Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyživovací povinnost k dítětí v studentském stavu

Dobrý den, mam vystudovaný odborný obor v učilišti a studuji nástavbový technicky zaměřený obor (jsem v prváku z dvou tříd), ale co se nestalo moje ex-přítelkyně mi řekla že je v tom. (Jak jinak, dozvěděl jsem se to až v době kdy už bylo pozdě s tím něco dělat. Že já vůl si s ní něco začínal.). Dosáhl jsem prvních svých kulatin a dítě je již 3 měsíce na světě. Jako student se snažím pilně makat abych zvládl udělat maturitu a pak jsem chtěl jít na vysokou školu. Na mě otec platí též výživné (jak se vezme že platí, jednou za půl roku něco pošle).

(Pokud vás víc z detailů z toho dotazu nezajímá, přeskočte rovnou nakonec k otázkám.)

Předem se omlouvám že do tohoto textu se projevily i mé city vůči osobám.
S mojí ex-přítelkyní jsem se nedávno rozhádal. Měl jsem k tomu pádné důvody a nyní se mě ex-přítelkyně snaží dostat k soudu. (Před těmi měsíci jsme se na papíru dohodli že jí budu posílat 1500,- měsíčně) ANO, to jsou pěkné alimenty ale pro můj studentský život absolutně nedostupné peníze. Vyžívám z každé poslední koruny co kde dostanu. Za tu dobu jsem jí tedy ještě ani jednou nezaplatil. (Hodlám to klidně doplatit až po ukončení studia, kdy budu mít přísun peněz).

A já jsem zde se optat jak to jako student bez práce budu mít. Bude mít u soudu nějaké nevýhody?
O to dítě jsme nestáli ani jeden (Tedy ona ze začátku ano, ale poté už ne) a já jsem už v té době s ní nebyl když mi oznámila že je v tom.

Snažím se k celé věci přistupovat rozumně ale většina lidí v mém okolí je nesnesitelná. (Pro ně existuje jen její život, ale nezajímá je jak to doopravdy bylo a že že mi ubližují citově).
Ex-přítelkyně je daleko od mého studia a nedej bohu aby se to tam někdo dozvěděl. Už takhle ve své škole prožívám šikanu a bojím se kam by to zašlo dál.
Jelikož jsem zcela upřímný na rovině jsem své ex-přítelkyni řekl že si nepřeji aby tuto informaci rozšiřovala do okolí mé školy. (Což byla asi ta největší hloupost co jsem mohl udělat).
Teprve teď nedávno byl ve škole den otevřených dveří a já jsem tam byl jako průvodce. Jak jinak ona tam přišla se svým otcem a hledali všude mě. Pak její fotřík řekl že přišel všem ukázat jaké jsem si udělal dítě a že se o něho nestarám. (Omlouvám se že do toho zatahuji i psychologii) Vím že většina z otců by se zachovala stejně, ale je to absolutně nelogické jednání a dokonce bych něco takového od dospělé a rozumné osoby nečekal. S její rodinou už od té doby také nevycházím. Ve škole se to naštěstí nikdo nedozvěděl (díky mým skvělým okecávacím schopnostem). Nyní je doba kdy už se cítim na normální vztah, být s někým koho mam doopravdy rád. Ba dokonce mam už i něco načatého s velmi půvabnou slečnou se kterou si velmi dobře rozumíme. Bojím se že příjde den kdy zase dorazí ex-přítelkyně a řekne jak to doopravdy je. (Já bych to té holce samozřejmě řekl, ale je kravina jí to říct hned ze začátku, třeba časem než bysme spolu měli začít žít). A těmito řečmi mi dokáže rozbořit celý sociální život. Snažím se ke všemu přistupovat normálně a rozumně.

