Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přivlastněni si věci

Dobrý den, mam dotaz na přivlastnění si věci, protože u nás na parkovišti stojí vozidlo (auto) už cca 5 let bez známek že by se o to vozidlo někdo staral (porostle mechem, prázdné pneumatiky a rezavé). Zajímalo by mě jestli tedy vozidla spadají do movitých věcí které mohou být přivlastněny a popřípadě jak na to. Děkuji za odpověď.

Auto je sice starší kousek (fiat coupe), ale není na něm nic co by se nedalo spravit, tak proto. :) Já akorát slyšel že když se nějaká movitá věc nachází na veřejném prostranství a majitel o tu věc nejeví zájem déle jak 3 roky, tak potom by se tato věc dala přivlastnit někým jiným skrze zákon.

Větší blbost jsem neslyšel.... Vím o spoustě kamer městské policie které jsou upevněné na veřejném prostranství více jak 3 roky, ale že bych si je díky tomu mohl přivlastnit ? To by se pomalu člověk bál vyjít z domu kdyby tohle existovalo.... Co třeba odstavená nějaká technika na parkovišti, často jsou vidět nějaké bagry a podobné co někomu stojí vedle pozemku na veřejném prostranství dlouhé roky ale ještě jsem neslyšel že by si někdo jen tak přišel a vzal si to.

Psal jsem přivlastnění opuštěné movitosti o kterou se majitel nestará déle jak 3 roky ( Pokud dojde k opuštění movité věci, může si ji kdokoliv přivlastnit. Tato možnost nabytí vlastnického práva je nově upravena v § 1045 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.), nepsal jsem krádež...

§ 1045
(1) Věc, která nikomu nepatří, si každý může přivlastnit, nebrání-li tomu zákon nebo právo jiného na přivlastnění věci. Movitá věc, kterou vlastník opustil, protože ji nechce jako svou držet, nikomu nepatří.

Jinými slovy, pokud věc má majitele tak si ji přivlastnit nemůže nikdo. Jde to pouze v případě že dotyčný majitel výslovně (a předpokládám že ve finále i papírově) dá najevo že danou věc nechce a nemá o ni zájem (což je v dnešních časech nereálné protože ve všem jsou peníze).