Co je na tom nelogického ?
Prostě nepracuj v práci, kde se pracuje na směny pokud chceš mít jistotu toho, že když svátek bude vycházet na všední den, tak ho dostaneš proplacený. Jednoduché a prosté....

Zřejmě si nerozumíme...to přece vím, že nebudu placený za dny, které neodpracuju. Jde o to, že letos byly některé dny dovolené nahrazeny něčím, co se najednou neplatí (a dřív normálně proplácelo jako dovolená). Ve svátky normálně pracujeme (s příplatkem samozřejmě) a vánoční svátky, které jsou během zimní celozávodní dovolené, se proplácely jako náhrada mzdy za svátek, pokud na ten den vycházela směna.

právě že vypsána byla...přečtěte si ten příklad, co jsem tady psal...já už nevím, jak jinak to vysvětlit...prostě na dny, na které jsou vypsány směny, jsou běžně o celozávodní dovolené vypsány ŘD. Ale někdy místo ŘD nám tam dali to volno, které se neplatí (a dřív platilo jako ŘD)

Dostáváme na začátku roku rozpis směn na celý rok...jsme nepřetržitý provoz, takže se provoz předpokládá celý rok. Ale pokud to tedy jde obejít tak, že z nějakého důvodu zaměstnavatel na ty určité dny zruší předpoklad, že bude směna, tak asi v tomto bude ten zakopaný pes. Ale udivuje mě, že roky se to takhle nedělalo, až letos, ale k tomu mně víc řeknou nejspíš na účtárně.

12 hodinové směny třeba rozdělují na 8 hodin "normálních" + 4 hodiny přesčas, za které bude vybráno náhradní volno. Za dvě směny tak vlastně vznikne nárok na 1 den volna, čerpání náhradního volna. V tom případě není nárok na přesčasové příplatky.

Třeba: pracuješ v PO - 12 hodin odpracováno a zaplaceno, ÚT - 12 hodin odpracováno a zaplaceno, ST - nic, "volno". A oni mají "vnitřně" ve výkazu zaplaceny 3 dny po 8 zaplacených hodinách, což je v důsledku dtto a nemají problém se zákoníkem práce (12 hodin).

Samozřejmě to může být ze strany zaměstnavatele i nějaký výdrb se zaměstnanci, to zvenku nelze posoudit, to ujistíš na účtárně. Porovnej si počet svých odpracovaných a zaplacených hodin.

Příplatky za přesčas se platí, pokud byl odpracován stanovený pracovní font. Tedy 8 hodin každý pracovní den a počítá se to za celý měsíc. Uvedu příklad pro zjednodušení pozor jen na jeden týden. Pokud pracujeme na směny a například odpracujete plánované směny v pondělí, ve středu, pátek a neděli po 12 hodinách, máte celkem 48 hodin. Přesčas je osm hodin. Ty jste odpracoval nad stanovených 40hodin. Ne tedy 4x4 hodiny, protože jste pracoval 45x po dvanácti hodinách. Jiný postup je chybný.

Další příklad. Vezmeme si tento první červenceový týden. V pondělí, čtvrtek a pátek je pracovní den. V úterý a ve středu státní svátky. V případě, že vám na státní svátek připadně směna ve stanoveném měsíčním fondu, neměl by se svátek proplácet a máte normální plat. V případě že máte volno tak svátek ano. V případě, že ve svátek pracujete směnu navíc, přesčas, máte příplatky za svátek a přesčas. Ti kteří pracují denně 8 hodin mají za svátek také příplatek, pokud mají hodinovou mzdu. U stanoveného měsíčního platu se svátek sice vykáže, ale plat je stále stejný.

Pokud máte první červencový týden dovolenou, vykáže se pondělí, čtvrtek a pátek dovolená. O svátcích se dovolená nevybírá. Ani to nelze. Tyto dva dny je prostě volno. Nesprávně neplacené. je totiž svátek.

Jiné případy volny mi nejsou jasné a jak už několik pisatelů podotklo, spojte se ze mzdovou účtárnou. Jsou povinni vám to vysvětlit.

Klasické neplacené volno vám nemůže, bez vašeho souhlasu zaměstnavatel udělit, s výjimkou výše uvedeného případu, nedostatku práce, překážkách v práci. V některých případech se musí za dobu neplaceného volny doplácet zdravotní pojistné, to v případě, že neplaceným volnem neodpracujete měsíční pracovní font.