Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Návrat po rodičovské dovolené a výběrové řízení

Dobrý večer,
nyní jsem na rodičovské dovolené, která mi končí v říjnu tohoto roku. Před mateřskou a rodičovskou dovolenou jsem pracovala 6 let u nynějšího zaměstnavatele, nyní se mám zájem vrátit zpět do práce. Byla jsem se ptát, jaká je situace ve firmě a zjistila, že je momentálně volné pracovní místo odpovídající mé profesi, na které je vypsáno výběrové řízení. Setkala jsem se s vedením společnosti a bylo mi řečeno, že se musím přihlásit k výběrovému řízení a projít konkurzem. To mě docela zarazilo, ale budiž, asi to není protiprávní, ale co se stane, když výběrovým řízením neprojdu? Mám smlouvu na dobu neurčitou. Stále jsem žila v představě, že zaměstnavatel mi drži místo do 3 let věku dítěte (ne pozici, ale místo ve firmě odpovídající mé kvalifikaci).
Můžou mě jen tak vyhodit, na základě neúspěšného výběrového řízení?
Děkuji za odpověď

Zaměstnavatel je povinen rodiče, který se vrací po skončení
rodičovské dovolené, zaměstnat a nabídnout mu práci odpovídající
druhu práce sjednanému v pracovní smlouvě.

V případě, že by pro Vás zaměstnavatel takovou práci neměl,
může Vám nabídnout i práci jinou, tu ale nemusíte přijmout.
V takovém případě by zaměstnavatel situaci pravděpodobně řešil
výpovědí z organizačních důvodů (s nárokem na odstupné).

___

Já bych nastoupila a trvala na přidělování práce podle pracovní smlouvy.
Pokud by pro Vás zaměstnavatel neměl práci ani na dobu výpovědní doby,
šlo by o překážku na jeho straně, za niž by Vám náležela náhrada mzdy.

[Situaci ohledně výběrového řízení nelze bez dalších informací posoudit.
Vám se může zdát, že to místo odpovídá, ale situace může být jiná.]