Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prohledávání skříněk na gymnáziu

Dobrý den,

Zajímalo by mě, jestli má ředitel či ředitelka(osmiletého gymnázia) právo na prohledání neuzamčené skříňky a následné prohledání osobních věcí(bunda, kabát, svetr atp.) v ní uložených, bez přítomnosti a vědomí majitele.Pokud ano, byl bych rád za odkázání na konkrétní zákon či vyhlášku.

Děkuji, přeji krásný zbytek dne

o co jde? o travu? cigarety? neco tvrdsiho?

snadna pomoc - nenos to do skoly :), nedavej zaminku..

dost pochybuju, ze nejaky ucitel (at je to sebevetsi debil) pujde a jenom tak, z niceho nic, se zacne hrabat nekomu ve skrince a hledat tam..

takže to, že si děcka donesou do školy alkohol, zbraně, drogy, je ok.. protoze to dělají soukromě? :)

a schválně celou dobu mluvím o těchto položkách, protoze si nedokážu představit, co jiného by vedlo učitele k prohledáni osobních věcí a rozhořčení studentů z této činnosti..

Zavolat policiu naco? Nebudu ti policajti chýbať potom niekde inde, ked sa budú volať ku každej <>?
Co tak pouzit zdravý rozum?
Žiaľ mal v škole nepovoleny predmet, zbraň, čím porušil skolsky poriadok. Táto vec my bola pravdepodobne zabavena zo skrinky, ked nebol pritomny.
Fakt savam to zda divne? Mne nie. Naopak príde mi to logické a spravne.

Žiaľ mal v škole nepovoleny predmet

Jedná se pouze o podezření, což škole rozhodně nedává právo porušovat soukromí žáka. To může pouze Policie.
Pokud by tam měl už zmíněnou zbraň nebo drogy, tak je škola nemůže zabavit. Třeba už jenom proto, že by se dopustili nezákonného držení.

to fleg-sk: ústava SK hlava 2 čl.1 Ti nestačí ? europsky dohovor o ochrane ludských práv je pre Teba neznámy pojem ? zbytok nájdeš v trestnom poriadku paragraf 89.......inak prehliadku osobných vecí a spol môžu vykonať výlučne orgány činné v trestnom konaní,t.j.polícia ,prokuratúra,súdy....

Toto by si na súde prehral. Navyse ne je jasné za akých okolnosti došlo k prehladaniu osobných veci.
Bol majiteľ prítomný?
Súhlasil s prehladanim?
Za akých okolnosti došlo k prehladaniu?
Navyse si sa dnes moc nepripravil, hlava 2,clanok 1 nemá, 89 nemá so situaciou ziadny suvis.

Jak vidím, rozjíždí se tu okorát “flame“. Provádíte věštby z kryšťalové koule, všechno víte jak se stalo a jak incident probíhal.
A ano, byla to zbraň, konkrétně pepřový sprej. Samozřejmě většina z Vás, kdyby bydlela v části města kde nevíte kdy na vás vybafne parta snědých spoluobčanu, by chodila ráno při tmě rači bez jakéhokoli obranného prostředku. Hlavně že hned děláte závěry, nevíte vlastně kdo, kde, proč, ale hned obviňujete. Takže to nemá dál smysl rozebírat, jen jsem si udělal představu kolik objektivních lidí kolem mě žije.

Ta kontrola byla z ničeho nic? A ptal ses ředitelky? Případně zmínil jsi se jí ohledně svých obav při procházení oním Bronxem? Já bych to tedy učinil (možná bych taky chodil s pepřákem).

Čistě teoreticky (protože o "incidentu" nic nepíšeš): pokud bychom byli spolužáci a tys mně slabšímu se sprejem vyhrožoval či na mě stříkal, klidně bych tě naprášil. Z tohoto pohledu bych pak považoval prohledání kapes či skříňky (svoboda nesvoboda) za OK. Pro prohledaného možná nakonec lepší, než s voláním pojicajtů.

