Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak se rozděluje Majetek při manželství?

Zdravím, mám otázku ohledně majetku, píšu defakto za matku, protože mě o to poprosila.
Je s manželem 5 let, bydlí u něj v baráku kterej ještě neprošel kaloudací, ale normalně v něm žijí. Ona do něj taky něco investovala při stavění, né žadné velké částky a hlavně to nemá podložené.

Ona chce aby ten barák prodal, protože je na vesnici o 20 obyvatelech a ona je na invalidním s nohou, je tam zavřená, není tam žádný obchod, hospoda, restaurace, prostě nic... nejblíž je malé městečko 14km daleko.. a jedna benzínka 8km. Není tam spokojená, prostě..

No, ale jsou manželé a mají se rádi, takže rozvod nehrozí. Spíše si ona myslí, že když ten barák prodá a koupi ve meště jinej, tak půlka bude náležet jí a to on nechce, funguje to takhle?

Když se s ním rozvede, skončí na ulici, protože sama byt nemá a příjem má asi 3000 kč... já nebo segra se o ní starat nemůžeme, protože máme vlastní život a sotva vyjdeme s výdaji sami za sebe.

Hodně lidí by řeklo, ať je ráda za to co má, ale ona už tam trpí depresí, protože kamarádky a kontakt s lidma nulovej, musí celý dny sedět sama v baráku u lesa a čekat než manžel přijede večer z práce aby se najedl a šel zase spát.

Je to fakt pro ní hrozná situace a chci se vás zeptat, zda nemáte nějaké rady jak tohle řešit? Manžel to chápe, ale prý barák prodat nechce, protože ho sám stavěl 8 let a hodně do něj investoval.

Popsáno sice emotivně,ale chybí dost podstatné údaje. Na koho je původní dům napsaný ? Co je v katastru nemovitostí ? Pokud je jen jeden majitel ato manžel,tak s tím matka nic nenadělá.Druhá věc je,v jakém stavu dům je. Nebude se dobře prodávat v skoro neöbydlené oblasti. Manžel je opatrný,poněvadž při následné koupi nového baráku byl se už jednalo o společné vlastnictví. Také koupě domu ve větší obci by asi byl též dražší.

V prípade bezpodielového spoluvlastníctva majetku nadobudnutého výhradne počas doby trvania manželstva sa delí takto spoločne získaný majetok presne na polovicu. Je jedno, či niektorá z účastníckych strán nemala žiaden príjem. Stač, ak viedli spoločnú domácnosť v ktorej spoločne hospodárili. Tiež je dôležité, či mala takáto osoba trvalý pobyt evidovaný príslušnou ohlasovňou na spoločnej adrese.

Ak máti investovala do cudzej nehnuteľnosti v držbe blízkej osoby v I. rade zapísanej KÚ v LV ako majiteľ 1/1-ny z celku, zostáva na nej obhájiť bremeno legálne získaných (nadobudnutých) hnuteľných vecí počas trvania manželstva na základe listinných dôkazov, paragónov, prípadne nestranných svedeckých výpovedí minimálne dvoch svedkov-cudzích osôb, ktoré nie sú v žiadnom príbuzenskom vzťahu medzi sporovými stranami.

Taktiež je jedno, ak tvoja máti nemala žiaden príjem, pričom nakúpený hnuteľný (alebo nehnuteľný) majetok financoval výhradne manžel z jeho príjmov ktorý osobne kupovala máti počas obdobia spoločného manželstva. Všetko nadobudnuté "harampádí" v trvaní manželstva sa delí presne na polovicu aj keby niektorá z drahých polovičiek celé sladké manželstvo prevegetovala na pohovke obložená vycecanými fľašami burbonov.

No jestli to manžel sám stavěl a dosud buduje někde u lesa,tak to měnit za nějaký byt v paneláku asi chtít nebude,tam by byl nešťastný zase on.A na koupi domku někde ve městě nebo poblíž by neměl,tam budou ceny podstatně jiné.
Pokud chce matka občas mezi lidi,tak ať se zkusí přihlásit třeba na nějaký delší kurz nebo na rehabilitace s tou nohou nebo s něčím jiným,tam by ji třeba manžel i vozil,kdyby neměla jinou možnost.Nebo nějaké družstvo invalidů,co by ji částečně zaměstnalo,někde v okolí není?

Chápu, že je to pro Vaši maminku nepříjemná situace, ale předpokládám, že věděla, do čeho jde.
Podle mne není v pořádku požadovat po manželovi, aby prodal dům, do kterého investoval spoustu
peněz, času a práce. Není ale v pořádku ani požadovat, aby druhý z manželů trávil celé dny doma
čekáním na prvního, který se přijde jenom navečeřet a vyspat.

Napadá mne jedině pokusit se pro maminku najít nějakou vhodnou aktivitu. Vzdělávání, práci
přes internet (před několika lety jsem někde potkala firmu, která zaměstnávala osoby se změněnou
pracovní schopností nebo poživatele ID jako telefonist/ky z domova → šlo o zaměstnání, nikoliv
o podnikání), tvorba a prodej rukodělných výrobků, internetové diskuze či fóra zaměřená na to,
co maminku zajímá, …
___

I u majetku získaného v době trvání manželství by se přihlíželo k tomu, že byl pořízen z prostředků
jen jednoho z manželů. Pokud jeden z manželů prodá dům, který postavil před vznikem manželství
za své prostředky, budou prostředky získané prodejem patřit jemu (nebudou spadat do SJM). Koupí-li
za tyto prostředky další dům či byt, bude i ten patřit jemu.

Nárok na část peněz z prodeje by matka měla v případě, že by doložila,
že do domu vložila své peníze. Ovšem ani potom by by nový dům (byt)
nespadal do SJM (převážnou část by hradil jenom jeden z manželů).

Něco jiného by byl výnos z takového majetku. Pokud by manžel dům pronajal, patřily by prostředky
získané z pronájmu do SJM. → To by vlastně mohla být další možnost: dům dočasně pronajmout a sami
bydlet např. v bytě ve městě…

___

A pozor, trvalý pobyt je pouze evidenční údaj, nezakládá žádný nárok k nemovitosti, v níž je hlášen.
[Viz § 10 zákona o evidenci obyvatel.]

Podívej se na prodej nemovitostí v okolí nebo inzertní weby a lokality podobné té tvoji, cenový rozdíl prodeje na venkově a nákupu ve městě může být hodně diametrálně odlišný ve prospěch města, ve městě se tak zaplatí malý byt..... Na nákup nemovitosti je teď obecně špatná doba, protože lidi mají peníze a neví kde je udat, a kdo už zrovna prodává a nespěchá nasazuje vyšší cenu..... u nás ve městě už nabídky k prodeji nevidím, pronajímá se a neprodává, jen značně předražené nabídky prodejů, staré domy a novostavby často ještě nekopnuto v zemi.... kupoval jsem byt za milion v době kdy byly ceny na dně (to víme dnes), stejný byt v sousedství (a to ještě s částečnou rekonstrukcí) se snaží prodat v inzerci za dva miliony (slevit můžou kdykoliv) :-)
Pokud matka může řídit auto, tak ji nějaký kupte. Pokud nezvládá řízení, tak to může být za další delší čas hodně špatný, pokud se tam cítí sama izolovaná......