Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vrácení zboží - Pán nespokojen se zbožím

Dobrý večer,
mám takový dotaz ohledně situace, která se mi nedávno stala.
Minulý týden jsem prodával na nejmenovaném internetovém bazaru notebook. Ozval se mi jeden pán, který si druhý den pro notebook dojel.
Když si pro notebook byl, měl možnost si ho pořádně prohlédnout, otestovat a podobně. Včera mi napsal e-mail, ve kterém psal, že notebook měl v servisu, kvůli zvýšení paměti RAM, když notebook rozdělali, nestačili se divit, že chybí rámeček HDD, že jsou ulámané panty a podobně. A vyhrožoval mi (podle mě to je vyhrožování), že mu mám poslat 500,- jako příspěvek na ten HDD rámeček a pokud mu to nepošlu, bude celou záležitost řešit jinak. Tak jsem byl tak ochotný a HDD rámeček koupil (protože rámeček stojí 100,- a on po mně chce 500,-). Co se týče pantů, za to, že jsou zlomené nijak nemohu, notebook jsem přesně takový koupil před X lety a teď poslední dobu ležel ve skříni a nijak manipulováno s ním nebylo, ani nebyl rozebírán..
Dnes mi napsal, že chce nakonec notebook vrátit, protože by se mu údajně "rozpadl"...
Tak moje otázka zní, jestli jsem povinen mu vrátit peníze za ten notebook. A jestli ten e-mail je podle Vás vyhrožování. (Jelikož jsem student, tak jsem nezkušený v těchto oborech a e-mail mě zaskočil).
Díky za Vaše odpovědi.
A předem se omlouvám, jestli jsem toto téma zařadil do špatné sekce.
Změna kategorie, původně: Obchodní právo (karel)

Tak já bych raději koupi zrušil a vrátil mu peníze a on notebook.Protože jestli si dokázal přijet a zná Tě,tak se ho asi nezbavíš a třeba přijede příště s tlupou najatých Ukrajinců.Prostě to prodej někomu znova a upozorni předem na vadu,nejlépe písemnou kupní smlouvou.

Problém je, jestli ten notebook kupující nestihl v "odborném servisu" mezitím rozližit tak, že se opravdu rozpadá. Aby při zpětném předání nedostal neprodejnou sračku.

Na lidi, kteří píšou "..., nebo to budu řešit jinak" absolutně nereaguji, kdyby měli nějaké výhružky v plánu uskutečnit, napíší to konkrétně. (Např. "..., nebo podám trestní oznámení"). "Řešit jinak" znamená, že nemá žádnou páku a je to zkouší. :-)

Otázkou taky je, kolik toho tazatel kupujícímu na sebe vyprdelil, pokud kupujícímu sdělil svou adresu, číslo účtu, telefon, poznávací značku auta a rodné číslo matky, pak bych byl opatrný. (Aby nedostal na budku.) Jinak bych neřešil a dělal mrtvýho brouka.

To je právě ono...mohl to poníčit on sám a teď se snaží hrát tak, že to tak ode mě koupil. Což je právě těžký dokázat.

No, já jsem ještě dítě, takže výhružky od dospělých mě jaksi zaskočí a samozřejmě se bojím.

Pán bohužel zná e-mail a adresu domů, kde jsou jen rodiče..já jsem teď do konce prázdnin mimo ČR na barigádě. A po dobu studia na Internátu. Cože Vás asi ani jinak nezajímá, ale píšu, co vím a co by mohlo pomoci.

By pro příště možná bylo lepší cizím lidem nedávat svojí adresu, co?

Asi by nebylo od věci seznámit se situací rodiče, až jim bude naštvaný pán zvonit u dveří, aby věděli, že jsi střevo a ne nějaký podvodník a že pána můžou poslat do pryč.

Jinak on má notebook, on souhlasil s jeho stavem při převzetí a on teda musí dokazovat, že tam byla skrytá závada, ne ty, že tam nebyla, když už notebook kdovíjak dlouho nemáš. To bude dokazovat dost těžko.

Ono se moc poradit nedá, protože tady nikdo neví, jak to ve skutečnosti všechno probíhalo a kdo to teda vlastně rozbil.

Tak Pán si pro notebook chtěl dojet, tudíž jsem mu adresu dát musel. Bezdůvodně bych mu jí nedával.

Rodičům jsem psal včera a říkali, že se nemám ničeho bát, že si když tak poradí, no..

Probíhalo to tak, jak jsem psal...jenže zase..dokazovat se to bude těžko, kupující si zase může říct něco jinýho, no..

Ono se to taky dá udělat tak, že se předání místo doma uskuteční třeba na parkovišti u blízkého obchoďáku, na náměstí, autobusové zastávce.... Vyjma prodeje auta jsem nikdy nikomu nic nepředával u sebe doma.

Nikdo nic dokázat nemůže, ale notebook má on a peníze máš ty. Takže asi tak.

Nepsal jste za kolik jste ten notebook prodával a ani s jakým popisem.
Použité zboží máte zásadně prodávat s popiskem "tak jak je".
To, zda se rozhodnete zboží vzít zpět je na vás. Absolutně nic vás k tomu nenutí. Já osobně bych zboží po tom, co se v něm bůhvíkdo šťoural a rozebíral ho zpět asi nevzal (co je s ntb schopen udělat "servis" jsem se už jednou přesvědčil), pokud by to na mě dotyčný ještě zkoušel s vyhrožováním, bylo by mé rozhodnutí poměrně jednoznačné.

Notebook byl za 2,700 Kč, s tím, že když bude rychlé jednání tak slevím na 2,500 Kč. Jelikož přijel hned druhý den, tak jsem mu ho nechal za těch 2.500 Kč. Popis už nikde bohužel nenajdu, ale stav notebooku na to byl popsaný.., že je X let starý a stav odpovídá stáří. Já jakožto totální blbec preš PC jsem se asi těžko jen tak šťoural v notebooku a polámal to šasi a podobně.. se stavem byl pán seznámen. Souhlasil, koupil, odjel...

A jelikož jsem student (16 let) tak se právě bojím toho, jak psal Pan nahoře, že si na mě někde počká. Jenže, vyhovět mu nechci, protože na druhou stranu, to šasi mohl polámat on a svést to na mě...to je tvrzení proti tvrzení. A abych mu vyhověl a vrátil mi notebook v horším stavu než ho ode mě koupil, to mi příjde blbost z mé strany..
Jediné + pro mě je, že máme v rodině policisty (kriminalisty), velké + to není, ale aspoň něco.

Pokud jste u notebooku inzeroval stáři x-let a byl jen za 2500 Kč a už se v něm pohrabal nějaký noname servis nebo pán sám, tak bych dotyčného vůbec neřešil.
Možná kdyby kupující zvolil diametrálně jiný přístup, tak bych o tom uvažoval, ale nejprve požadovat slevu 500 Kč kvůli rámečku za 100 Kč a poté vyhrožovat, že chce notebook vrátit jinak že uvidím, to bych ho poslal do p*dele.

Pánovi můžeš oponovat, že v době prodeje byl notebook v pořádku, což vědět musíš sám. Rozklížit ho mohl on sám, či servis, a teď se to snaží uhrát na tebe.
Tvrzení proti tvrzení, měl ho týden doma, mohl s ním dělat psí kusy. A kdyby denodenně stál u tvýho baráku, můžeš mu pohrozit tresným činem vyhrožování a pronásledování, kterýho se tímto dopouští. To, že seš mladej borec, neznamená, že ti může kdekdo srát na hlavu. Hlavní je - neposrat se.