Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak může být pronájem zneužitelný?

Nevím, zda nadpis je vystihující...Sháním pro sebe a syna podnájem. Kamarádka mi řekla, že její známá dělá makléřku a má super byt poblíž nás. Poslala jí fotky. Když jsem je viděla, nádherný rekonstruovaný byt, 2kk za 8 tis. nájem + 3 tis. poplatky. Bez provize, jen jedna kauce, ani nájem zatím ne. Až příliš hezké, aby to byla pravda, jsem si říkala. Po kamarádce jsem jí ale poslala 1500 Kč rezervační poplatek. A opravdu, vyrojilo se hrozně moc otazníků. Paní makléřka prohlídku bytu nejdřív zrušila s tím, že ji přesouvá z rodinných důvodů. Když jsem jí den předtím volala, byla nedostupná, stejně tak v době prohlídky. Psala jsem jí na email, odpověděla mi, že musela odletět a vrací se za týden. Chtěla jsem po ní alespoň pár info ohledně bytu nebo aby mi přeposlala fotky, co posílala kamarádce (ta už je mezitím smazala). Paní makléřka mi psala, že o bytu teď žádné info neví, že s sebou nemá pracovní PC. Přitom když ji potkala ta kamarádka a zmínila se, že hledáme byt, řekla jí o bytu dost info, co v něm je, kolik M2, cenu, adresu, patro...a že nájem je tak levný proto, že majitelka je bohatá angličanka. Že bude smlouva minimálně na tři roky. Teď mi nebyla schopná potvrdit ani adresu s odůvodněním, že si to nemůže pamatovat, protože má týdně 200 !!! bytů...A že v den prohlídky rovnou můžu podepsat smlouvu. Vím, že smlouva se podepisuje v přítomnosti majitele. taky mě zarazilo, že nechtěla žádné info o mě, ani rodné číslo, ani adresu, nic...Co do té smlouvy napíše? Známá paní XY?
Prý stačí, když na místě doplatím 6500 Kč (+ těch 1500 Kč co jsem už dala jako rezervační poplatek) a dá mi klíče...Je to opravdu divné. Prý spolupracuje s několika RK. To taky není obvyklé, většinou 1 makléř spolupracuje s jednou RK. navíc bývají OSVČ. O této paní není ale na netu ani jediné info, na googlu nevyjede nic, jako by neexistovala...Ani když zadám ten telefon nebo emailovou adresu. Ale jak by se to dalo zneužít? přece když má klíče od bytu a ten je prázdný, musí o tom majitel vědět...Ale 200 bytů týdně, to přece nemůže stihnout ani ukázat natož domluvit podpis s majitelem, sepsat smlouvy...Ale opravdu mě nenapadá, jak by to mohla dělat podvodně...Slyšela jsem o tom, že jsou falešné nabídky bytu a ti lidé chtějí třeba někam zaslat peníze dřív než se sejdou s dotyčným, tam je to jasné, ale tady?

Na tohle bych nenaletěla, dávat dopředu peníze...jasně, dala jsem těch 1500 Kč, ale dala je přímo na ruku ta kamarádka a u té makléřky v bytě...počítám, že se kvůli 1500 Kč nepřestěhuje...Ona chce peníze až při prohlídce bytu, až po podpisu smlouvy. ta nmůže být třeba i falešná, to je mi jasné, ale bude mít od bytu klíče. Kde by je asi vzala, kdyby to byla podvodnice? A kdo by nechal hezký rekonstruovaný byt prázdný?

Já bych v první větě slovo „bych“ nahradila slovem „jsem“ a u následujícího slovesa
vypustila předponu „ne–“ (už se stalo). Ani „rezervační zálohu 1.500 Kč jste neměla
hradit bez písemného potvrzení převzetí částky s uvedením za co platíte.

Fotky a klíče:
Fotky mohly být pořízeny v jakémkoliv bytě a „makléřka“ žádné klíče mít nemusí.
Relativně nízké nájemné a nulová kauce odůvodněné bohatstvím anglické majitelky?
Už to mělo napovědět, že nejspíš není něco v pořádku.

S „makléřkou“ jste nemluvila, ani ji neviděla, peníze jste poslala po kamarádce,
„makléřka“ sdělila informace a fotky poslala jí → existuje vůbec nějaká makléřka?
Není všechno spíše „dílem“ Vaší kamarádky?

[Podle mne jste zaplatila „školné“ a můžete hledat dál.]

