Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prohledávání skříněk na gymnáziu

Dobrý den,

Zajímalo by mě, jestli má ředitel či ředitelka(osmiletého gymnázia) právo na prohledání neuzamčené skříňky a následné prohledání osobních věcí(bunda, kabát, svetr atp.) v ní uložených, bez přítomnosti a vědomí majitele.Pokud ano, byl bych rád za odkázání na konkrétní zákon či vyhlášku.

Děkuji, přeji krásný zbytek dne

Mna zaujala jedna vec...vacsina z vas tvrdi, ze riaditel skokly nema pravo prehladat veci v nezamknutej skrinke ani ekd ma podozrenie, ze veci obsahuju nebezpecny predmet(zbran) a moja otazka stale znie.
Ktory zakon take nieco zakazuje? Pretoze ak o niecom tvrdim, ze to je nezakonne mal by som mat oporu v nejakom zakone, nemozem si to len mysliet. Navyse na sude musite vy preukazat, ze riaditel porusil zakon, takze ktory konkretne?
Upozornujem, ze metodicky pokyn nie je zakon a nema pravnu vahu.
Da mi uz niekto nejaky odkaz, cislo zakona, paragraf alebo nieco podobne?

Skus pisat k veci a neuvadzat priklady, ktore su uplne ine.
Pytal som sa aky zakon bol poruseny v tomto konkretnom priklade. Pytal som sa to uz viackrat a zatial bez odpovede.
ja viem, ze ty si myslis, ze bol poruseny nejaky zakon a ze sa to nesmie, ale skus mi dat argument o aky zakon sa tvoja uvaha opiera.
Argumentom myslim konkretny zakon, nie nejaky absurdny priklad.

Občanský zákoník:

Ochrana osobnosti
§ 11
Fyzická osoba má právo na ochranu své osobnosti, zejména života a zdraví, občanské cti a lidské důstojnosti, jakož i soukromí, svého jména a projevů osobní povahy.

Je mi jasný, že budeš tvrdit, že prohledáváním soukromých věcí není soukromí narušeno, ale v tom se asi neshodneme.

nemas odpoved hned v 1. radku?

"fyzicka osoba ma pravo ochranu osobnosti, zejmena zivota a zdravi"

bavime se celou dobu o detech bez trestni odpovednosti.. pokud jedno z nich donese do skoly zbran, ktera muze jinou fyzickou osobu ohrozit na zdravi, ma tato osoba podle vyse uvedeneho pravo na ochranu sveho zdravi.. :) pokud k ochrane jejiho zdravi dojde tim, ze osoba zodpovedna za tuto osobu tuto zbran zabavi, i kdyz bez vedomi majitele, fakt v tom nevidim problem..

cele se to toci porad dokolecka, vysledku se stejne nedobereme.. reseni je pouze jedine - zavest u deti (15-18, jeste lepe 12-18) trestne pravni odpovednost, pak bude hotovo..

doneses do skoly zbran? dojde k poskozeni zdravi 2. osoby? ok, budes pykat.. momentalni "tresty" u mladistvych jsou spis vtip a nahravaji ruznym vykukum delat kde tu co, protoze se jim stejne nic nestane..

pokud jedno z nich donese do skoly zbran, ktera muze jinou fyzickou osobu ohrozit na zdravi

Jenže bez prohledání věcí jde pořád jenom o podezření. Zato prohledání věcí už je porušení cizího práva.
Takže porušíš cizí práva jenom proto, že máš podezření, že by mohl porušit práva někoho jiného. A to může jenom Policie.

Jenže bez prohledání věcí jde pořád jenom o podezření. Zato prohledání věcí už je porušení cizího práva.Takže porušíš cizí práva jenom proto, že máš podezření, že by mohl porušit práva někoho jiného. A to může jenom Policie.

Lenze toto zase tvrdis len ty. Navyse je velmi pravdepodobne, ze riaditel siel na istotu, takze on nemal podozrenie, on o tom vedel. Cize rovnakym paragrafom ako si sa ohnal ty sa mozem ohanat aj ja.
Ako to cele asi bolo?
Dany jedinec sa pochvalil pred spoluziakmi, ze ma "peprak" a ze ho nosi v bunde do skoly. Mozno ho aj ukazoval, mozno sa nim niekomu aj vyhrazal a mozno ho niekto len videl, ktovie.
TV kazdom pripade sa tato informacia dostala k riaditelovi, ktory nelenil zasiel do skrinky, kde mu bolo povedane, ze sa dany sprej nachadza a sprej zabavil.
Neverim, ze riaditel siel len tak a nahodne prehladaval osobne veci niekoho v nezamknutej skrinke. Siel tam na istotu a siel tam, aby chranil zdravie ostatnych.
Vlastne naco to pisem, tvoja odpoved bude aj tak, ze to moze len Policia CR.
Btw keby ja uvidim, ze spoluziak mojho syna ma pri sebe v skole noz, sprej alebo obusok tak mu ho okamzite zabavim, odovzdam ucitelke a este spravim na rodicovskom skandal, co si to ich syn dovoluje nosit do skoly taketo nebezpecne predmety.
Aj ked podla teba by som mal volat Policiu. Smutne, ked takuto jednoduchu vec musime riesit takto zlozito:-(.
A ked takuto vec donesie do skoly moj syn tak si tyzden nesadne na rit jak ho zmanglujem.

Ad ochrana zdraví: do školy jsem (zavírací) nůž nosil zcela běžně, párkrát jsem ho i půjčil učiteli, když něco potřeboval. Jednou jsem do školy přinesl i vzduchovku a to dokonce na přání jednoho z učitelů. Stejně tak jsme měli školní akce, kde do doporučené výbavy patřil vlastní nůž. A nikomu se nikdy nic vážnějšího nestalo a ani si nikdo nestěžoval. A teď je to najednou špatně?

Kedysi si v skole nieco vyviedol, dostal si od ucitela po papuli, v riaditelni mozno dalsie a doma si ani nepipol lebo by si dostal znovu.
Dnes uz ucitel nemoze na ziaka ani zvysit hlas, telesne trestny su uz trestne, a preto odporucam zopar kurzov pocas vyucovania ako to vyzera v skolach dnes.
Takze ano ted je to najednou spatne, v skolach je uplne ina atmosfera ako bola pred 30-40 rokmi.

No za totality zrovna nie (vsimni si o ake roky ma ist;o)), ale je to presne o tom, ze drviva vacsina ludi ma rada poriadok a rad, ludia sa napriklad neradi rozhoduju, castokrat chcu, aby niekto rozhodol za nich.
Nas to ucili uz na vyske, ked sme sa ucili vedenie a riadeni teamov, ze najlepsie vysledky vzdy dosahovali direktivne ladeni sefovia, ja sam mam skusenosti z vojny napriklad, ze ked som mladym povolil hned od zaciatku volny rezim pomerne rychlo stratili respekt a museli nastupit tvrde tresty (fyzicke nie, sikana mi bola vzdy odporna), ktore som si vzhladom na moje postavenie (velitel druzstva) mohol dovolit. A cuduj sa svete po par dnoch zase vsetko zacalo fungovat ako hodinky a ja som sa poucil, ze prilis vela volnosti a demokracie skodi.
Ze to dnes mnohi nevedia je mi jasne, aj preto to vyzera na skolach ako to vyzera.