Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zamestnanec pracuje nemocny

Zdar,
spis obecnejsi dotaz:

Co muze delat zamestnavatel se zamestnancem, ktery je prokazatelne nemocny (kasle, smrka, ma zarudly oci), ale furt chodi do prace a nechce jit k lekari a na neschopenku?

Aktualne totiz v praci resime to, ze kolegyne chodila do prace nemocna, kasel na pruduskach, dokonce se pochlubila, ze uz jsou doma nemocny vsichni, ale ona proste uz ma jen par dni dovoleny, kterou setri na vanoce a na neschopenku nepujde, protoze malo penez. Nakonec po trech dnech uporny snahy nas ostatni nakazit, odesla k doktorovi a dostala antibiotika a vzala si na dva dny dovolenou, nicmene v pondeli prijde a nevim, jestli po ctyrech dnech na antibiotikach uz nebude nakazliva.
Zatim teda si dneska v praci jeden dalsi kolega stezoval na bolest v krku a me nejak zacina taky, navic mam za tyden dovolenou, tak to hodne nastve, jestli budu nemocnej kvuli nejaky krave.
Vedouci rikal, ze ji nijak donutit nedokaze, ze s tim nic delat nejde, takze dotaz je, zda-li nejde nebo co by pro priste slo delat?

Podle mě nejde dělat obecně prakticky nic, nepůjde-li o nakažlivou nemoc (nutnost karantény). V provozu výroby potravin, nemocnice, školka možná jo, ale nenapadá mě co a jak.

Každopádně jde takového pracovníka z práce vyhodit (nějaká záminka se vždy najde, aby to bylo neprůstřelné). Ne teď, ale off record mu pohrozit, že pokud nepůjde marodit a nepřestane šířit kolem sebe chrchlání, při nejbližší příležitosti bude odejít. To ale musí vedoucí, majitel.

Jak kde, co jsem delal, tak kdyby nekdo chodil do prace nemocny a nekoho jineho tam nakazil a firma tak misto jednoho nemocneho mela treba tri, tak ten co to tam zatahnul by letel. Samozrejme tam kde je zamestnanec jen kus masa, ktery se da nahradit ze dne na den brigadnikem, to asi platit nebude.
---
Ve statni sprave je to dotecnemu jedno, vyhodit se neda a bejt na neschopence je dneska i pro zamestnance statu financni zatez. :-/