Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Útok psa na dítě

Dobrý den, mého 9 letého syna pokousal pes. Nad kolenem měl modřinu s otisky zubů a 2 stroupky po špičákách a roztržené kraťasy na zadku. Psa přivedl ven jeho stejně starý kamarád. Chlapci kolem něj lítali a pes se ohnal.... Šla jsem najít maminku dotyčného chlapce. Chtěla jsem hlavně vidět očkovací průkaz psa a dotyčné domluvit, aby v žádném případě nepouštěla syna se psem ven, když ho nezvládá. jednalo se o rotvajlera. Paní už na nás byla zřejmě připravená, protože než jsem já stačila cokoliv říct, spustila na mého syna, že prý házel po psovi kameny a že jejich pes měl náhubek. Zarazila jsem jí, ať se podívá mému synovi na nohu a na kraťasy, že není možné aby jejich pes měl náhubek a že nevěřím tomu, že by můj syn házel po psovi kameny. Na mého syna se ani nepodívala a řekla, že pes nemusí mít náhubek, protože to nezakazuje městská vyhláška (což je pravda). Zeptala jsem se jí, zda u toho byla, odpověděla že ne a že prý to viděli sousedi. Což mně přijde jako další lež, stejně jako s tím náhubkem. Řekla jsem jí, že já u toho také nebyla, ale poškození jsme my, protože její syn nezvládl ohlídat psa a tudíž se stalo to, co se stalo. Ona na to, co po ní teda chci? Řekla jsem že chci vidět očkovací průkaz a že bych očekávala alespoň omluvu. Ona na to, že omlouvat se mi nebude, protože není za co. Volala jsem tedy městskou Policii, která zkontrolovala od dotyčné očkovací průkaz psa a volali mi, že je vše v pořádku a že dotyčná toho lituje. Řekla jsem jim, že pokud se nám přijde omluvit celou nepříjemnou záležitost tím uzavřeme. Dotyčná nepřišla, šla jsem tedy celou záležitost nahlásit na Policii a přiložila i vyjádření dětského lékaře. Bylo mi řečeno, že se případ předává na Magistrát k přestupkové komisi.
Nevím, co mě teď čeká. Je možné, že se to celé může obrátit proti mně? Na Policii mi řekli, že chlapec (co přivedl psa) je nezletilý, tudíž není trestně odpovědný a ať od toho nic nečekám. Může to zajít třeba tak daleko, že by vyslýchali i mého syna a jeho kamarády co u toho byli? Na co se mám připravit?
Děkuji za odpověď.
Marie S.

Tazatelka se rozhodla dále věc neřešit = zamykám.
Diskutujícím připomínám, že toto je Poradna. Na výměnu názorů máme debaty.net (Kurt)

Proč ten pocit máte? Protože jste nebyl v tu chvíli v mé kůži.... Reakce té "maminky" stejně starého chlapce byla tak zlá a nepřiměřená. Tentokrát to nedopadlo nejhůř, to je pravda. Ale dopadne to tak vždycky? Co ten pes udělá příště? Ne vždy je nejlepší obranou útok, zvlášť když jde o děti.... Pes v rukou takového majitele se snadno stává neřízenou zbraní.

Já tedy ten pocit nemám. Lidi si pořizují čokly, které nezvládají - a každou chvíli se dočteme, jak někdo někoho pokousali, nedejbože ukousali (před pár týdny nějaké miminko) :-|

Obecně: Každopádně bych v takovém případě trval na prokázání toho, že čokl je očkovaný proti vzteklině. Možná by poradili více na veterině. V daném případě snad OK…

To co se stalo je špatně. Každý majitel psa je povinen ho zabezpečit tak, aby neohrožoval ostatní. Když už se to stane,je slušnost se alespoň omluvit, projevit lítost...
Já musela utěšit kluka, najít dotyčnou majitelku psa, a ještě jsem dostala zle vynadáno. Navíc dotyčná je taky matkou... Neprojevila ani náznak lítosti a jen na nás řvala. Koho by to nenaštvalo? Proboha, jak může pustit ven malýho kluka s rotvajlerem mezi děti? A ještě se rozčilovat že pes někoho kousne? Pochybuji že si uvědomuje co se příště může stát. Jak už jsem psala, v rukách nezodpovědného majitele se takové zvíře stává neřízenou zbraní.
Nějaká dívčí válka, nebo vlastní ješitnost mi může být ukradená, když jde o bezpečí dítěte!
Jen si zkuste představit, že by se to stalo vám....

Ale já Vás plně chápu,taky bych šílel a pak na někoho křičel,kdyby šlo o moje dítě.
Samozřejmě je to starost té rodiny,aby k tomu nedošlo.Na té přestupkové komisi by to měli té paní úředně vysvětlil,Vás ona asi poslouchat moc nebude.
Jen mne zarazil ten postup-když se paní omluví,je to v pořádku.Když ne,tak jí to je třeba osolit a přivolat další policisty,aby měla další problémy.Má to logiku?

Chlapci kolem něj lítali a pes se ohnal....

Jak já to vidím, tak syn dostal celkem "levně" za vyučenou, že kolem cizího psa se "nelítá", protože se mu to může přestat líbit. Pes je očkovanej a nic horšího se naštěstí nestalo. Věřte mi, že jestli má jenom stroupky, tak ho ten pes jen tak "štípnul" (my jsme tomu říkali "blešák"). Vlastně ho ten pes jen tak přátelsky odstrčil a dal mu najevo, že se mu to nelíbí.

Co čekáte od přestupkové komise mi není úplně jasné. ...