Jsem amatér, nikoliv právník, co je v první řadě pro mne zvláštní " bez přítomnosti a vědomí majitele" . Pokud má někdo nějaké podezření, tak si snad majitele přivolá a v jeho přítomnosti se to řeší dál. Pokud majitel nebo adekvátní úřední osoba není přítomná, tak lze spekulovat klidně i o vložení jakéhokoliv předmětu do osobních věcí. Tady lze spekulovat o čemkoliv.

Mimochodem pro ostatní přispěvatele, co nelegálního si necháte v neuzamčené skříňce ?

Nevies za akych okolnosti doslo ku skutku. Co ked nevedeli koho su to veci? CO ked malindicie, ze oblecenie obsahuje zbran (mozno nevedeli aku)?
Co tak sa postavit do role riaditela ustavu(skoly), kde kazdy den riesis XY poobnych problemov?
Donieslo decko do skoly noz, boxer, sprej, teleskop? Viem, ze nieco sa nachadza v obleceni? Zabavim , zistim komu oblecenie patri a patricne zjazdim. Kludne v tomto poradi.
Btw ja sa s tymito problemami stretavam v praxi. Minuly rok som robil extract z kameroveho systemu na ZS pre policajtov. Slo o relativne banalny problem s moznymi tragickymi nasledkami. No chodbe stali 3 chaleni (osmaci) a na telesnu sli siedmaci. Jeden z nich nieco povedal jednemu z dievcat (pravdepodobne), tie sli dalej (nieco len odvrkli) a nic sa nestalo. O hodinu sa siedmaci vracali z telesnej, opat na chodbe postavaju traja borci a okolo idu 3 dievcata...prechadzaju normalne okolo a zrazu sa jedna z nich otoci a vo vyskoku sa pokusi udriet jedneho z chalanov pastou, na ktorej ma omotanu retaz! Nastastie netrafi, chalan ju chyti za vlasy zhodi na zem, nastastie neutoci dalej pastami, aj ked ho napadaju dalsie 2 dievcata (bol vacsi asi by och rozbil vsetky 3 naraz).
Pointa? CHalan znamy kvietok, ale dievca nastastie neudrel. Dievca psychicky labilne, vsetci jej ublizuju (podla jej slov) a v taske jej nasli v triede noz (vraj na ochranu, pretoze sa boji chodit sama). Co keby jej hrablo (podla skolskej psychologicky, s ktorou som sa bavil klune mohlo) a miesto retaze pouzila ten noz? Je to v poriadku? Nemame pravo ich prehladavat, ze? Kludne nech nosia do skoly zbrane a za par rokov mame na skolach detektori kovov a sukromne ochranky ako je v US skolach bezne. Toto chceme?
Mimochodmna tejto skole zomrel pred par rokmi ziak, ked ho iny pichol na vytvarnej vychove stetcom. CO na tom, ze dobry bezproblemovy ziadk stratil nervy a pichol chrapuna co zaparal do kazdeho, zabil ho a bude s tym zit do konca zivota. Toto chcete riesit na skolach, nie je lepsie problemom predchadzat?

Ahoj, to co jsi popsal je samozřejmě špatně, asi by ta škola měla projít auditem, zda zvládá základní funkce. Ale, pokud vidíš řešení v neustálém prohledávání osobních věcí, tak mi věř, tam není. Kdo si bude chtít něco vážně nebezpečného schovat, tak to udělá jinak, než do neuzamčené skříňky.
Chápej, že existují nějaké základní normy přijatelného chování, ale lustrování osobních věcí bez majitele, k nim rozhodně nepatří. Pokud ta škola na tom tak je, pak je mi líto, ale někdo nezvládá svoji práci.