To je ale právě to, co by mohlo vylučovat podvod - že chce peníze až osobně při prohlídce výměnou za klíče a podepsanou smlouvu. Když mi nedá klíče, nic jí nedám. A pokud mi dá klíče, jak v tom může být podvod? Každopádně našla jsem na katastru nemovitostí majitelku, bydliště na jiné Praze, češka..., tak tam dnes zajedu a snad budu vědět víc...
Jinak to, co píšete "S „makléřkou“ jste nemluvila, ani ji neviděla, peníze jste poslala po kamarádce,
„makléřka“ sdělila informace a fotky poslala jí → existuje vůbec nějaká makléřka?
Není všechno spíše „dílem“ Vaší kamarádky?" mě taky napadlo, bohužel...protože si musím připustit, že chování kamarádky je taky zvláštní - nechtěla mi přeposlat fotky, co jí makléřka poslala, vymlouvala se, že jí nejde wifi, pak si vzpomněla, že vlastně do emailu se může dostat na mobilu, ale má nějak málo dat a je prý drahé si je připlatit, aby se do emailu dostala a když jsem jí nabídla, že jí data zaplatím, tak napsala, že ten email už smazala...A jak jsem se nemohla dovolat makléřce, chtěla jsem po ní adresu bytu, že za ní zajedu a vymlouvala se, že ji neví, že tam jela autem. A když jsem jí řekla, že tam teda zajedeme, tak zase, že možná nemá číslo na zvonku, že jí volala...Co je ale divné a tuto teorii zase nabourává je to, že když jsem šla do toho domu, tak v daném patře, kde má být pronájem je opravdu zdá se ten byt prázdný...
No záhada...

Tak jste asi naletěla spíš té "kamarádce" než jakési makléřce.Ono jí i těch 1500 korun asi stačí.Nezbyde tedy nic jiného než peníze požadovat po kamarádce zpět,ať si to pak ona případně vyřídí dál.Kdyby se jí to nelíbilo,zkuste před ní jako nahlas uvažovat,že tedy půjdete na Policii sepsat trestní oznámení na makléřku,protože poškozených asi bude víc a pak to už bude trestný čin a ji si asi pak zavolají taky jako svědka.Třeba ty peníze raději vrátí.
edit-tak jste mezitím napsala další příspěvek,takže peníze jsou asi vyřešené.Aspoň to.
Jestli ta kamarádka tedy spíš neshání své kamarádce makléřce další oběti,které se pak nebrání a nechají to být.No kdyby jim z těch 200 bytů týdně zůstala třeba jen třetina a zbytek peněz vracely,tak je to 50 tisíc pro každou za týden.A to se vyplatí.

Tak to paní zase odložila o týden...Obávám se, že takto to bude odkládat do nekonečna...Když jsem po ní chtěla přeposlat fotky bytu, které posílala kamarádce (ta je už smazala...), napsala paní toto:
*ještě jsem zapomněla myslím, že jsem Vám již psala, že přeposlat nelze z důvodu dočasného emailu (znamená: zpráva je do 38h smazán ) v mém Pc a druhem zařízení (doručovatele).

???? Nějak nechápu, to je nová funkce seznamu? (resp. paní má email na post.cz, co spadá pod seznam..)

Ne, už si hledám samozřejmě jiný podnájem, ale jsem čím dál zvědavější, jak se to vyvrbí. Buď žádná makléřka neexistuje a dopisuju si s tou "kamarádkou", která se tím snaží o to, abych si co nejdéle myslela, že podnájem mám a nehledala nový (ví, že se máme odstěhovat do 28.2.). Což je pro mě nepochopitelné...Nebo makléřka existuje a pokud mi kamarádka sdělí, kde bydlí (což nevím, protože na opakované dotazy nereaguje), tak z ní nějak vymámím, kde je zakopaný pes. Každopádně o těch 1500 doufám nepřijdu, ta kamarádka se velmi ochotně nabídla, že to v případě podvodu za dotyčnou zaplatí...I proto si myslím, že a) je správně...Uvidím. V byt dávno nedoufám, ale zvědavá jak to dopadne jsem. A jak je to s těmi emaily, co mizí za 36 hodin? Je to možné?

Dobrý večer, Lucie,

těmi e-maily si nelamte hlavu. Jde samozřejmě o výmluvu. I kdyby byly fotky odeslány
z některé „jednorázové“ schránky, pořád by fotky musely zůstat u odesilatele v PC a navíc
by zrušením jednorázového e-mailu nedošlo ke smazání fotek u příjemce.

