Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Objednávka zboží a následné nevyzvednutí

Objednal jsem zboží z internetového obchodu. Šlo o kapesní hodinky za cca 15.000 kč, když jsem je viděl osobně, tak jsem se zhrozil, protože vypadaly jak z cigánské tržnice. Rozhodl jsem se je tedy nepřevzít. Majitel eshopu po mně teď žádá náhradu škody ve výší 690 kč za poštovné. Vystavil mi fakturu na mé jméno a místo bydliště. Fakturu vystavil 15.9. a 18.9 je datum splatnosti. Při nezapalcení je penále 0,5% denně. Chci se tedy zeptat, jak v tomto případě postupovat. Díky.

loading...

V prve rade nic neplatit. Na zadne penale 0,5% nema pravo ani ze zakona, ani o nicem podobnem neni zminka v obcanskem zakoniku. Na povinnost zaplatit postovne, pokud je to uvedeno v obchodnich podminkach je treba se poptat na spravnem miste a ne na poradne (nic ve zlem :) ). Ze si nekdo neco napise do obchodnich podminek neznamena, ze na to ma pravo. Doporucil bych se s timto dotazem obratit napriklad na ČOI.

Panu z Eshopu bych take odpovedel, te se nejdrive informujes u České obchodní inspekce a penize mu pripadne posles az po te, co ti potvrdi, ze na to ma narok.

Muzes mu klidne pripomenout, ze postovne patri k nakladum, ktere nejen, ze nemusis vracet, ale podle rozhodnuti Soudniho dvora EU je povinen prodavajici ti tuto castu vratit (tedy cena hodinek+postovne...cele naklady).

Jedna se o rozsudek Soudniho dvora EU ze dne 15. dubna 2010 ve veci C-511/08, ktery je vykladem evropske smernice 97/7/ES.

Nadale bych mu pripomnel, ze pokud inspektori zjistí, ze jsou informace uvedene na strankach internetoveho obchodu, napríklad ve vseobecných smluvnich podminkach, v rozporu s vykladem Soudniho dvora EU, budou toto zjisteni setrit jako podezrení z poruseni zakona o ochrane spotrebitele, s moznosti ulozeni pokuty.

No a nadale mu muzes pripomenout, ze COI je povinno setrit kazdou neanonymni stiznost.

No a pak uvidis, jak se k tomu postavi :) pokud spatne, pak se kazdopadne obrat na COI.

Mluvime tu o odstoupeni od kupni smlouvy, na kterou ma kupujici pravo podle EU. A to do 14ti dnu. To vsichni vime. A v minulosti se resilo, jestli prodavajici ma vracet cenu vyrobku, nebo i postovne. A prave toto resil onen "dvorek", ktery rozhodl, ze ma vracet i postovne. Eshop tedy porusuje zakon, nemluve o vymyslenych urocich a nesmyslnou 3denni lhutou na fakture. Muj prispevek byl relevantni a urcite prospesnejsi, nez tvoje "zaplat absurdni postovne". Co ma ve vseobecnych podminkach uz je vedlejsi, protoze ty nesmi odporovat zakonu.

Odkazani na COI, ktera mu odpovi presne a spravne je snad taky v poradku.

bohužial,tu nedošlo k žiadnemu odstúpeniu od kúpnej zmluvy,dotyčný si odmietol vec prevziať,tým porušil kúpno-predajný vzťah a nemá nárok sa domáhať odstúpeniu od kúpnej zmluvy,on žiadnu kúpnu zmluvu nenaplnil,na odstúpenie od kúpnej zmluvy by mal nárok,pokial by predajca zaslal vec,ktorá nezodpovedá veci,ktorá bola predmetom kúpy,bola neopravitelná/nepoužitelná a kupujúci ju s týmito vadami vrátil predajcovi,alebo by bez udania dôvodu vrátil v 14-dennej lehote pri nákupe/objednaní cez internet,on ju však odmieta prevziať a tým stráca nárok na regulérne odstúpenie od kúpnej zmluvy a predajca sa môže právom domáhať náhrady nákladov,ktoré mu vznikli v súvislosti so zaistením a odoslaním objednanej veci.....

Zřejmě máš málo zkušeností s přepravními službami a možností co tam řidič napíše do přepravního listu. Úplně nejvíce se objevuje - adresát na dotyčném místě není,nebo adresát si nic neobjednal. Dále je to více méně neřešitelné.To je praxe. Ne tuny odkazů na zákony.