Otázka zněla jasně a odpověď je jasná. Právo na prohledávání osobních věcí, zvláště pak bez přítomnosti majitele, případně jeho zákonného zástupce (je nezletilý očekávám) nemají. Hotovo a tečka. A je to tak naprosto v pořádku, nezávisle na všech možných demagogií. Ředitel či učitel je stále jen a jen obyčejná soukromá osoba. Proč by nějaká soukromá osoba měla mít právo mě prohledávat??? Na to snad máme orgány. To už by si klidně mohl říct třeba číšník, že mě prohledá, protože má podezření. To není předcházení problémům, ale naprosto zvrhlá forma společenského systému. Řešení spočívá v nápravě příčin. Tam je třeba se zaměřit...ne potlačováním důsledků omezováním osobní svobody.

Nemnluvě o tom, jak si odporuješ. Takže prohledávání je naprosto v pořádku, protože se předchází problémům, ale plošné řešení v podobě bezbečnostního rámu je špatně :)

A abych ti odpověděl. Ne, nemáme právo je prohledávat. Ne, není správné omezovat svobodu celému národu jenom proto, protože pár z nich jsou magoři. Dle této teorie jsme potencionální vrahové všichni, možná by nás měli prohledávat pravidelně všechny. Osobně bych nasadil ještě nějaký systém na ovládání myšlení, čistě pro jistotu. Přeci předcházíme problémům...

Nevím, kde se bere v lidech ta touha sami sebe neustále omezovat.

Už jsi četl knihu 1984? :)

reditel a ucitel jsou soukrome osoby v sobotu a v nedeli.. ve vsedni dny v dobe vyucovani jsou to osoby, ktere jsou zodpovedne za nezletile, ktere jim rodice sveruji..

mam 1.5 rocni dceru.. kdyby nosila do skoly neco, co tam nepatri, tak si to s ni sakra vyridim.. a kdyby to nosil nekdo jiny, cim by ji mohl ohrozit, budu opravdu rad, kdyz to nekdo vyhmatne a udela s nim poradek..

Toto je klasicky priklad pletenia bicu z hovna.
Bavime sa o relativne jednoduchej veci. Ziak prinesie do skoly zbran (sprej je imho zbran), ktora v skole nema co hladat. Riaditel dostane informaciu, kde sa zbran nachadza, ide tam a zbran zabavi.
Podla mna jednoduchy pripad, za normalnych okolnosti dostane ziak vynadane, mozno nejake pokarhanie, ci podmienecne vyhodenie ak chcem byt velmiprisny a ziad sklopi usi a povie, ze uz nikdy taku blbost nespravi.
Ale nie dnes mame demokraciu, ziak sa dozaduje "svojcih prav", pretoze on sa boji, a preto chodi do skoly ozbrojeny. Je to jeho pravo nie? Preco mu to mame zakazovat? Navyse mu niekto zabavil jeho vec z neuzamknutej skrinky, tolka drzost! Na sud s nim, odvolat ho!
Vam sa to zda fakt normalne? Mne teda nie. Kam sa podel zdravy rozum?
A teraz este raz ak to chcete takto. Ak si to chcete objasnit pravne, ake pravo ziaka porusil riadite skoly zabavenim zbrane? Prosim konkretny paragraf, zakon, clanok ustavy a pod.

Ono to tu někteří trochu přehánějí a chtěli by nejraději okamžitě ostrou totalitu ve školách minimálně :D Nemluvě o tom, že mám pocit, že tu mluvíme snad aspoň o granátu. Ale ona je řeč o popřovém spreji, který z hlediska zákona zbraní ani není. A tady z toho někteří dělají bůh ví co :)