Zatlačte na „kamarádku“ (podle mne žádná makléřka neexistuje), aby Vám vrátila peníze.
A do budoucna bych poradila i lépe volit kamarádky…

Tak jen napíši, jak to nakonec dopadlo...Údajná makléřka mi psala v sobotu, že se v neděli vrací, ať jí dám vědět, kdy bych chtěla prohlídku. Odpověděla jsem prakticky ihned, že kdykoliv. Odpověď nepřišla ani v neděli ani v pondělí, telefon hluchý. Znovu jsem tedy psala kamarádce, aby mi sdělila adresu dotyčné. Žádná odpověď. Tak jsem jí odepsala, že to nahlásím na policii, že oni mi už adresu dotyčné zjistí. Okamžitě mě bombardovala několika telefonáty - pro mě to už bylo tak jasné, že jsem jí to ani neměla sílu zvednout. Následovala sms výměna, kdy mi psala, ať to na policii nechodím, že je to ztráta času a že nemá čas se tahat po policajtech, že mi ty peníze dá. Odepsala jsem, že je nesmysl, aby mi dávala peníze ona, že je chci od té podvodnice, ať mi dá její adresu, navíc podvedených může být víc a mělo by se to ohlásit už jen kvůli tomu. na to mi odepsala, že neví, kde bydlí, že u ní nikdy nebyla a peníze za rezervaci bytu jí dala do ruky na ulici...(předtím mi říkala, že ji byla stříhat u ní doma/je kadeřnice a ještě mi líčila, jak měla doma všude poházené smlouvy a přes židli hezké oblečení, kostýmek atd., aby jako makléřka byla reprezentativní. Někdy před dvěma týdny mi psala, že pokud se makléřka neozve, zaveze mě k ní domů...Taky mi tvrdila, že mi adresu neřekne proto, že stejně asi nemá na bytu zvonek :-) ).Když jsem jí říkala, že teda dobře, neví, kde bydlí, ale i tak se to musí nahlásit, tak mi řekla, že ji psala sprostý desetistránkový email a že ji náhodou včera potkala před nákupním centrem a rozbila jí nos (kamarádka má 40 kilo a 150 cm...) a že proto nechce do toho tahat policii, že nechce mít problémy. Když jsem jí řekla, že ji to nikdo nemůže dokázat, tak mi řekla, že v autě u OC seděl přítel té makléřky :-) (už vidím, jak sleduje bitku dvou ženských a v klidu si sedí :-) ). Včera dopoledne mi psala, že mi do schránky před chvílí hodila 700 Kč. Když jsem jí volala, že potřebuju ne 700, ale celých 1500Kč, tak mi řekla, že nemá, ale že teda půjde do banky a zřídí si kontokorent. Za 18 minut přijela a peníze mi přivezla. Když jsem jí řekla, že to je teda fofr, odpověděla mi, že jí peníze půjčil otec. Když jsem se zeptala, kde se vzal, odepsala, že je celý den pryč ( u něj, nebydlí v dojezd. vzdálenosti čtvrt hodiny). Když jsem jí odpověděla, že mi ale před půl hodinou dávala do schránky tu první část peněz, tak jestli sem jela od něj nadvakrát, už mi neodpověděla a odešla...
Od té doby na dotazy nereaguje a už myslím ani nebude :-)
Závěr : podle mě patologická lhářka, co myslíte vy?

No kdyby mě chtěla obrat, tak mi ty peníze přece nedá...Navíc hned asi po týdnu, když se mi to s makléřkou nezdálo se sama nabídla, že když to bude podvod, peníze mi za ni dá. Takže buď se chtěla dobře pobavit na cizí účet (to se mi ale taky u ní nezdá) nebo je fakt nemocná...

Jak jí pořád můžete věřit ty její výmluvy?Peníze vrátila až po tom,co se začala bát policajtů.Protože žádná makléřka asi ani neexistuje,je to její systém podvodu a jela by v tom tedy sama.Ono stačí,když pár lidí měsíčně ukecá,že peníze ani vrátit nechtějí a má příjem větší než někde chodit do práce.

No ono je těžké si přiznat u kamarádky, kterou jsem opravdu za kamarádku měla, že jsem se tak spletla...
opravdu jsem měla za to, že lidi umím odhadnout a tahle se fakt jevila jako světice :-). Až na nějaké drobné lži (což jsem jí dřív baštila, ale opravdu nebyl důvod jí nevěřit), třeba že na nějaké akci má česat Simonu Krainovou (měla jsem jí tam pomáhat, ale celá akce se dvakrát po sobě zrušila...) nebo jsem ji prosíla, ať mi pošle 130 Kč na účet (dostala jsem se do mínusu a banka za to dává pokutu), nic nepřišlo a když platbu za dva dny opakovala tak zase nic...Řekla mi, že všechny zadané platby se jí omylem poslali někam jinam...(to nevím jestli je možné, přišlo mi to podivné...).Naposledy řekla, že nám zaplatila třídenní zájezd, řekla jsem jí, že jí tu svoji část dám pak v HUFech(šlo o Maďarsko). Po téhle eskapádě jsem se v cestovce ptala a nic dodnes zaplacené není...No já opravdu myslím, že to je nemoc...Nicméně přátelit se s ní dál nedokážu, je to k ničemu, když nevíte, co dotyčnému věřit...Už tak si připadám jako blbec...Ale jak píšete, je to zkušenost...

