Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Proč mi zaměstnavatel daní ubytování?

Zdravím, mám dotaz...

Pracuji ve Švédsku, ve Stockholmu, pod českou firmou. Na výplatní pásce se mi objevila položka - naturální příjem - cca 27.000 (toto je částka, kterou stojí moje ubytování ve Stockholmu, kterou platí zaměstnavatel). Tato položka mi zvýší základ daně a daň a pojištění pak platím vyšší. Je takovýto způsob běžný? Musím si tak vlastně danit cenu mého ubytování. Děkuji.

Úhrada nájemného zaměstnavatelem je benefit, který podléhá dani z příjmů (je to stejné, jako by dal těch 27k tobě na ruku, ať si to zaplatíš sám). Prostě máš mzdu plus těch 27000,-, které akorát nevidíš, protože je zaměstnavatel rovnou odvádí ubytovateli. A věř, že i pro zaměstnavatele je to citelné, protože to navyšuje odvody i jemu, ovšem je to jediná legální cesta…

Já na tom nevidím vůbec nic legálního.

Pokud zaměstnavatel vyšle zaměstnance na pracovní cestu do zahraničí,
je povinen uhradit náklady za ubytování, dopravu a vyplatit stravné
plus proplatit případné další náklady.

V žádném případě to nelze považovat za zaměstnanecký benefit.

Tak to beru zpět - nedošlo mi, že je to zahraničí a pracovní cesta - já to pochopil jako zaměstnanec trvale žijící… Nicméně to i tak zaměstnavatel asi bere jako "příjem zaměstnance", proto to daní (nejsem si jistý, jestli se do příjmu započítávají i diety a podobné…).

Vypadá to, že si to tento zaměstnavatel vykládá dost svérázně.

Cestovní náhrady nejsou zdanitelným příjmem,
nelze je zahrnout do průměrného výdělku pro výpočet
náhrady mzdy za nemoc či dovolenou,
nejsou ani předmětem exekuce, oddlužení, …

Jde o uhrazení zvýšených nákladů, které musel zaměstnanec
kvůli práci pro zaměstnavatele vynaložit.