Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Buchnul jsem o auto co teď?

Zdravíčko

Dnes jsem při vyparkovávání auta narazil do za mnou stojícího auta(NEstál ode mě ani 3 metry a navíc půlkou zadku v křižovatce). Jako čerstvý řidič jsem pochopitelně zpanikařil a vzal roha...cestou se ve mě ale ozvalo svědomí, dojel jsem si domů pro lístek napsal na něj že mě to mrzí a že jsem ochotný se nějak domluvit na řešní škody(Nic hrozného, malý ďolík na dveřích a vycvaklá lišta). Moje otázka zní jaká je pravděpodobnost většího průšvihu? Nenaboural jsem žádného Mercedesa nebo podobnou hoch-káru ale občejný Fusion, lístek za stěračem jsem nechal tak snad by to nemuselo být tak hrozné...

Je zcela zřejmé, že se jedná o dopravní nehodu. Vzhledem k tomu, že jste popsal způsobenou škodu je zjevné, že nepřesáhne vzniklá škoda 100.000,-Kč a není Vaší povinností vyrozumívat PČR. Pokud se tedy s poškozeným shodnete na vině a průběhu nehody a společně vyplníte záznam o dopravní nehodě. V opačném případě je na nutná na místě PČR, která určí viníka dopravní nehody a udělí mu blokovou pokutu za způsobenou dopravní nehodu. Z Vašeho popisu je zřejmé, že jste se s poškozeným zkontaktoval a teď záleží jen na něm , jak bude dál postupovat. Není jeho povinností věc dále řešit nebo nárokovat vzniklou škodu, záleží čistě na jeho rozhodnutím. Na druhou stranu se může stát, že po nárokování škody na Vaší pojišťovně, Vám může být v budoucnu v důsledku škodní události (kde jste byl určen viníkem) zvýšeno zákonné pojištění. Proto je dle mě lepší se s danou osobou domluvit a zaplatit ji škodu na místě, bez účasti pojišťovny a vše si nechat stvrdit podpisem pro případ, kdyby si to poškozený rozmyslel a chtěl škodu dodatečně nárokovat, nebo argumentovat tím, že ho oprava stála podstatně víc ,než jste mu zaplatil. Zda poškozený stál, kde neměl je druhá věc je možné, že se dopustil přestupku také,ale to na věci nic nemění, že jste způsobil dopravní nehodu.
Pokud by jste z dopravní nehody ujel mohl by jste se dopustit přestupku dle ust. § 125c /1i)4 z.č.361/2000 Sb. což je mimo jiné i za 7 bodů.
Komunikaci mezi Vámi a poškozenou bych si zadokumentoval, pro případné pozdní dokazování , že jste ji informoval o dopravní nehodě a věc jste chtěl řešit. Pokud se s poškozenou nedomluvíte a budete chtít věc přesto řešit jediná Vaše možnost je se obrátit na PČR.
V dnešní době je běžné, že lidé radši volají PČR i když není třeba ,aby se vyhnuli dalším případným problémům, kterou mohou nastat.