To si opravdu nemyslím, už jsem psala, že hned když jsem na "makléřku" ojala první podezření, ochotně se nabídla, že mi to "za ni" dá...Navíc mi v létě dala 2000 Kč, jen tak, já jsem je potřebovala a jí se dařilo v práci (už teda nejsem jistá ani tím, že jezdí stříhat lidi každý den do domovů důchodců po večerech...), ale budiž...A k vánocům nám koupila dárky, v second handu oblečení atd. Opravdu to nebylo o penězích...I proto jsem pořád doufala, že ta "makléřka" existuje, ale už těch nepravděpodobných historek bylo tolik, že je to nereálné...A ta policie? Je evidentní, že čisté svědomí nemá, ať už se to týká čehokoliv...Má třeba v tom stříhání podnikat, ale její jméno mezi OSVČ není...Tvrdí, že je jí 31 let, ale na obrázku z ultrazvuku (je v autě, má malou dceru) tomu rodné číslo neodpovídá...Měla letáky, kde byla nabídka stříhání a stránky, ty ale neexistují...A prý si klienty které jezdí domů stříhat zajistila tak, že do vesnice dala reklamu na bilbord...I to mě přišlo divné, reklamu na kadeřnické služby na bilbordu jsem ještě neviděla...Jezdí někdy na víkend do Pardubic a nedávno mi řekla, že jí její přítel podezírá, že na tachometru neodpovídají kilometry...I ty domovy důchodců jsou zvláštní, jezdí tam prakticky denně tak od 17-21 hod. Jednak už vidím babičky jak se nechají stříhat takto večer a hlavně i když má údajně smlouvu s několika, je podivné že by se nechali stříhat tak často...Všechno mi to dochází ale až teď, já jsem jí to opravdu všechno baštila a její přítel jí to baští asi doteď...Ale vyjádřila se, že chce od něj odejít, možná už taky něco tuší.

Moc děkuju za článek. Taky už jsem zjistila, jak neuvěřitelné množství podvodníků se na tom snaží uživit. V tém mé kauze zatím jasno nemám, paní se má dnes vracet do ČR, takže to snad už zjistím brzo. Při hledání nájmu na reality na seznam.cz a na idnes, což jsou nejčastější servery jsem zjistila několik věcí
1) mezi normálními inzeráty je jich tak 20% falešných, což je neuvěřitelné množství
2) seznamu i idnes je to buřt, falešné inzeráty tam jsou v poklidu několik dní aniž by je někdo odstranil
3)kromě jasných podvodů jako jsou byty v centru, na Malé straně atd. třeba 2kk luxusně vybavený za 5800 Kč,
kdy opravdu může naletět jen trouba, je jich tam nehorázně moc takových, které se prezentují jako normální a pozná se to jen při detailním zkoumání.
Ten falešný inzerent ukrade fotky bytu z běžného inzerátu, cenu dá přibližně stejnou, jen napíše jinou ulici, většinou nedaleko té skutečné. Někdy je to jasné u jména makléře či realitky, která má pochybné stránky, ale mnohdy to vypadá všechno velmi důvěryhodně.
Tady jsou dva příklady, staré několik dní....
1) https://www.sreality.cz/detail/pronajem/byt/1+kk/p raha-ruzyne-smolikova/2296299868#img=0&fullscreen= false
2)https://www.sreality.cz/detail/pronajem/byt/1+kk/p raha-ruzyne-druzicova/2918105436#img=0&fullscreen= false

1)https://www.sreality.cz/detail/pronajem/byt/1+kk/p raha-praha-4-k-sidlisti/1438499164#img=0&fullscree n=false
2)https://www.sreality.cz/detail/pronajem/byt/1+kk/p raha-podoli-kaplicka/651018588#img=0&fullscreen=fa lse

Schválně, poznáte který z té dvojice je pravý a který falešný?

A další otázka - samozřejmě je mi jasné, že ti falešní nenabídnou prohlídku a budou chtít někam poslat peníze. Ale...Napadá vás ještě nějaký způsob, jak by se to dalo jinak zneužít?

No mě 100 000 nevzali...Myslela jsem to tak, že by měl stačit jeden případ, kdy se na někom takto napakují a už by jim to snad dál nemělo procházet...přijde mi neskutečné, že někoho oškubou a dotyčný buď oznámení nedá nebo dá, ale neztrhnou jim to a oni v tom pokračují...