Máte pravdu, syn dostal skutečně "levně" za vyučenou a věřím že se bude od té doby držet od psů hodně daleko. Díky bohu to nedopadlo nejhůř.
Očekávám, že by majitelka rotvajlera měla také dostat "levně" za vyučenou a pejska nepouštět ven se svým malým synem, který ho nezvládá. Pokud se taková nepříjemnost stane a jde o děti, měla by se majitelka zachovat alespoň slušně, projevit lítost, omluvit se, sama je matkou...

I když je pes očkovaný, tak se při pokousání jde na veterinu a k doktorovi a dělá se test.
Náklady za tyto akce by měla máznout majitelka psa.
Klidně se to mohlo odehrát jako bránění kluka/páníčka, když kluci blbli.
Znám případ, kdy pes strhl chlapovi kus obličeje, když podal jeho paničce kytku.

Za psa je zodpovedny majitel, takze fakt, ze ho "viedol" nezletily nehra ziadnu rolu. Navyse za konanie nezletileho su tiez zodpovedni jeho rodicia, takze ak k nejakemu trestu dojde budu trestani oni.
Ale priklanam sa k nazoru, ze chyby sa stali na oboch stranach.
Tvoja chyba je, ze pustis syna hrat s cudzim psom, navyse s plemenom nie prave najlepsej povesti.
Tvoja chyba je, ze sa pokusate este nasledne potrestat rodicov protistrany z dovodu...okrem tej jesitnosti ma nic nenapada. Aha, ide o princip, ze;o)? No jo ten neslavne znamy princip...
Chyby protistrany su podobne, deti sa nemaju co hrat s rotvajlerom bez dozoru aj ked je cviceny, pripadne ma nahubok. Ublizit vie uz len svojou vahou a velkostou.
Keby moj pes niekoho pohryzie a aj keby to bolo preto, ze niekto po nom hadzal kamene ospravedlnim sa. Pes ma byt cviceny tak, aby na taketo utoky nereagoval, hlavne nie ak ide o deti.
Este ma napadla otazka, co si od toho oznamenia na policii cakala? Ze dostanu pokutu, ci ich policajti zavru, zabiju im psa, ci co by ta moralne uspokojilo? Ked sa clovek stretne s kretenom obcas ani kehi zabije sa kreten neospravedlni, takze ak ti slo o psravedlnenie a dotycna matka je krava ver tomu, ze sa ho nedockas. Nikdy.

Zapomněla jsem napsat, že ten chlapec přivedl psa k dětskému hřišti. Údajně s ním stál v bráně ke hřišti. Je to od našeho domu kousek a téměř každý den si tam hraje spousta dětí. Paradox na tom je, že jsem ještě donedávna na to hřiště chodila se synem, aby mu někdo třeba neublížil atd. Pak pro něj přišli kluci (spolužáci ze třídy), ať jde s nimi ven, řekla jsem si že už je načase ho konečně pustit samotného, aby nebyl kamarádům pro smích a takhle to dopadlo....
Co jsem od toho čekala, nebo čekám? Jsem přesvědčená o tom, že se stalo něco co se stávat nemá, je to špatně. Vše se dá vyřešit po dobrém a slušně. Jenže slušnost není povinná a neslušnost není protizákonná. Proto ano, si kráva, neumíš se chovat, není ti to vlastní, nebo si k tomu nebyla vychovaná, tak zaplať pokutu! Stačila by mi omluva za vzniklé nepříjemnosti.

Pokial si potrebujes len ulavit chod jej radsej vynadat, vysledok bude ten isty ako sa vlacit po sudoch, ci uradoch. Na sud to aj tak nie je, skoncite na urade v priestupkovom konani, maximalne z toho bude aj tak len pokuta.
Kasli na to bud rada, ze sa nic zle nestalo, stavaju sa aj horsie veci. Ja si myslim, ze v zivote mas urcite kopec inych dolezitejsich veci na riesenie ako niekoho stupiditu.

nic, proste uz to neres, prestupkova komise si te maximalne pozve abys jim to jeste jednou vylicila a bud to skonci jako tvrzeni proti tvrzeni nebo dostane majitelka nejakou mirnou pokutu.

kazdopadne ale davej na syna vetsi pozor a vysvetli mu, ze hrat si s kamaradem za pritomnosti rotvajlera by nemel, incident by se mohl opakovat a mohlo by to skoncit hur.

---

jinak ale reakce na ty nazory tady, tak s majitelkou souhlasim, bylo spravne to resit a oznamit na policii, prave proto, ze mnohdy lidi nic neresi tak to pak konci tragicky.

Takze podle tebe nema pes pravo na zivot? Ok, tak pes ne, kdo dalsi, co treba cernoch ten jo?

Osobne mi psi nevadi ani na volno ve meste, ovsem zdaleka ne vsichni kdo dnes psa maji jsou k tomuto zpusobili. Bohuzel jako ve vsem stat paky na ty nezpusobile, casto ruzne ty free lidi, bezdomace a podobna individua zadne paky nema. Pokutu temto bezmajetnym dat nelze a zavrit do vezeni je drazsi nez je nechat volne pohybovat po ulicich. Ovsem to rozhodne neznamena, ze by se kvuli tomu meli lividovat jejich psi.

Edit: Pro zacatek by stacilo, kdyby pravo na psa nepohlizelo jako na vec, ale podle situace hlavne jako na zivou bytost a pripadne i zbran, ono pokud by napadeni psem bylo bezne klasifikovano jako pokus o zabiti nebo vrazdu, ona by se situace hned o neco zlepsila az by si par exemplarnich pripadu slo na 10 let sednout.

P.S. Psa jsem mel a ikdyz byl na volno, mel jsem ho vzdy 100% pod kontrolou a po cely jeho zivot nedoslo ani jednou ke konfliktni situaci z me strany (muj pes byl ale nekolikrat jinym psem napaden).