Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Osobní prohlídka při odchodu z práce

Dobrý den,

můj dotaz se týká osobních prohlídek při odchodu ze zaměstnání.Pracují jako dělnice v masokombinátu dříve jsme při odchodu předkládali tašky k nahlédnuti což nám nevadilo.Najednou se na vrátnici objevila securitas pracovnice a začala nás ošahavat jestli něco neneseme pod oblečením(musíme zvedat bundy).Některým šáhla i na intimní partije. To vše před zraky druhého securitas(muž),kamerou a proskleným vchodem kde na nás vidí ostatní lidé.Většinou za námi stoji další kolegyně.Když jsme řekly že s tím nesouhlasíme začali si nás zapisovat do sešitu.Mužské kolegy takhle nekontrolují!Nikdo nás předem neinformoval.Proto nás zajímá zda na to mají právo? Předem děkují za odpověď

loading...

§ 248 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce : „Zaměstnavatel je z důvodu ochrany majetku oprávněn v nezbytném rozsahu provádět kontrolu věcí, které zaměstnanci k němu vnášejí nebo od něho odnášejí, popřípadě provádět prohlídky zaměstnanců. Při kontrole a prohlídce podle věty první musí být dodržena ochrana osobnosti. Osobní prohlídku může provádět pouze fyzická osoba stejného pohlaví.“

http://www.epravo.cz/top/clanky/kontrola-veci-a-pr ohlidky-zamestnancu-provadene-zamestnavatelem-9002 3.html

Zaměstnavatel má právo provádět osobní prohlídky.
Zaměstnavatel o tom nemusí předem informovat.
Zaměstnavatel nemá povinnost v případě, že tím není ohrožena bezpečnost provozu provádět tyto prohlídky u 100% zaměstnanců.
Osobní prohlídky provádí osoba stejného pohlaví právě proto, že se u nich předpokládá kontakt s intimními partiemi, v opačném případě by bylo pašování/vynášení menších věcí z podniku směšně snadné.

Tohle je pěkně nechutné téma.

Vzpomněl jsem si, když jsem jako děcko bydlel na hranici, 25 metrů od celnice, záruka to příběhů z první ruky. Jednou (hluboko, hluboko za minulého režimu) nějaká aféra, vyhmátli pašeráky. Doma se o tom moje maminka bavila* se svou matkou, ale chtěly nějak ochránit malého chlapce podrobností. Nějak takto: "Na hranici chytli nějaké baby, co pašovaly marky. Měly je v uchu. A museli zavolat gynekologa, aby jim je vytáhl." ;-)

--
*když jsem byl opravdu malé děcko, měly to snadné, bavily se německy, časem už to nešlo, když jsem všemu rozuměl… ;-)