Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zařazení psů podle zákona.

Dobrý den, prosím, jak je určeno podle zákona která psí plemena jsou lovecká a ovčácká?
Jde mi o jmenovitý seznam plemen. V paragrafu 14 /1/e zákonu o myslivosti je uvedeno:

e) usmrcovat v honitbě toulavé psy, kteří mimo vliv svého vedoucího ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení pronásledují zvěř; pokud je tato nemovitost umístěna na oploceném pozemku, počítá se vzdálenost od jeho oplocení. Toto oprávnění se nevztahuje na psy ovčáckých a loveckých plemen, na psy slepecké, zdravotnické, záchranářské a služební; usmrcovat kočky potulující se v honitbě ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení; pokud je tato nemovitost umístěna na oploceném pozemku, počítá se vzdálenost od jeho oplocení,

Podle různých zdrojů, jsou ovšem plemena řazena různě. V tabulce Českého kynologického svazu je obecně velmi málo plemen psů. Kde je právně určeno do jaké skupiny se jednotlivá plemena řadí (všechna)?

Z toho prvního vašeho odkazu je zkopírovaný ten výňatek který jsem vložil do dotazu a v tom druhém (který jsem procházel před napsáním tohoto dotazu) je u středoasijského pasteveckého psa napsáno, že to není pastevecké plemeno. Navíc nikde není uvedeno že je právní klasifikace totožná s rozřazením FCI.

"Picnout" si určitě nechci, jen mi přijde ten zákon zvláštně formulovaný. Diskutovali jsme jak si tuto část správně vyložit. Šlo třeba o Středoasijského pasteveckého psa, který není podle FCI zařazen ne mezi Ovčácké, pastevecké a honácké psy, ale mezi Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi. Nehledě na to že i terminologie v zákoně je jiná a neodpovídá názvúm skupin dle FCI.

Promiňte, ale opravdu nikde nevidím že by bylo psáno, že se zákon odkazuje na rozřazení organizace FCI. Toto je pouze u podmínek pro vystavení potvrzení o provedení loveckých zkoušek u psa který má být klasifikován jako lovecký pes. Nevidím, podle čeho se určí plemeno ovčácké. Navíc, jsem nikde nenašel že by bylo podle FCI plemeno klasifikováno jako "lovecké".

A víte vlastně, co hledáte? Vlastníte molossoida, ale sháníte klasifikaci loveckého plemene. To je samo o sobě dost zvláštní.
Když nevěříte mně, pak vám sem zkopíruji vyjádření JUDr. Čechury z ČMMJ:

O psech loveckých plemen má zákon o myslivosti zmínku v § 44 odst. 1 v definici loveckého psa. Musí jít o lovecké plemeno uznané FCI. Tato plemena tedy musí myslivecká stráž znát podle vzhledu, a odpovídá- li vzhled pytlačícího psa některému z těchto plemen, nemůže jej usmrtit. U nich není problém rozeznatelnosti, jaký nastal oproti předchozí právní úpravě, která u psů ovčáckých, zdravotnických, slepeckých, zdravotních záchranářských atd. u zákazu usmrcení připojovala „pokud jsou jako takoví k rozeznání“.
JUDr. Ing. Vladimír Čechura

Pořád vám to nestačí? Pak prostě vzneste dotaz na MZe, které má tuto agendu v gesci.