Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem placení zdravotního pojištění - vznikl dluh?

Dobrý den, dne 7.12. 2016 mi byl přiznán invalidní důchod 2 stupně. Dočetl jsem se, že poživatel invalidního důchodu všech stupňů je zdravotně pojišťen. Sociálně pojišťen je jen 3 stupeň ale o to mi nejde. Mě jde o to zdravotní. Totiž já jsem v prosinci tohoto roku už nebyl na úřadě práce, k 30.11 2016 jsem byl vyhozen, protože jsem nepřijal těžkou práci, i když jsem namítal že není pro mě a že jsem v důchodovém řízení a sháním práci lehčí. Do 30 listopadu jsem tedy měl zaplacené úřadem práce zdravotní pojišťění. Přiznán invalidním jsem byl 7.12. Vznikl mi tam dluh 7 dní nezaplaceného zdravotního pojištění. Ptal jsem se přímo na ČSSZ v den přiznání důchodu, zda to vadí a budu to muset doplatit, doktorka se zapisovatelkou měla každá jiný názor, jedna říkala že ano a druhá říkala že teď už je to jinak, že pokud někdo za mě zaplatí zálohu za aspoň jediný den v měsíci(zaměstnavatel, úřád práce, ČSSZ atd.) že zbytek se už nemusí platit a nevymáhájí to, jistá si ale nebyla. Pak mě ještě říkala něco známá když končila pracovní poměr a zase to říkala jinak. Zdravotní pojištovnu mám v jiném městě, takže pokud mi neporadíte tady jak to je, budu se tam muset vydat, sociální neřeším, kvůli tomu znovu na úřád práce nepůjdu a vlastně ani nemůžu když jsem byl vyhozen, lehčí práci zatím sháním marně sám, děkuji za fundovanou odpoveď, na internetu jsem tohle téma nenašel ale netvrdím že to tam někde není.. Ještě jednou děkuji.

Pravdu měla ta druhá.
Uhradí-li za Vás někdo zdravotní pojištění i jenom
za jeden den v měsíci, žádný dluh Vám nevznikne.

Doporučuji doložit zdravotní pojišťovně přiznání invalidity co nejdříve. Změny (včetně vyřazení z ÚP) jste povinen
zdravotní pojišťovně ohlásit a doložit do 8 kalendářních dnů (vyřazení jste měl oznámit do 8. prosince.
______

Sociální pojištění stát nehradí za nikoho. Jenom se poživatelům ID III. stupně doba pobírání
ID započte do celkové doby důchodového pojištění, přestože za ně pojistné hrazeno není.
______

Překvapuje mne to vyřazení z evidence ÚP.
Zdravotní důvody, pro které jste těžké zaměstnání odmítl, jsou podle zákona o zaměstnanosti vážným
důvodem, pro který lze zprostředkované zaměstnání odmítnout bez sankce (bez následného vyřazení).

Doporučila bych se proti vyřazení z evidence ÚP odvolat, případně se znovu zaregistrovat.
Nebudete-li vedle pobírání ID II. stupně pracovat, podnikat nebo v evidenci ÚP, nezapočte
se Vám tato doba do celkové doby důchodového pojištění.