Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zákonník práce - práca vo sviatok

Nakoľko na tejto poradni je dosť zamestnávateľov, zaujímali by ma 1 pohľady na túto vec:
1. Ako si správne vysvetliť formuláciu v zákonníku práce.
2. Ako platíte sviatok vy, resp. ako by ste ho platili, ak cez sviatok u vás nikto nepracuje?

Majte tieto údaje:
- Slovensko
- zamestnanec je platený na hodiny (bude sa ľahšie počítať)
- denná pracovná doba 8 hodín
- hodinová sadzba 4 € (deň 32 €)
- priemerný hodinový zárobok 5 € (deň 40 €), keďže zamestnanec má aj prémie 25 %, tak sa k tomuto priemeru vieme dopracovať

Ak zamestnanec nepríde počas sviatku do práce dostane 40 € ako náhradu mzdy za sviatok.

Ak do práce príde dostane 32 € za 8 hodín, ktoré odpracuje a 50 % z priemerného zárobku, čiže 20 €. Spolu teda 52 €.

Zamestnanec teda tým, že do práce príde získa len 12 €, ak to počítam podľa zákonníka práce. Rozumiem tomu správne, keďže za bežne odpracovaný deň získa 32 €?

Doplnené: Ak mám byť presný, budú tu ešte prémie vo výške 8 €, čiže to bude 60 € za odpracovaný sviatok a teda 20 € navyše oproti tomu, ak ostane doma. Za bežne odpracovaný deň s prémiami to je ale až 40 €.

Doplnené: Práve som si uvedomil, že aj dnes je sviatok, takže je to celkom aktuálna téma.

U nás (na Slovensku) sa to rieši tak, že zvyčajne sa dá viac ako tých 50 %, aby vôbec zamestnanci mali nejakú motiváciu do práce prísť. Ale ak som zákonník práce správne pochopil, tak je to opäť len výmysel pre zamestnávateľov a na zamestnanca sa tu zabúda. Pretože, ak zamestnanec príde v sobotu, tak dostane 32 € za odpracovaný deň a plus k tomu 25 % z priemeru, čiže 10 €. Spolu 42 €. Podľa správnosti by mal človek za odpracovaný sviatok dostať viac než za odpracovanú sobotu. Žiaľ realita je iná, aj pri 100 % je sobota výhodnejšia ako sviatok.

Ono jde o to, že když ve svátek NEPRACUJE, dostane 40 €. Tedy peníze za nic.
Pokud ve svátek do práce přijde a 8 hodin PRACUJE, dostane 60 €.

Pokud zaměstnanec o víkendu nepřijde do práce, tedy NEPRACUJE, nedostane nic.
Pokud zaměstnanec o víkendu přijde do práce a 8 hodin PRACUJE, dostane 42 €.

Tedy opportunity cost pracovat 8 hodin ve svátek je 20 €.
Opportunity cost práce o víkendu je 42 €.

Takto to tazatel myslel.