Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Kolaudace po 40 letech.

Dobrý den,
příbuzní řeší letitý problém, někdy v roce 1977 požádali o stavební povolení na přístavbu rodinného domku a přístavbu svépomocí provedli. Nepožádali o kolaudaci. Nyní po letech chtějí převést nemovitost na děti a chtějí mít "vše v pořádku". Dokumentace je na stavebním úřadu a i oni ji mají. Stavební dozor již není na světě, základní revize mají. Daň z nemovitosti platí včetně přístavby.

Můj dotaz zní, jak postupovat při žádosti o kolaudaci aby vše proběhlo pokud možno bezbolestně? Nebo to nadále "neřešit" a ponechat spícímu osudu ? Co jim případně hrozí ?
Dík za názory.

Pokud chtějí vše uvést do pořádku, tak jedině zajít na příslušný stavební úřad, tam si najít referenta, který to bude řešit (většinou mají rozděleno podle obcí) a toho se vyptat. Protože z vlastní zkušenosti vím, že se požadavky liší nejen úřad od úřadu, ale i úředník od úředníka na jednom úřadě...

je potřeba přijít na úřad poučen a s jasnou představou

Tuhle chybu jsme udělali taky - poučeni o tom, jak to chodí na úřadě o 20 km dál (přesvědčeni o tom, že to na všech úřadech musí přece fungovat stejně) a pak jsme se nestačili divit :-/

Proto z vlastní zkušenosti doporučuji zajít za tím konkrétním úředníkem a nepátrat po tom, jak by to mohlo být jinde...

Já se na to dívám tak, pokud se půjdou zeptat, tak se dá celá věc do pohybu, úředník začne konat a tím odpadá možnost nechat to celé po té době spát. Jak už jsem psal, souhlasím s názorem zeptat se, nic proti, zajímají mne ale i jiné možnosti, například podle jakého zákona se případně bude kolaudovat, podle tehdejšího nebo současného ? Budou brány v potaz tehdejší revize nebo budou potřebovat nové ? Co vlastně hrozí, když to nechají být ? Pochopitelně by jim to úředník sdělil, ale pokud to bude pedant, tak zároveň zahájí řízení, proto se ptám na možnosti, než se do toho vosího hnízda rejpne :-)

Tak za tím úředníkem zajdi, zeptej se ho, ale neuváděj adresu a další podrobnosti (klidně řekni, že se jdeš zeptat pro známé). Je vysoká pravděpodobnost, že ti řekne, co musíš splňovat a co budeš potřebovat, ale rozhodně se neboj, že by úředník byl tak aktivní, aby si dohledával v kilometrech dokumentace, o co konkrétně jde. Já mám zkušenost, že se snaží poradit co nejlépe, aby dostal na stůl kompletní papíry, a mohl tak rozhodnout jen jednou, něž když otravuje s žádostmi o doplnění a tak (potom se může stát nepříjemným, a schválně rozhodne záporně, protože bude naštvaný, že musí dělat práci navíc). Tak si nech nadiktovat, co a jak budeš potřebovat doložit, a máš velkou šanci, že se to zlegalizuje rychle a ke spokojenosti všech.