Nedá mi to, abych sem nepopsal pár svých zkušeností s ešopy. Těch pár normálních, kdy jsem si objednal, převzal a zaplatil zboží, většinou z Kosmasu nebo Zoohitu a nebyly s tím problémy vynechám.

Je tomu pěkných pár let co můj syn, tehdy ještě žák páté nebo nižší třídy základní školy chtěl nějaký lepší počítač, řekl jsem mu, ať se na nějaký podívá a zjistí, kolik bude stát. Tak někde něco naklikal a (věřím, že omylem) i objednal. Když jsem to druhý den zjistil, přiměl jsem ho, aby objednávku zrušil. Ale po několika dnech přijela dopoledne dodávka s počítačem. Náhodou jsem byl doma, protože jsem ochořel, ale i kdybych to chtěl převzít, stejně bych neměl po ruce dost peněz. Pak se ozvala ta firma co to dodávala, já jsem chtěl probrat, jak postupovat, když něco objedná někdo, třeba nezletilý co k tomu není oprávněn, neměli zájem (uznávám, že sestavit, odzkoušet, poslat a pak neprodat počítač je něco stálo), asi s takovými případy počítali.

Pak se mi stalo, že jsem objednal cosi, co jsem chtěl jako svatební dar, napsal jsem do objednávky, dokdy to potřebuji, nepřišlo to, napsal jsem (samozřejmě emajlem), že tedy objednávku ruším, pak to přišlo (samozřejmě jsem to nepřevzal) asi dva měsíce poté co jsem to potřeboval.

Dále: Něco jsem objednal u Kosmasů, přišlo to, vyzvedl jsem to. Příliš krátce poté než abych věřil, že je to náhoda jsem dostal oznámení, že si mám na poště vyzvednout dobírku na své jméno a adresu, cena přibližně odpovídala té dobírce co mi přišla krátce předtím, tak jsem na poště kouknul na odesilatele, zavolal mu a zeptal se, wo co go, byl to nějaký sexšop a posílali mi vakuovou pumpu na prokrvení vagíny (neznámý dobrodinec zřejmě usoudil, že jsem stará P.Í. Ča a využiji to:x:

Objednal jsem si cosi, co kdesi nabízeli podstatně levněji než v kamenném qelbu. Přišel mi dotaz, jestli na objednávce trvám, že mají problém s dodavatelem. Odpověděl jsem, že pokud dodrží cenu, tak mám zájem a rád na to počkám. Už se neozvali.

Chtěl jsem koupit jako dar umělecký předmět co byl v nabídce jistého ešopu, ale napsal jsem jim, že vzhledem k ceně chci osobní odběr a zaplacení při převzetí. Tak mi poslali kontakt na dodavatele, abych si to vyřídil s ním. Ale dodavatel asi (a jak to vypadalo už někdy dřív) zavřel krám a nedodával.

Už mi ani nestojí za zmínku, že se mi dvakrát stalo, volala mi přepravní firma, že mi vezou něco objednaného a já jsem byl zrovna někde jinde, to jsem vyřešil, že jsem zavolal bratrovi, bydlí na stejné adrese, byl náhodou doma (a měl doma dost peněz), ať to převezme a zaplatí.