Ono je to asi preto, ze mam s tymi skolami a detmi pomerne casty kontakt, na rozdiel od teba a ked dnes do roka riesim 2-3x nejaky extract pre policiu vidim, ze za par rokov budem riesit 30-40 a to nielen preto, ze kazda skola bude mat zachvilu kamerovy system v povinnej vybave (k tomu smerujeme), ale aj preto, ze sa tam tie veci proste stavaju.
Myslim, zeby si sa na vec dival inak keby niekto v skole podobnou "zbranou" ublizil tvojmu dietatu, uz ta vidim ako sa tam rozhnujes ako to, ze skola dovolila aby sa nieco taketo stalo.
Btw podstatny pojem, co tu zatial nikto nespomenul je, ze sa bavime o detoch, z pohladu zakona o akychsi "pololudoch", pretoze trestnopravna zodpovednost deti je diskutabilna a hlavne ich mentalny vyvin je stale na urovni rozvoja. Hadam nechces, aby dieta malo moralku a pocit zodpovednosti na urovni dospeleho cloveka. Takze z mojho pohladu naozaj nie je prirodzene, aby deti nosili do skoly zbrane.
A je mi jedno, ci je to nozik, prak, sprej, obusok, alebo retaz a ze ty ten sprej zosmiesnujes a bagatelizujes.
A ano som za zavedenie totalitneho rezimu na skolach, doma nech si decka rodicia kludne rozmaznavaju, ale v skole chcem dosciplinu a poriadok.
A som za povolenie telesnych trestov nech si mysli o tom kto chce, co chce.

Ale já nikdy neřekl, že neexistuje žádný problém. Já nahoře jasně řekl, že by se měla řešit příčina problému a ne její důsledek tím, že si budeme navzájem všichni potírat práva a omezovat svobodu.

Totalita na školách, fyzické tresty. Pak to bude v kroužcích. Nakonec bychom to mohli rozšířit...

To já jenom řeším to, že někdo prohledal skříňku bez přítomnosti "majitele". To si prostě nikdo dovolit nemůže. Jeho přítomnost je naprostý základ. Ty z toho děláš nošení zbraní,pobodání...já žádný sprej nezesměšňuju. Já řekl, že pepřový sprej není ze zákona zbraní, ale obranný, nesmrtící prostředek. Jenže to bys nesměl všecko překroutit a zveličit :)

Mimochodem, prohledat skříňku za jistých okolností může i zaměstnavatel. Jak by ti bylo, kdyby ti přišel do tvé skříňky, bez tvé přítomnosti a začal se ti prohrabovat věcma? A co kdyby ti tam něco nastrčil? Asi bys pak nevyřvával, jak je to v pořádku. Přítomnost je prostě základ. To je celý, co v prvé řadě říkám. Postupovali špatně. Obhajovat omezování svobody demagogií je už jen trapné. Vytáhnout žáka ze třídy a jít s ním k té skříňce už snad obecné ohrožení o tolik nezvětší.

Jak jsem psal nahoře...někteří lidi se prostě hrozně bojí svobody a zodpovědnosti za sebe sama tak moc, že radši budou žít v totalitě, kde to někdo vyřeší za ně.

A ja este raz opakujem...bavime sa o skole a detoch, nie o dospelych ludoch a nejakom zamestnavatelovi.
Dnes ma kopec ludi kecy o slobode a demokracii a vo finale vidim ako 10 rocne stane vrieskat na chodbe na ucitelku, ze na nu zavola rodicov len preto, ze jej povedala, ze ma ist do triedy cez prestavku.
Ano demokracia je fajn, ale chod si to vyskusat do praxe, chod obcas na tych skolach stravit den a pozriet sa ako to tam vyzera cez vyucovanie a prestavky a mozno tu prestanes pliest z toho hovna ten bic.
Naprosty zaklad je to, ze zbran nema co v skole hladat, keby mu prehladavali veci len tak a nic nenasli suhlasim s tebou, ze aj dieta ma nejake prava, ale v tomro pripade ma pravo akurat tak drzat hubu.
Ak sa nezhodneme v moralnej rovine tak skus svoj nazor obhajit pravne...k akemu poruseniu zakona doslo?

Učitel nemá co stíhat. On může zabavit celý předmět. On může snad i zadržet žáka. Ale nemá ho co prohledávat. A už vůbec ne bez jeho přítomnosti. Co kdyby učitel tam něco nastrčil? Nebo snad jsou všichni učitelé dokonale čestní a morální? A kde vzít tu jistotu? Na to jsou prostě jiné orgány. A ani ty to neudělají bez přítomnosti žáka.

Stejně tak to funguje třeba v supermarketu. Bez mého souhlasu mi nesmí prohledat věci. Ale mohou mě zadržet do příjezdu policie.

