Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Laický názor na pracovní údálost

Zdravím, potřeboval bych znát laický / nezaujatý názor na věc která se mi stala v práci. Byl jsem jako expedient nakládat železniční vagón na jednom nakladišti. Když jeřábník pokládal břemeno na podlahu vozu, tak se vůz rozjel a jelikož nebyl osobou zodpovědnou řádně podložen proti posunu, tak narazil do vrat a ohnul je. Domluvili jsme se s jeřábníkem, že on celou věc nahlásí a já jsem pospíchal domů dřív, jel jsem na dovolenou.

Po příjezdu z dovolené, my bylo vedoucím vyčteno že jsem věc nenahlásil, jeřábník si nahlásil své, vedoucí posunu (ten který zapoměl dát zarážku proti posunu) si kryje zadek a se samozřejmě písemně vyjádřil ve smyslu, že vůz zabezpečil. Zaměstnavatel nyní čeká na moje vyjádření s tím, že celou věc chce dát mojí osobně k úhradě - cca. 80.000 Kč.

Má vůbec na to právo? Když já i jeřábník můžeme potvrdit, že vůz proti posunu zajištěn nebyl? Když i po tom by mi dali věc k úhradě, myslíte že by bylo rozumné celou věc hnát až k soudu? Jak byste celou věc řešili Vy? Děkuji za názor

Po bitvě je každý generál, ale myslím si, že nebylo od věci sepsat nějaký kus papíru, co se stalo, který podepíšete oba (s jeřábníkem). Jinak bych se z principu bránil, v případě absence "pojistky na blbost" i soudně, ale záleží na tom, jak se k tomu nakonec zaměstnavatel postaví.

Navic ty jsi byl zodpovědný za zboží nikoliv za vrata a vagón ne ? Zboží bylo poškozeno ?
Jen tak mimochodem za co je "expedient" v tomto případě zodpovědný ? Za zboží ? Papírování ohledně zboží ? Nebo za vagón ?

To se jako jen tak vagón rozjede zničí vrata a pak příjde týpek odjede s vagónem a nikdo si ničeho nevšimne ? Jediný jeřábník něco sepíše ? Co třeba ten kdo manipuluje s vagónem nebo ten čí jsou ty vrata ?

80 tisíc za vrata nebo pár tisíc za soud pokud k němu dojde.
Máš svědka, máš větší šanci že vyhraješ.
Kdyby někdo nakládal na náklaďák těžké břemeno a náklaďák by se rozjel tak to taky není vina expedienta který nemanipuluje s brzdami ale pouze se zbožím a papíry ne ? Je to vina toho kdo tam náklaďák přistavil a zabrzdil či je to problém v brzdovém aparátu nákladního vozu ne ?

Navíc pokud by tvrdil že vagón zabezpečil a ty jsi ho odbrzdil tak to je pouze slovo proti slovu a tam asi těžko dají zaplatit tobě tuhle úhradu.
Nějaké šetření muselo nastat jako jak probíhala nakládka a vykládka. Co jsi kolem vagónu dělal atd.

Děkuji za odpovědi, zítra mám pohovor s vedoucím, kde mu předám moje písemné vyjádření k věci, uvidíme jak se k tomu postaví postaví.

Hmotnou odpovědnost mám pouze za to, pokud bych naložil jiný materiál / zakázku než požadoval zákazník, což se nestalo, materiál nebyl poškozen.

Vedení má vyjádření posunovače, který vagón přistavoval na nakladiště, že vagón z obou stran zajistil zarážkami, vrata byly nepoškozené. Potom ještě vyjádření posunovače, který vagón vytahoval na konci směny, který si všiml, že jsou ve vrata poškozena, tak to nahlásil svému mistrovi. Nic jiného nemají, samozřejmě kromě fotek, které se fotily až v pondělí (nehoda se stala v pátek).

To by se potom mohlo říct i že se vagón rozjel samovolně už po naložení zboží. A ty s tím nemáš nic společného.

Ale proč lhát. Kdo ví co a jak nahlásil/sepsal jeřábník. Navíc dle mého by spíše vina padla na manipulanta s nákladem. V tomto případě jeřábníka. Bylo by vhodné zjistit co nahlásil.
Radši bych mluvil pravdu a popsal celou událost tak jak se opravdu stala. Dále by to klidně mohla řešit policie jestli by ti vyhrožoval tím že to budeš platit. Já bych to absolutně neplatil kdybych věděl že za to sám nemůžu.

To už je jeho problém. Kdyby to zapsal a nahlásil nadřízenému nebo zodpovědné osobě tak by tohle nemusel řešit. Ale tvrdit že za to může on a chtít po něm peníze mi příjde trochu přehnané bez důkazů.

Snad se mu ta "dovolená" tak moc neprodraží. Za ty prachy by si mohl zajet do dubaie all inclusive co já vím.

Přesně tak. Byl jsi tam snad od toho, abys vagon zajistil proti posunu? To že jsi nenahlásil vzniklou událost bych řešil např. odebráním části osobního ohodnocení, nebo písemným napomenutím, ale k náhradě ti můžou dát pouze škodu, kterou jsi způsobil, nebo neodvrátil, ačkoliv jsi měl a mohl.