Přikládám svou komunikaci s jedním ešopem, akorát jsem vymazal svou emajlovou adresu a prázdné řádky, jinak je to tak jak je to v mém emajlu, jméno a adresa v "objednávce" samozřejmě nesedí, nevím, kde vzali mou emajlovou adresu:
-------------------------------------------------- --------------------------------------
Zakaznicke centrum Reader's Digest Vyber (zakaznik@vyber.cz)
[#Ticket-29655]: Re: Re: Potvrzení objednávky
Komu: .....
Vážená paní, Vážený pane,
Vaše žádost byla předána na odpovědné oddělení. Pokud to ještě půjde,
objednávku na knihu budete mít zrušenou.
V případě, že by zásilka byla již odeslána, tak ji, prosím, nepřebírejte
na poště. Po jejím vrácení bude objednávka stornována.
S pozdravem
Petra Cílková
oddělení služeb zákazníkům
* * * * *
Prosíme, aby v případě reakce na tento e-mail byla odpověď odeslána s
původní zprávou, abychom zrychlili vyřízení.
Děkujeme.
__________________________________________________ ___________________________________________
Reader's Digest Výběr s.r.o.
Zákaznická centra: Na Poříčí 10 (v pasáži), 110 00 Praha 1
Telefon: (+420) 2 9677 9677 nebo 810 800 020 (zvýhodněná linka)
Fax: (+420) 226 015 792,
Mail to: zakaznik@vyber.cz
Mnoho bližších informací můžete získat na www.vyber.cz
__________________________________________________ _____________________________________
Zboží odesíláme formou zásilkového balíku. Česká pošta adresátovi doručí
oznámení o uložení - zásilku lze vyzvednout nebo požádat o doručení.
Česká pošta balík doručí ve zvolený pracovní den ZDARMA.
Klikněte na www.ucet.vyber.cz, získáte on-line informace o stavu
Vašeho účtu
-------- Původní zpráva --------
Predmet: Re: Potvrzení objednávky
Odesilatel:......
Datum: 19.08. 2010, 12:14
Dobrý den.
Nic jsem si neobjednal, možná proto, že nejsem paní Vopičková.
------------ Původní zpráva ------------
Od: Zákaznické centrum
Předmět: Potvrzení objednávky
Datum: 18.8.2010 20:41:46
----------------------------------------
Vážená paní Vopičková,
děkujeme za Vaši přízeň. Kliknutím na tlačítko ANO jste si závazně objednala
nabízené zboží. Vaše objednávka byla úspěšně přijata a čeká na zpracování
(ITRC82).
Adresa pro doručení:
Juliana Vopičková
Vychcánkova 25
32500 Buranov
Způsob doručení: poštou
Objednané zboží:
Tři stačí v ceně 498,00 Kč (včetně DPH).
K ceně se účtuje poštovné a balné 96 Kč.
Celková cena: 594,00 Kč.
K objednávce získáváte ZDARMA dárek - praktický šroubovák.
Přejeme Vám krásné chvíle nejen s našimi produkty.
Hezký den,
Váš Reader's Digest Výběr
Dnešní tip: Víte, že se na stránkách www.vybercz můžete zapojit do zajímavých
soutěží o hodnotné ceny? Neváhejte a zúčastněte se ještě dnes!
-------------------------------------------------- -----

A na závěr:
Tazateli se divím, že když si objednal cosi za takovou sumu v ešopu který neměl prověřený, že netrval na osobním odběru se zaplacením při převzetí.
Ešopy by měly mít věci co nabízejí na svém skladě nebo by u zboží co objednají jinde až když jim přijde objednávka (a dodavatel může mít problém jim ho dodat v rozumném termínu) měly mít na to upozornění.
Pokud je v obchodních podmínkách nějak podezřele vysoká suma k zaplacení při nepřevzetí nebo vrácení zboží, pryč od takových ešopů.
Ale ešopy by měly být nějak ochráněné proti vyčůránkům co si něco objednají, jedou s tím na dovolenou, tam to používají a pak to v zákonné lhůtě vrátí.

Mna fascinuje jedna vec.
Dotycny chce s obchodom vydrbat lebo si to rozmyslel.
Normalny clovek si hodinky prevezme, odstupi od zmluvy a uhradi pripadne postovne (urcite nie 690 CZK). S tou uhradou je potom tiez diskutabilne, viem, ze boli rozdielne nazory na povinnost uhradit prepravne naklady predajcu a ze v CR je novy OZ, kde je to mozno riesenie inak.
Zijeme vsak v dobe zmrdov. Dnes je problem priznat si chybu a pripadne niest za nu nasledky. Dnes sa radi ludom ako chyby nepriznavat a vydrbat s celym systemom, hlavne, ze my platit nikomu nic nebudeme. Bohuzial system je nastaveny tak, ze rady neplat mu debilovi nema na to narok budu asi funkcne, pretoze je naozaj mozne, ze narok na to mat nebude. A keby aj, kto sa bude sudit za 650 CZk?
Ja sa pytam a moralka je kde? To nikomu z tych radcov, co radili, aby si nic neplatil nie je ani trosku blbe, ze ten predajca tovar poslal poctivo je na tomto celom stratovy? To sme naozaj take narody, ze si kupime drahy fotak, zoberieme ho na tyzden do Chorvatska, kde ho pouzivame a potom vratime eshopu bez hanby, ze ho uz nechceme?
Ja ti nevim Karle, ci som bol inak vychovany, ale tebe neni ani trosko "kokotno" z toho, ze sa snazis s niekym vyje***?
Takze ako postupovat? Tovar sa uz asi vratil eshopu, takze sa ospravedlnis a uhradis mu naklady, ktore si vycislil. Samozrejme 650 CZk je vela, takze nech rozpise, co v tej sume je. Ak by sme prisne brali len prepravne nalady (odmyslime si balne a stratu casu), tak bezny balik sa posiela radovo v desiatkach CZk.