Jak jsem říkal. Nemůže si každý prohledávat každého, jak se mu zlíbí. Jak by ten svět vypadal.

Bohužel, realita je taková, že pokud nějaký žák je magor a bude chtít někoho třeba pobodat, udělá to. Takovým činům prostě nejde příliš zabránit. Snad jen opravdu detektorem kovu, ale pak tě bodne něčím plastovým.

Každopádně, to mě mlže nějakej magor bodnou i venku, nebo slepej řidič mě srazí někde. To bych nemusel nemohl ani vyjít ven, kdybych měl pořád trpět takovou paranoiou :)

Já bych to rozdělil na dvě části - neuzamčená a neoznačená skříňka je majetkem školy a vlastník či pověřená osoba ji může prohledat. Věci ve skříňce nikdo prohledávat bez souhlasu vlastníka nesmí. Pokud je skříňka označená jménem studenta, pak mu byla školou propůjčena a rovněž ji nelze bez souhlasu žáka prohledávat, byť je neuzamčená.

Nejsem právník, toto je pouze můj osobní názor.

Nezletilá osoba je během pobytu ve škole svěřena škole a ta za ni zodpovídá. Toto se mění až od okamžiku, kdy je osoba zletilá (tedy ji již bylo 15 let, a i pak jsou tam nějaké výjimky dokud není dotyčné osobě 18 let)
Dle vaší teorie by jinak ani rodiče nesměli prohledávat věci svých nezletilých dětí bez jejich souhlasu...

Tedy abych to poupravil, tak škola nesmí žákovi prohledávat osobní věci bez souhlasu zákonného zástupce. Nemyslím si, že by jakýkoli zákon dával nějaké osobě (vyjma policie, armády a některých dalších složek) právo zásahu do státem chráněných práv a svobod. Výjimku by samozřejmě představovalo důvodné podezření ze spáchání nebo přípravy trestného činu.

aha, takze kdyz tvym pravem bude vzit si do skoly peprak, je moji povinnosti toto tve pravo respektovat? :)

pokud budeme oba dva 18+ a budeme za sve ciny pravne zodpovedni, proc ne.. to si klidne nos po kapsach brokovnici, je mi to jedno.. ale u osob pod 18, nedej boze 15, opravdu ne..

sakra uz po 150. .. :)

osoby pod 15 let NEMAJI trestne pravni odpovednost.. kdo bude zodpovedny, az nekdo -15 donese peprak do skoly, bude machrovat a omylem to zmackne? rodic? reditel? ucitel? to pak bude od rodicu postizeneho plna huba kecu, jak je to sakra mozne.. budes se pak taky odvolavat na svate pravo nosit zbran do skoly?

Podla tvojho vykladu mozeme dojst k absurdnej situacii, cize nezletial osoba odmietne ukazat co ma v bunde, pozriet sa na saty v nezamknutej (dost popdstatne imho) nemozeme, takze budeme volat zakazdym ked budeme mat podozrenie, policiu.
To moze byt defacto kazdy den, pretoze kde mam istotu, ze zrovna dnes prisiel do skoly neozbrojeny? Takze kazdy den volam policajtov, aby mi presacovali problemoveho ziaka?
Alebo to radsej vzdam a necham nech si ziaci nosia co chcu, ved maju svoje prava nie? A budem cakat kedy sa mi v skole pobodaju, co napadnu retazou alebo boxerom.
Ser na zakony (ktore aj tak nepoznas, stale neviem ake pravo bolo porusene, nic si necitoval, na nic si neodkazal), ser na ustavu, ci listinu zakladnych prav a slobod.
Pouzi sedliacky rozum, zbrane do skoly nepatria a pokial mam podozrenie, ze ziak ma pri sebe predmet, ktorym moze efektivne ublizit inym zoberiem mu ho kludne aj nasilim a serem v tej chvili na nejake jeho pseudopravo.
Mozno kvoli takym ako si ty sa do par rokov dozijeme detektorom kovov a prehliadkam pri vchode do skoly ako sa to bezne deje napriklad v budove sudov. Preco? Pretoze ziaci maju svoje prava, ze?

