Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Má pronajímatel právo požadovat po nás zaplacení 4 dnů za březen při vystěhování

Dobrý den, vkládám sem už třetí dotaz ohledně bydlení, ale opravdu v dost věcech tápu, tak se omlouvám. Stěhujeme se zítra, pronajímatel ví, že jsme v tíživé finanční situaci, navíc co se týče nájmu, tak mi lhali, že smlouvu budou prodlužovat a po dvou letech se rozhodli byt rekonstruovat pro dceru. Že nemáme peníze na provizi, kauce, stěhování, je samozřejmě nezajímalo. Teď po mě chtějí při vystěhování zaplatit ty čtyři dny v březnu. Když pominu to, že k tomu, že se stěhujeme ne ke konci měsíce, ale o 4 dny déle jsem měla vážný důvod, který jsem ani nepředpokládala, ani nezavinila a že rekonstrukce jim začíná v pondělí a byt by byl stejně volný, jak je to právně? Cena nájmu je za měsíc. Za 31 dnů je tedy stejná jako za 28 dnů. nebylo naše rozhodnutí se stěhovat v měsíci, který má jen 28 dní. Kdyby bylo na nás a stěhovali bychom se třeba v březnu, měli bychom za stejnou cenu 31 dní a pak by mohli požadovat doplacení jednoho dne...přijde mi to prostě sprosté a i kdybych jim to chtěla dát, už prostě nemám. Jak byste to řešili vy?

A ještě to počítají pro mě dost zvláštním způsobem...
Tohle mi napsali :
K částce za prodloužení pobytu jsme došli následujícím jednoduchým výpočtem:

365 dnů v roce : 12 měsíci, tj. zaokrouhleno na dny 30 dnů v měsíci
11 000 Kč měsíční nájem : 30 dny, tj. 366,66 Kč za den .. zaokrouhleno 370 Kč za den

Nevím, lidsky mi to správné nepřijde...Ví, že jsme v tíživé finanční situaci, že jsme navíc měli vážný důvod, proč jsme to nestihli a i fakt, že teda únor má 28 dní a jak píšete, roční průměr je teda dejme tomu 30 dní za měsíc by neměl být opomenut...pak by nanejvýš přece měli chtít doplatit dva dny a ne 4...

Vaši tíživou situaci sice chápu, ale to na celé věci nic nemění. Že počítají s cca průměrným měsícem je spíš vaše výhoda, klidně by taky mohli chtít 1/7 nájmu (4 dny z 28) tedy cca 1570 Kč místo současných 1480.
A v práci taky dostáváte stejné peníze i když jsou měsíce různě dlouhé, nebo ne?

To není charita. Nájem je za měsíc. Je nějaká specifikace měsíce? Je to 28 dní nebo 31 dní? Nebo roční průměr 30? Co kdyby existoval jeden měsíc v roce, který by měl jen 25 dnů? A vyčůraný pronajímatel vás chtěl vyhodit právě v tento měsíc? Zkrátil by vám tím pobyt o týden, než je běžné a byl by vysmátý jak vás doběhl...No tak to teda nevím...

No vidíte. Jenže cena je stejná. Ne že bych to nechápala, je to tak jednodušší. Stejně jako s tou porcí v restauraci. Jenže od toho jsme lidi, když má člověk jednou za půl roku větší hlad nebo z vážných důvodů potřebuje byt opustit po dvou letech o 3 dny později, aby si lidi vyšli vstříc. Tak jako hostinský má ten vstřícný nášup zaplacen během mé půlroční návštěvnosti, stejně tak pronajímatel si přišel k takovým penězům, že drobnou velkorysost jako projev vděku si může dovolit. Ale zřejmě tohle není živná půda takových lidí...Jen si ale zkuste vzpomenout, kdy vy sami jste od někoho potřebovali velkorysost a kdy jste ji sami nabídli...

To je, ale čí...Nikdy jste neslyšel, že existují služby a že počet pracovních dní u člověka, který třeba nepracuje Po-pá fixní dobu je menší v měsíci, kdy je menší počet dnů, protože stihne těch služeb míň? Jestliže vy dostáváte stejný plat v únoru i v březnu, rozhodně to tak nemají všichni. A co OSVČ? Ti mají stejné výdělky za menší počet dnů?