Abych vlastně shrnul proč zde píši (OTÁZKY):

Až-li se dostavím k soudu bude se brát ohled na to že jsem student? A že můj otec je (ne)platič mých alimentů?
Bude se taktéž brát ohled (kdyby mělo dojít na věc) že ex-přítelkyně se mi snažila rozbít celý sociální život tím, že zaměřeně to říká každému s kým se znám a s kým se seznámím.
Bude možné se domluvit na tom že můj stav placený alimentů započne až po ukončení mého studia?

Mockrát vám děkuji za všechny případné odpovědi. S anonymně smyšleným jménem vás pozdravuje Dmytr Pavel.
(Ještě dodám jednu otázku do příspěvku, zde se všechno nevešlo.)

Dodatečná otázka která se nevešla do příspěvku:

Jak byste se zachovali kdyby jste byli na mém místě a vaší nově vyhlídnuté holce (se kterou si fakt rozumíte) by napsala vaše EX o všech těch věcech.
A prosím vás, řeči typu ('zasloužil sis to', 'máš zavyučenou', 'sežer si to') logicky podložte. Jsem člověk jako každý z vás a snažím se k tomu přistupovat rozumně. Mam své city, které mě bolí. A chci dál žít svůj život a nebýt otrokem slečny kterou již nemiluji a nic s ní nechci mít.

1) zjistila bych si otcovství
2) pokud je dítě vaše, pak se o něj postarat !!! Výmluvy dítě nenakrmí. Existují snad brigády, ne? A 4 do měsíce, abyste dal dohromady alespoň dva tisíce snad zvládnete. Je hnus se snažit o to nedat nic nebo co nejmíň. A že to doplatíte zpětně? A to dítě pak taky nakrmíte a ošatíte zpětně? Co to je za blbost?

Při stanovování výše výživného se bere ohled pouze na čistý příjem toho, kdo by měl výživné platit. Minimální výše výživného není zákonem stanovena, obvykle se pochybuje mezi 12-15% z čistého příjmu, popřípadě 1000-1500 Kč.
I když jsi student, tak nějaký příjem mít musíš, minimálně to bude to výživné od rodičů.

Ohled na to, že tvůj otec je neplatič alimentů se pravděpodobně brát nebude. Máš/měl si na něj podat žalobu.

To, že se tvá ex chová jako kráva je pro určení výše výživného zcela irelevantní.

Při ukončení tvého studia a nástupu do zaměstnání bude pouze přehodnocena výše výživného, které budeš muset platit.

Jinak velice doporučuji nesouhlasit se zapsáním sebe do rodného listu dítěte (nejsi její manžel a tak k tomu bude třeba tvůj souhlas). Kdyby ses rozhodl zachovat "neeticky", můžeš tvrdit, že dítě není tvoje a na testy otcovství nejít. Soudy nemají kromě pořádkových pokut žádnou páku jak tě k nim donutit a bez nich tě nemohou prohlásit za otce dítěte a bez toho nemůže být stanovena výše výživného ...
https://www.novinky.cz/domaci/423012-soud-naridil- test-otcovstvi-k-testu-dna-vsak-zatim-nedokazal-mu ze-donutit.html

K dodateční otázce:
Mně by se toto nestalo... Je samozřejmé, že nemusíš hned každému vykecat o sobě všechno a spousta věcí je dobré neříkat nikomu, Ale pokud víš jaká je tvá ex kráva a víš, co o tobě všem povídá, je nesmysl nechat ji, aby ona byla první, kdo tvé přítelkyni řekne SVOJI verzi. Pokud ses jí nechal předběhnout, můžeš si za to nadávat jen sám sobě.

Mockrát vám děkuji za odpověď i když moc úsměvu a radosti nepřinesla.
Mohu na vás mít ještě otázku, když tedy mam těch 1500 z toho čistého příjmu (jako že do ruky se mi dostane 200,- na měsíc), jak to budu mít se zaplacením výbavičky? Na tož když vím že spousty věcí dostala od známých a (koupila takovéto to téměř NIC). Budu muset přispět na všechno co i nekupovala? Neměl bych se dotazovat na účtenky věcí které má?