Nie, nie som, ale na rozdiel od teba ma pravo vzdy bavilo, takze sa on zaujimam napriklad si vo volnom case citam zaujimave judikaty, ktore ma bavia.
Opakujem to, ze ak sa tebe zda, ze moj pravny nazor (skor prezentujem svoj moralny nazor na vec) je nespravny ja to TVOJ pocit, takisto ako je TVOJ ppocit, ze nalepka admina dava mojmu nazoru nejaku vacsiu vaznost ako tvojmu.
Ziadost sa zamieta;o).

Škola může za dodržení určitých pravidel prohledat věci konkrétního podezřelého žáka a zadržet mu nedovolený předmět, nemůže však v době vyučování ani mimo ni pořádat plošné prohledávání věcí a prostor, protože se nejedná o činnost spadající do výuky. Zadržené předměty – s výjimkou těch, jejichž držení může být nezákonné – musejí být po vyučování vráceny. Neznámou látku pak škola musí předat policii ke zjištění, o co se jedná. Vizuální posouzení učitelem nestačí.

Tohle je oficiální stanovisko Ministersta školství a toho dalšího. Kdo chce, najde a stáhne si to celé.

Este dodam, ze vacsina skol u nas (tipuejem aj u vas) ma v skolskom poriadku nieco taketo:

b) predmety ohrozujúce zdravie a rozptyľujúce pozornosť budú žiakovi odobrané a prevezme si ich zákonný zástupca,
c) v prípade podozrenia, že žiak má zdravie ohrozujúce predmety alebo odcudzenia osobných predmetov inej osobe, triedny učiteľ môže prehľadať osobné veci žiaka za jeho prítomnosti a prítomnosti svedkov.

Pripadne iny poriadok.

Ak existuje dôvodné podozrenie, že sa u žiaka nachádzajú cudzie predmety alebo predmety iného charakteru, použitím ktorých by mohlo dôjsť k ohrozeniu bezpečnosti, či mravného vývinu žiakov, je učiteľ oprávnený uskutočniť prehľadanie osobných veci žiaka. Toto sa uskutoční za prítomnosti tretej osoby / učiteľ, zást. riad. školy, podľa závažnosti priestupku aj v súčinnosti s políciou/.

Podla vas na toto predsa nemaju pravo, takze je zaujimave, ze si to bezne davaju do skolskych poriadkov, preco nevolaju pri kazdom prde policiu hm? Ano, mozem potrvdit, ze vpraxi to naozaj takto funguje, policia sa vola len na ziakov, ked si uz ucitelia, riaditel nevedia so ziakom poradit, alebo dojde k trestnemu cinu. Nevidim na to nic zle, pravne je to nenapadnutelne a zodpoveda to danemu pripadu.

Hosi hosi, ale citame s porozumenim.
Prva skola sa poistila pritomnostou ziaka a svedkami. Ziakom trosku zbytocne, ale nechava si zadne vratka, svedkovia su jasni, aby ziak netvrdil, ze mu to tam podstrcili.
Druha skola ide na to este fikanejsie, ziaka uz nevyzaduje, chce len svedka (tretiu osobu) a pripadne policiu....ale pozor, policiu nevyzaduje apriori, ale podla zavaznosti priestupku. Preco vy celi nateseni tvrdite, ze je to, co ste hovorili? Vy ste predsa tvrdila, ze iba Policia ma pravo prehladat a zabavit vec, zrazu suhlasite s tym, ze to moze aj ucitel, staci ked je v skolskom poriadku napisane, ze to moze (nemusi) robit v sucinnosti s policiou?
Ach hosi, hosi z vas by dobri pravnici asi neboli.

Tak zatím jsem našel metodický pokyn Ministerstva školství týkající se podezření na držení drog žákem a výslovně se v něm zakazuje provádět osobní prohlídky či prohlídky jeho věcí. Nemám důvod předpokládat, že by to v jiných případech mělo být jinak. Zároveň jsem při namátkovém hledání nenašel jediný školní řád (v ČR), který by osobní prohlídky umožňoval. Asi vědí proč.