Představte si, že chodíte denně do nějaké restaurace. chodíte tam půl roku, dáváte si stejné jídlo za stejnou cenu. Někdy vám dají víc omáčky, někdy větší kousek masa, někdy naopak. neliší se to víc než v 10%, což je normální. Pak tam po tom půl roce přijdete a zrovna vám dají tu nejmenší možnou porci. Vy ale zrovna máte velký hlad. Dvě porce nepotřebujete, stačí, když vám dají velikost největší možnou, jako se to někdy už stalo. Ŕeknete si o ni a oni vám řeknou, tak nasol prachy. Asi nasucho polknete, pomyslíte si něco o nevděčnosti a už se tam neukážete. Tady je to stejné. Za 31 dnů byla nějaká cena, za 28 taky. Bohužel zrovna, kdy byste potřebovali těch 31 vám řeknou, že se musíte stěhovat v měsíc, co má dnů jen 28. ˇKdyby to bylo naopak a stěhovali bychom se 28, taky by nám ty 3 nedoplatili...Prostě mi to přijde totálně absurdní a na hlavu. Kdyby byl březen, bydleli bychom tam 31 dnů a pak chtěli ještě 4 v dubnu, budiž, i když i tak by mohli přimhouřit oko, stejně jako by to udělal ten hospodský v vás jako štamgasta. za tu dobu už od vás získal dost peněz na to, aby vám v takové maličkosti vyhověl. Ale zřejmě nevděk,hamižnost,nesolidarita vládnou světu...I proto jde lidstvo do háje, ale to by bylo na jinou diskuzi. Když všichni budou hledět jen na sebe, svůj prospěch a druhý jim bude buřt, Bůh s námi a zlé pryč...Nemáme šanci...Teda ono se to už děje a stejně ji nemáme, záleží na tom, kdy se lidstvo tímto přístupem zahubí....

Vzhledem ke všem tvým dotazům ohledně bydlení bych ti doporučoval najít si nějaký pěkný most kousek od řeky. Budeš tam mít klid, nikdo tě nebude prudit a hlavně - budeš to mít ZADARMO.

Pořád tu jen meleš o tom, jak jsi na tom špatně, že nemáš peníze, jak ti všichni ubližují. Ale veškeré rady zde obdržené zavrhuješ... I proto jde lidstvo do háje...

Nejsou-li úroky takto stanoveny, platí dlužník obvyklé úroky požadované za úvěry, které poskytují banky v místě bydliště nebo sídla dlužníka v době uzavření smlouvy.“

Úroky na úvěry jsou okolo 14%....

Záver. Zbaľ si svoje saky-paky a zmizni. Inzerátov na voľný prenájom je habadej. Lehoty sa počítajú ku dňu kalendárneho mesiaca pokiaľ nie je zmluvne určené inak. To, že vám pri jeho láskavej blahovôli nechal dovegetovať v prenajatých priestoroch nad rámec zmluvy si povinná zacvakať, ale nemusíš, čakaj, ako sa zachová prenajímateľ.

Ak ti dal prenajímateľ jasne vhodnou formou najavo, že z objektívneho dôvodu potrebuje nehnuteľnosť pre seba, jemu blízke osoby a lebo kvôli nutnej rekonštrukcii, potom vec nerieš ani na "pohlavnom orgáne" k tomu kompetentnom lebo sa prenajímateľ drží zmluvy a taxatívneho textu Obč.zákonníka v platnom znení.

Je mi líto, ale člověk pronajímá pro výdělek, ne aby někoho sponzoroval. Schválně, zajděte do restaurace, dejte si hlavní jídlo, zaplaťte. Pak si objednejte ještě pití a snažte se přesvědčit číšníka, že to už platit nechcete, mohl by ukázat trochu lidskosti. Teď si to představte z druhé strany, třeba chtěl udělat nějaké přípravné práce před rekonstrukcí a nemohl, protože mu sedí v bytě člověk, který tam už nemá co dělat a ještě se cuká zaplatit za střechu nad hlavou.

Dobrý den, paní Lucie, moje odpověď se Vám pravděpodobně nebude vůbec líbit.

Měla byste dobře zvážit, co o kom kde tvrdíte. Pronajímatel před dvěma roky uvažoval o možnosti
prodloužení nájemní smlouvy. Jenže situace se u něj během té doby změnila a on nyní byt potřebuje
pro svou dceru. Jenom kvůli tomu o něm psát jako o lháři mi přijde nekorektní.
[A pozor → i majitel bytu má právo změnit svůj původní názor, není ani povinen Vám sdělit důvod.]

Je úplně jedno, jestli jste k "přetažení" měla nějaký (případně jaký) důvod. V tom bytě jste bydlela
o 4 dny déle a je v pořádku, že od Vás majitel požaduje úhradu.

Do budoucna bych doporučila změnit svůj přístup k lidem včetně majitelů bytů. Je klidně možné,
že majitel, který by podobně jako tento uvažoval o možnosti následného prodloužení nájemní smlouvy,
změní názor, pokud k němu budete mít stejný přístup, jaký máte zde.

Ano, občas ano, ale při trošce trpělivosti se většinou v nich dá najít zdravé jádro, které lze použít. Ovšem kdysi při chycení ransonware jsem tady slyšel spíše urážky a vysměch, a nakonec jsem si musel poradit sám, včetně získání hesla a bezpečného rozkódování disku.