Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Prodej rodinného domu

Dobrý den,
prodala jsem domek bez advokáta kupující sepsal smlouvu a já ji podepsala.
Při podpisu smlouvy jsem dostala 50% z ceny nemovitosti a kupující ten samý den šel na katastr nemovitostí a požádal o vklad do katastru nemovitostí teď běží 20 ti dění lhůta, která končí 20.2. niní jsem kontaktovala kupujícího aby mě zaplatil zbytek peněz tedy zbylých 50% a teď se vymlouvá že zaplatí až bude on zapsány na katastru nemovitostí.
Koupila jsem nový domek vzala si hypotéku a k tomu jsem měla dat i moje penize a teď nato nemám.
Když jsem mu volala že potřebuji, aby mě zaplatil zbytek peněz tak se vymlouvá.
Bojím se že i když on bude zapsány na katastru nemovitostí tak ani pak mě to nezaplatí.

Můžete mě prosím poradit co mám dělat.

Je možné zajít na katastr nemovitostí a zastavit převod nemovitosti.

Moc Vám děkuji za pomoc.

Božena

Ak je v zmluve uvedená skutočnosť s lehotou o vyplatení dojednanej sumy pred notárom, potom si v suchu, nemaj obavy.

V opačnom prípade podaj návrh na predbežné opatrenie na súd, aby vydal rozhodnutie pre kataster so zákazom vkladu do LV. Takáto návrh "na predbežné opatrenie" si povinná doložiť relevantnými listinami v originále alebo potvrdené notárom spolu so žalobou o veci samej (napríklad vrátenie sumy, zákaz nakladať s nehnuteľnosťou apod). V praxi sú to dve žaloby aby boli pred súdom akceptovateľné a priechodné.

Tu má súd lehotu do troch dní pre rozhodnutie v predbežnom opatrení, pravda, pokiaľ vyscaný kupujúci nebol nejaký z širokých radov vyvolených eštébáckych mafiánov, ktorý pevne drží talármafiu za gule a tá mu zobe z ruky.

Lenže si naletela, nepredávaš suché rohlíky na strúhanku. Predaj nehnuteľnosti s jej vkladom do katastra pri prevode finančných prostriedkov predstavuje právne náročný úkol.

1. Každopádně byla chyba jít do toho bez právníka (minimálně se mělo smluvně ošetřit, že peníze budou v jeho úschově, a vyplatí je po provedení vkladu KN nového vlastníka).
2. Druhá chyba je, že jste si nepohlídala lhůty, kdy, kdo, komu a co bude platit.
3. A ano, je možnost, že druhou polovinu peněz uvidíte až po dlouhých soudních tahanicích (odvíjí se od bodu jedna).
4. Katastrální úřad má lhůtu na zpracování, protože i tam sedí jen lidé, a musejí zadat informace do evidence manuálně, ovšem netuším, jestli se povede (a je to vůbec možné) ve lhůtě ten vklad zastavit - nejjednodušší řešení je se dojít zeptat přímo na ten úřad…

kupující sepsal smlouvu a já ji podepsala

Promiňte, ale tato slova zní strašidelně i sama o sobě, přičemž další události obavy ještě zvyšují.
Mimo na katastr bych zašel už zítra za nějakým právníkem, aby smlouvu aspoň zkontroloval .

Dobrý den, a jak je způsob úhrady popsán ve Vámi podepsané smlouvě? Pokud takto jak píšete, tak mi to přijde i fér - dům bude nového majitele až po zápisu do katastru po uplynutí lhůty. Kdyby Vám dal 100% částky a k finálnímu zápisu by pak nedošlo, tak nemá kupující ani prachy ani dům. Ale jak říkám, záleží jak to máte ve smlouvě. Podepsat smlouvu, kterou donese kupující bez právníka apod., to chce odvahu.

cele to melo probehnout tak, ze se 100% castky ulozilo u notare (pripadne napr. 15% "na ruku", 85% u notare) v uschovne.. po provedeni zapisu (tzn. az po te, co se da z KU vytahnout platny LV na noveho majitele a nebude tam videt zadny dalsi probihajici zapis) se vyplati zbyla cast z uschovy.. cela tato legrace me vysla v roce 2012 kolem 5-7 tisic.. presne si nepamatuju, pres 10 to neslo urcite.. a notare jsem za tu dobu nevidel ani 1x :)

na to uz je tedka bohuzel pozde, ted lze pouze doufat, ze kupujici opravdu zaplati druhou pulku..

Vy byste si měla zajistit předběžné opatření soudu, samozřejmě po domluvě s právníkem, jak ho konkrétně provést a měla byste mít v ruce nějaká fakta o vaší situaci - proveďte to co nejdříve!
Katastr v této chvíli sám od sebe nic nezastaví.

predevsim jde o to, co bylo ve smlouve (to tazatelka porad nesdelila) - kdy se ma uhradit zbylych 50%.. jestli v okamziku zapisu, po zapisu, 13. den po 4. uplnku noveho roku nebo nekdy jindy

do te doby je to pouze hadani z kristalove koule a fakt nevime, jesti vubec doslo k poruseni smlouvy

Samozřejmě je to hádání, ale která je podle tebe pravděpodobnější varianta?
1) Tazatelka byla domluvená, že zbylých 50% ceny dostane po provedení vkladu na katastr (nikoliv po ukončení přepisu), je to běžná praxe, provádí to tak i banky u hypoték, že to vyplatí od provedení vkladu. Pokud to bylo takto, je Předběžné opatření JEDINÝM možným nástrojem, který je pro ni dostupný (ať už povede k jakémukoliv výsledku). Katastr nemůže neprovést přepis z důvodu, že kupující nezaplatil smluvenou cenu (ať už to bylo ošetřeno smluvně, či nikoliv, to je nepodstatné), prodávající si nemůže jen tak zajít na katastr a oznámit, že chce provést ZPĚTVZETÍ, protože mu kupující nezaplatil (nebo si myslí, že mu nezaplatí, to je jedno, k tomu plomba opravdu neslouží).
2) Tazatelka byla domluvená, že zbylé peníze dostane po faktickém ukončení přepisu na katastru - proč by vůbec zakládala tenhle dotaz? Pane, máte ještě 14 dní na zaplacení, už je ale na čase pane...To nedává smysl.

Jelikož tazatelka zde již nekomunikuje, obávám se v možnost č.2 - resp. chybné pochopení - po provedení vkladu - vklad jakožto před samotným přepisem nebo po provedení zápisu na katastru. Není zde jasné, jak to v té smlouvě (sepsané kupujícím) doopravdy stojí. To je zcela klíčové.