Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Změna pracovní doby.

Hezký den.

Mám pracovní smlouvu ve které je přesně stanovená pracovní doba od-do. Od ledna se nám bude pracovní doba měnit přesně řečeno bude se prodlužovat o půl hodiny z 7,5h na 8. Chci se zeptat zda nám musí být uděleny zcela nové smlouvy či se to dá od vedení firmy obejít nějakým dodatkem ke smlouvě. Popřípadě co se může stát, když já mám nyní platnou smlouvu a odmítnu podepsat něco (nevím přesně co) ohledně změny pracovní doby. A z jakým časovým předstihem je firma povinná nám to písemně oznámit.

Děkuji za odpověď

Pracovní smlouvy se neudělují, nýbrž sjednávají.
[Zaměstnavatel pracovní smlouvu nedává,
ale zaměstnanec sjednává se zaměstnavatelem.]

Vše, co máte sjednáno přímo v pracovní smlouvě,
lze měnit jenom s Vaším souhlasem – stačí písemným
dodatkem k pracovní smlouvě.

Ovšem podle zákoníku práce určuje pracovní dobu,
její začátek i konec, dobu přestávek i rozvrh
pracovních směn zaměstnavatel…

___

K posouzení situace byste musel uvést více informací.

Zatím to na mne působí dojmem, že půjde o „kosmetickou“ úpravu, protože
v pracovní smlouvě nebyla zohledněna přestávka na oddech a jídlo, kterou
zaměstnavatel musí zaměstnancům poskytnout nejdéle po šesti hodinách
nepřetržité práce. Přestávka se nezapočítává do pracovní doby.

Asi to bude jen úprava,jak píše ivzez.My taky děláme 8 hodin a vykazuje se 7,5 hodiny práce,tj.bez té přestávky na oběd.Tak se na to prostě zeptej,jestli se bude makat dýl nebo stále jen 7,5 hodiny.Odmítnout podepsat můžeš,ale bez platné smlouvy firma ty rebely zaměstnávat asi dál nebude.Kdyby se prodlužovala skutečná pracovní doba,měla by se i úměrně zvýšit mzda.

Stanovená týdenní pracovní doba

(1) Délka stanovené týdenní pracovní doby činí 40 hodin týdně.

(2) Délka stanovené týdenní pracovní doby činí u zaměstnanců

a) pracujících v podzemí při těžbě uhlí, rud a nerudných surovin, v důlní výstavbě a na báňských pracovištích geologického průzkumu 37,5 hodiny týdně,

b) s třísměnným a nepřetržitým pracovním režimem 37,5 hodiny týdně,

c) s dvousměnným pracovním režimem 38,75 hodiny týdně."

Hezký den všem.

Před měsícem jsem zde položil dotaz ohledně pracovní doby. Nyní jsme dostal dohodu o změně pracovní doby do ruky. A nyní bych se opět rád zeptal, protože v dodatku se mi zdá že vypadla jedna věc tak se chci zeptat zda tomu tak opravdu je.

V původní smlouvě bylo napsáno, že pracovní doba ranní směna 6:00 - 14:00 a 14:00 - 22:00 odpolední směna. Nyní v dodatku je napsána pracovní doba 6:00 - 14:30 to je vše.

Chápu tedy dobře že se odpolední směna tedy ruší či nikoli?

Přikládám jak původní smlouvu starou přes tři roky tak nynější dodatek.

Smlouva
xFCm.jpg
EO63I.jpg

Dodatek
f47Ie.jpg

Děkuji za jakékoliv vyjádření.

Děkuji za odpověď.

On je problém v tom že polovina firmy dělá na 1 směnný a polovina na dvou směnný, takže si myslím, že to asi zapomněli rozlišit.

Pokud to tedy podepíši, tak budu muset dostat nový dodatek pokud chtějí abych pracoval na dvousměnný provoz chápu to dobře.