Mna zaujala jedna vec...vacsina z vas tvrdi, ze riaditel skokly nema pravo prehladat veci v nezamknutej skrinke ani ekd ma podozrenie, ze veci obsahuju nebezpecny predmet(zbran) a moja otazka stale znie.
Ktory zakon take nieco zakazuje? Pretoze ak o niecom tvrdim, ze to je nezakonne mal by som mat oporu v nejakom zakone, nemozem si to len mysliet. Navyse na sude musite vy preukazat, ze riaditel porusil zakon, takze ktory konkretne?
Upozornujem, ze metodicky pokyn nie je zakon a nema pravnu vahu.
Da mi uz niekto nejaky odkaz, cislo zakona, paragraf alebo nieco podobne?

Skus pisat k veci a neuvadzat priklady, ktore su uplne ine.
Pytal som sa aky zakon bol poruseny v tomto konkretnom priklade. Pytal som sa to uz viackrat a zatial bez odpovede.
ja viem, ze ty si myslis, ze bol poruseny nejaky zakon a ze sa to nesmie, ale skus mi dat argument o aky zakon sa tvoja uvaha opiera.
Argumentom myslim konkretny zakon, nie nejaky absurdny priklad.

Občanský zákoník:

Ochrana osobnosti
§ 11
Fyzická osoba má právo na ochranu své osobnosti, zejména života a zdraví, občanské cti a lidské důstojnosti, jakož i soukromí, svého jména a projevů osobní povahy.

Je mi jasný, že budeš tvrdit, že prohledáváním soukromých věcí není soukromí narušeno, ale v tom se asi neshodneme.

nemas odpoved hned v 1. radku?

"fyzicka osoba ma pravo ochranu osobnosti, zejmena zivota a zdravi"

bavime se celou dobu o detech bez trestni odpovednosti.. pokud jedno z nich donese do skoly zbran, ktera muze jinou fyzickou osobu ohrozit na zdravi, ma tato osoba podle vyse uvedeneho pravo na ochranu sveho zdravi.. :) pokud k ochrane jejiho zdravi dojde tim, ze osoba zodpovedna za tuto osobu tuto zbran zabavi, i kdyz bez vedomi majitele, fakt v tom nevidim problem..

cele se to toci porad dokolecka, vysledku se stejne nedobereme.. reseni je pouze jedine - zavest u deti (15-18, jeste lepe 12-18) trestne pravni odpovednost, pak bude hotovo..

doneses do skoly zbran? dojde k poskozeni zdravi 2. osoby? ok, budes pykat.. momentalni "tresty" u mladistvych jsou spis vtip a nahravaji ruznym vykukum delat kde tu co, protoze se jim stejne nic nestane..

pokud jedno z nich donese do skoly zbran, ktera muze jinou fyzickou osobu ohrozit na zdravi

Jenže bez prohledání věcí jde pořád jenom o podezření. Zato prohledání věcí už je porušení cizího práva.
Takže porušíš cizí práva jenom proto, že máš podezření, že by mohl porušit práva někoho jiného. A to může jenom Policie.

Jenže bez prohledání věcí jde pořád jenom o podezření. Zato prohledání věcí už je porušení cizího práva.Takže porušíš cizí práva jenom proto, že máš podezření, že by mohl porušit práva někoho jiného. A to může jenom Policie.