Děkuji

Tak mockrát vám děkuji Araneusy84, aspoň už budu mít méně stresu a snad toho i více naspim.
Takže jediný co mě čeká je někde sehnat každý měsíc cca 1200kč. (Než začnu pracovat).

Jestli věříte v boha tak doufám že vám tohle vynahradí. Jestli věříte na karmu, doufám že bude na vaší straně.
Děkuji mockrát za všechno.

Milý žáku (student až na VŠ), nějaké základní znalosti byste mít měl. I kdybyste se o těhotenství
dozvěděl v době, kdy „se s tím ještě dalo něco dělat“, neměl byste právo tu dívku k něčemu nutit.

Vaše dítě má nárok na výživné a neprovdaná matka Vašeho dítěte od Vás má nárok na příspěvek
na náklady spojené s těhotenstvím a slehnutím a na příspěvek na výživu až do dvou let věku dítěte.

Jak rozhodne soud nevím, a nebudu se ani pokoušet to uhodnout.

Podle mne byste si měl najít zaměstnání, abyste se mohl o dítě postarat tak, jak to potřebuje.
[Vaše dítě nemůže za to, že „jste se rozhádal s jeho matkou“.]

Měl byste se začít chovat odpovědně a nehledat, jak se vyhnout svým závazkům.
Měl byste změnit i přístup k dívkám. Vždy s nimi ve všem jednejte na rovinu.

Když jsem byl ještě šťastně svobodný a ti co mi to záviděli se mne snažili s nějakými seznámit, tak jsem se taky scházel s jednou gynekoložkou. Prý za ní chodily -náctky "v tom" a když se jich ptala, proč za ní nepřišly, když s "tím" chtěly začít, že by jim proti "tomu" něco předepsala, tak mnohdy odpovídaly: "Když já jsem se styděla."

Následkem chtíče není dítě.

Po chtíči totiž musí nezbytně dojít k:
- nepoužití jakékoli antikoncepce
- trefa do plodných dnů (ovulace +- několik dnů)
- početí (ano, výše uvedené podmínky neznamenají automaticky dítě)
- nepoužití antikoncepce po.
- rozhodnutí nejít na potrat

Až POTOM přichází dítě.
Přičemž poslední dva body jsou zcela na rozhodnutí/v kompetenci dívky a muž s nimi nic neudělá ani kdyby se rozkrájel. To dívka má definitivní moc nad tím, zda bude dítě nebo nebude, tak ať tu někdo neplká jak hlavní zodpovědnost má chlap. Nemá, fakta jsou jasně daná.

Dotyčná se rozhodla mít dítě se žákem, tak bude dostávat výživné od žáka. Nevidím jediný důvod, proč by měl tazatel nechávat školy a jít si hledat práci. Jednorázově by určitě peníze na zaplacení 1/2 částky za interrupci (2500-3500 Kč), popř. klidně celé částky, dohromady dal.

Nikdo přece netvrdí, že hlavní odpovědnost má jenom jeden, odpovědnost mají oba dva stejnou.

Ale přiznám se, že mne dotaz docela naštval → jak si někdo
může myslet, že by mohl partnerku nutit „s tím něco udělat“?

Jestli tazatel dítě nechtěl, měl přemýšlet dříve a nehledat teď, jak se vyhnout odpovědnosti.
Dívka možná moc na výběr neměla. Zamilovala se do žáka, a když otěhotněla, byla pro ni
interrupce nepřijatelná (znám takových lidí více).

Nechci tu dívku nějak hájit, odpovědní jsou oba dva.
(Je zbytečné se tu dohadovat, co dívka mohla nebo ne, otázka je, co se dá dělat teď.)
Tazatel má za své dítě odpovědnost, přestože je nechtěl. Jeho dítě za otce nemůže…