Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stanovy družstva

Dobrý den,
mám dotaz, je nějaká páka (věta v zákoně apod.), jak urychleně předsedu družstva donutit k předání/nahlédnutí stanov? Předseda opakovaně nechce členovi družstva stanovy poskytnout a vymýšlí si výmluvy, že je měsíc na dovolené apod. = schválně tím zdržuje prodej bytu (členského podílu). Děkuji za pomoc.

Zákon o družstvech neukládá jak má vedení družstva prezentovat své stanovy. Zákon ukládá, že se založením družstva je mají mít a pak musí zřídit informační desku, ale co na ní má být je jen příští členská schůze, ti rozumní tam dají i stanovy. Paradoxem je, že se často člověk dozví jak se člověk (nebo jen člen družstva) dostane ke stanovám až právě z textu samotných stanov družstva! Často se to uvádí na konec stanov do přechodného ustanovení, nedává se tam časová lhůta. :-D Zpět k dotazu. Je to pouze o lidech, stanovy nejsou citlivým dokumentem družstva, někdo by je měl na požádání dát ve fotokopii a to i za přiměřenou úplatu. Přístupy k ostatním dokumentům družstva je jiný kafe. Je to o lidech, mezilidských vztazích starající se o konkrétní společný majetek, bydlení ve družstvu není potom pro každého. Někde družstva fungují a někde nefungují. Good luck.

Jako NEmajitel bytu v OS si nemůžeš některé věci takhle vynucovat.Majitelem bytu je družstvo,ty můžeš jen požádat o převod práv a povinností. V této době to družstva dělají bez problému,ale ... pokud se zabejčí a neodsouhlasí to,nic moc nenaděláš. Musíš sám zjistit si jak to je.

Zastupuje ho bohužel osoba, která bez předsedy neudělá ani krok a která se bojí stanovy zaslat. Zabejčí? Bavíme se tady i tak o majetku v řádech několika milionů a že se někdo "zabejčí" a já (nebo někdo další v podobné situaci) s ním nemohu nakládat podle sebe mě tedy krapet děsí.

Jako člen družstva máte samozřejmě právo být se stanovami
seznámen. Podle mne byste měl mít jejich výtisk – v našem
družstvu je mají všichni členové (jsem teď u jiného PC, nemám
možnost nahlédnout do zákona).

Bohužel neznám žádnou páku, jak někoho přimět,
aby to, co udělat nechce, udělal urychleně.
Normálně pošlete oficiální písemnou výzvu doporučeným dopisem
s dodejkou a počítejte s cca 30denní lhůtou po převzetí výzvy.

Upřesním, že nejde o prodej bytu, ale o prodej členského podílu.
Byt i po změně majitele podílu zůstane majetkem družstva.

Družstvo (ani jeho předseda) se nemůže „zabejčit“ a Váš záměr „neschválit“,
neboť bytové družstvo se k převodu práv a povinností ani k prodeji podílu
nevyjadřuje. Pouze jej bere na vědomí.

Problém vidím spíše v tom, že zájemce o koupi podílu, který uvidí takový
přístup předsedy družstva, může o členství v družstvu ztratit zájem…