Lenze toto zase tvrdis len ty. Navyse je velmi pravdepodobne, ze riaditel siel na istotu, takze on nemal podozrenie, on o tom vedel. Cize rovnakym paragrafom ako si sa ohnal ty sa mozem ohanat aj ja.
Ako to cele asi bolo?
Dany jedinec sa pochvalil pred spoluziakmi, ze ma "peprak" a ze ho nosi v bunde do skoly. Mozno ho aj ukazoval, mozno sa nim niekomu aj vyhrazal a mozno ho niekto len videl, ktovie.
TV kazdom pripade sa tato informacia dostala k riaditelovi, ktory nelenil zasiel do skrinky, kde mu bolo povedane, ze sa dany sprej nachadza a sprej zabavil.
Neverim, ze riaditel siel len tak a nahodne prehladaval osobne veci niekoho v nezamknutej skrinke. Siel tam na istotu a siel tam, aby chranil zdravie ostatnych.
Vlastne naco to pisem, tvoja odpoved bude aj tak, ze to moze len Policia CR.
Btw keby ja uvidim, ze spoluziak mojho syna ma pri sebe v skole noz, sprej alebo obusok tak mu ho okamzite zabavim, odovzdam ucitelke a este spravim na rodicovskom skandal, co si to ich syn dovoluje nosit do skoly taketo nebezpecne predmety.
Aj ked podla teba by som mal volat Policiu. Smutne, ked takuto jednoduchu vec musime riesit takto zlozito:-(.
A ked takuto vec donesie do skoly moj syn tak si tyzden nesadne na rit jak ho zmanglujem.

Ad ochrana zdraví: do školy jsem (zavírací) nůž nosil zcela běžně, párkrát jsem ho i půjčil učiteli, když něco potřeboval. Jednou jsem do školy přinesl i vzduchovku a to dokonce na přání jednoho z učitelů. Stejně tak jsme měli školní akce, kde do doporučené výbavy patřil vlastní nůž. A nikomu se nikdy nic vážnějšího nestalo a ani si nikdo nestěžoval. A teď je to najednou špatně?

Dřív lidi neznali antibiotika ani jiné věci z moderní medicíny a taky přežili a měli potomky. Argument ohledně toho, že to někdo přežil už je tak trošku únavný, a to nejen proto jak je hloupý... Nemusím asi ani zmiňovat Pratchettovské: "Prostě se to tak dělalo odjakživa, milióny mrtvých lidí se přece nemohly mýlit."

Kedysi si v skole nieco vyviedol, dostal si od ucitela po papuli, v riaditelni mozno dalsie a doma si ani nepipol lebo by si dostal znovu.
Dnes uz ucitel nemoze na ziaka ani zvysit hlas, telesne trestny su uz trestne, a preto odporucam zopar kurzov pocas vyucovania ako to vyzera v skolach dnes.
Takze ano ted je to najednou spatne, v skolach je uplne ina atmosfera ako bola pred 30-40 rokmi.

No za totality zrovna nie (vsimni si o ake roky ma ist;o)), ale je to presne o tom, ze drviva vacsina ludi ma rada poriadok a rad, ludia sa napriklad neradi rozhoduju, castokrat chcu, aby niekto rozhodol za nich.
Nas to ucili uz na vyske, ked sme sa ucili vedenie a riadeni teamov, ze najlepsie vysledky vzdy dosahovali direktivne ladeni sefovia, ja sam mam skusenosti z vojny napriklad, ze ked som mladym povolil hned od zaciatku volny rezim pomerne rychlo stratili respekt a museli nastupit tvrde tresty (fyzicke nie, sikana mi bola vzdy odporna), ktore som si vzhladom na moje postavenie (velitel druzstva) mohol dovolit. A cuduj sa svete po par dnoch zase vsetko zacalo fungovat ako hodinky a ja som sa poucil, ze prilis vela volnosti a demokracie skodi.
Ze to dnes mnohi nevedia je mi jasne, aj preto to vyzera na skolach ako to vyzera.

A tobě se to stalo? A co tam hledali?
Mně je divné, že ty skřínky byly neuzamčené. Co kdyby do školy vniknul nějaký zloděj a ukradl z těch skříněk všechno co by se mu hodilo? Kdo by asi platil škodu. Moji synové, když studovali na gymnáziu ty skříňky měli uzamčené.
Co se týká odkazu, hledal bych nejdřív ve školním řádu a pak bych ten školní řád, pokud by tam v téhle věci něco bylo předložil nějakému advokátovi, co on na to.