Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Práva a povinnosti v práci(ukončenie pracovného pomeru)

Zdravím, potrebujem poradiť nakoľko nepoznám nikoho kto by mi s týmto pomohol(som mladý nemám skúsenosti je to moja prvá práca). Pracujem od 3.5.2016 v jednej firme, je to ťažká manuálna práca, zlé pracovné podmienky, porušovanie BOZP a boh vie čo všetko sa tam porušuje a pracujem tam za minimálnu mzdu(síce zarobím 500€ ale to mam nadčasy ktoré musím robiť, bez nadčasov by to bola minimálna mzda). Takže plánujem odísť najneskôr v polovici decembra tam už robiť proste nechcem.

Ak teraz pracujem mám možnosť isť sa poradiť na úrad prace? tam kde som chodil predtým než som sa zamestnal. Ak áno to by bola možnosť poradiť sa s niekým kto tomu rozumie len netuším či je ich práca poradiť aj tým čo už prácu majú. To by bolo pre mňa najlepšie.

Taktiež by ma zaujímalo ak mam na zmluve napísané 40hod/týždeň som povinný pracovať viac? totiž pracujem oveľa viac a vo firme to funguje tak že kto nechce robiť viac tie nadčasy ten ma padáka. Problém je že ma niektorý zastrašovali pokutami ak trebarz neprídem na ten nadčas alebo nebudem niečo robiť. Ako to teda je? Niektorý tam pracujú aj 4 dni vkuse 12hodín každý deň, ja som raz mal 3 dni po sebe takto...Na výplatnej páske potom je 160hodín pričom odrobím cez 200hodín

ďalšia vec na prac. zmluve mam napísané že som platený za hodinu no reálne len ak pracujem na jednom pracovisku tak som platený od hodiny no väčšinu času robím na kusy koľko vyrobím toľko mám.

Aby som nezabudol som zamestnaný cez projekt úradu prace "ÚSPEŠNE NA TRHU PRACE"

Hlavne sa bojím tých pokút o ktorých mi hovorili niektorý kolegovia v robote, ja si svoju robotu robím poctivo, chodím načas, všetko sa snažím robiť najlepšie ako viem. Som tam teraz 4 mesiac a vedľa mňa sa vystriedalo už tucet ludí čo tam prišlo a odišlo problém je že oni odišli v skušobnej dobe čo je asi jednoduchšie.

VOPRED DAKUJEM ZA POMOC

Na výplatnej páske potom je 160hodín pričom odrobím cez 200hodín

Tak už toto je nezákonné.Pokud zaměstnavatel nařídí přesčasy,musí je taky vykázat a zaplatit včetně přesčasového příplatku.
Máš nějak dokazatelné,kolik jsi skutečně navíc odpracoval?Nějaké píchačky nebo kniha docházky existují?Jestli ano,požaduj dorovnání a doplacení hodin proti výplatním páskám a taky odmítni nadále pracovat přesčasy,protože už jsi asi těch povolených 150 hodin ročně překročil.Upozorni je,že porušují zákony a Ty to dělat nebudeš.Když Ti dají výpověď,tím lépe,když chceš sám odejít,máš totiž pak nárok na odstupné.Jen pozor,aby si nehledali nějaký důvod,co jsi neudělal nebo udělal a nechtěli Tě propustit pro závažné porušení pracovní kázně.V každém případě vše požaduj písemně,že se na to zeptáš svého právníka-i když žádného nemáš.A nic nepodepisj hned bez důkladného prostudování,mohli by Ti třeba podstrčit nějakou dohodu o ukončení nebo změnu pracovní smlouvy,že jsi se vším sám souhlasil.

dakujem za rady ešte by som si chcel ujasniť jednu vec ohľadom výpovednej lehoty. Nakoľko tam robím menej ako rok moja výpovedná lehota je 1 mesiac. Niekedy v polovici decenbra potrebujem už byť voľný ale neviem kedy je teda vhohdná doba podať výpoveď. Našiel som na internete že vypovedná doba začne plynúť až prveho dna nasledujuceho mesiaca to znamená že ak podám vypoveď 18.novembra tak posledný den v robote budem až posledný pracovný den v mesiaci december ? chapem to spravne?

Vtom pripade je jediná možnosť podať vypoved už v mesiaci oktober a teda skončiť posledný pracovný den v mesiaci november...

Taktiež by ma zaujimalo ak dam vypoved ja tu vypovednu dobu som povinny odpracovať to viem ale ak to zamestnavateľ nebude požadovať može ma pustiť už skor? chcel by som pracovať už aspoň do toho konca novembra no ak by ma pustil bez výpovednej dobe bol by som doma o jeden mesiac dlhšie.