Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Má pronajímatel právo požadovat po nás zaplacení 4 dnů za březen při vystěhování

Dobrý den, vkládám sem už třetí dotaz ohledně bydlení, ale opravdu v dost věcech tápu, tak se omlouvám. Stěhujeme se zítra, pronajímatel ví, že jsme v tíživé finanční situaci, navíc co se týče nájmu, tak mi lhali, že smlouvu budou prodlužovat a po dvou letech se rozhodli byt rekonstruovat pro dceru. Že nemáme peníze na provizi, kauce, stěhování, je samozřejmě nezajímalo. Teď po mě chtějí při vystěhování zaplatit ty čtyři dny v březnu. Když pominu to, že k tomu, že se stěhujeme ne ke konci měsíce, ale o 4 dny déle jsem měla vážný důvod, který jsem ani nepředpokládala, ani nezavinila a že rekonstrukce jim začíná v pondělí a byt by byl stejně volný, jak je to právně? Cena nájmu je za měsíc. Za 31 dnů je tedy stejná jako za 28 dnů. nebylo naše rozhodnutí se stěhovat v měsíci, který má jen 28 dní. Kdyby bylo na nás a stěhovali bychom se třeba v březnu, měli bychom za stejnou cenu 31 dní a pak by mohli požadovat doplacení jednoho dne...přijde mi to prostě sprosté a i kdybych jim to chtěla dát, už prostě nemám. Jak byste to řešili vy?

A ještě to počítají pro mě dost zvláštním způsobem...
Tohle mi napsali :
K částce za prodloužení pobytu jsme došli následujícím jednoduchým výpočtem:

365 dnů v roce : 12 měsíci, tj. zaokrouhleno na dny 30 dnů v měsíci
11 000 Kč měsíční nájem : 30 dny, tj. 366,66 Kč za den .. zaokrouhleno 370 Kč za den

Nevím, lidsky mi to správné nepřijde...Ví, že jsme v tíživé finanční situaci, že jsme navíc měli vážný důvod, proč jsme to nestihli a i fakt, že teda únor má 28 dní a jak píšete, roční průměr je teda dejme tomu 30 dní za měsíc by neměl být opomenut...pak by nanejvýš přece měli chtít doplatit dva dny a ne 4...

To je, ale čí...Nikdy jste neslyšel, že existují služby a že počet pracovních dní u člověka, který třeba nepracuje Po-pá fixní dobu je menší v měsíci, kdy je menší počet dnů, protože stihne těch služeb míň? Jestliže vy dostáváte stejný plat v únoru i v březnu, rozhodně to tak nemají všichni. A co OSVČ? Ti mají stejné výdělky za menší počet dnů?

Nejsou-li úroky takto stanoveny, platí dlužník obvyklé úroky požadované za úvěry, které poskytují banky v místě bydliště nebo sídla dlužníka v době uzavření smlouvy.“

Úroky na úvěry jsou okolo 14%....

Záver. Zbaľ si svoje saky-paky a zmizni. Inzerátov na voľný prenájom je habadej. Lehoty sa počítajú ku dňu kalendárneho mesiaca pokiaľ nie je zmluvne určené inak. To, že vám pri jeho láskavej blahovôli nechal dovegetovať v prenajatých priestoroch nad rámec zmluvy si povinná zacvakať, ale nemusíš, čakaj, ako sa zachová prenajímateľ.

Ak ti dal prenajímateľ jasne vhodnou formou najavo, že z objektívneho dôvodu potrebuje nehnuteľnosť pre seba, jemu blízke osoby a lebo kvôli nutnej rekonštrukcii, potom vec nerieš ani na "pohlavnom orgáne" k tomu kompetentnom lebo sa prenajímateľ drží zmluvy a taxatívneho textu Obč.zákonníka v platnom znení.

Je mi líto, ale člověk pronajímá pro výdělek, ne aby někoho sponzoroval. Schválně, zajděte do restaurace, dejte si hlavní jídlo, zaplaťte. Pak si objednejte ještě pití a snažte se přesvědčit číšníka, že to už platit nechcete, mohl by ukázat trochu lidskosti. Teď si to představte z druhé strany, třeba chtěl udělat nějaké přípravné práce před rekonstrukcí a nemohl, protože mu sedí v bytě člověk, který tam už nemá co dělat a ještě se cuká zaplatit za střechu nad hlavou.

Dobrý den, paní Lucie, moje odpověď se Vám pravděpodobně nebude vůbec líbit.

Měla byste dobře zvážit, co o kom kde tvrdíte. Pronajímatel před dvěma roky uvažoval o možnosti
prodloužení nájemní smlouvy. Jenže situace se u něj během té doby změnila a on nyní byt potřebuje
pro svou dceru. Jenom kvůli tomu o něm psát jako o lháři mi přijde nekorektní.
[A pozor → i majitel bytu má právo změnit svůj původní názor, není ani povinen Vám sdělit důvod.]

Je úplně jedno, jestli jste k "přetažení" měla nějaký (případně jaký) důvod. V tom bytě jste bydlela
o 4 dny déle a je v pořádku, že od Vás majitel požaduje úhradu.

Do budoucna bych doporučila změnit svůj přístup k lidem včetně majitelů bytů. Je klidně možné,
že majitel, který by podobně jako tento uvažoval o možnosti následného prodloužení nájemní smlouvy,
změní názor, pokud k němu budete mít stejný přístup, jaký máte zde.

Ano, občas ano, ale při trošce trpělivosti se většinou v nich dá najít zdravé jádro, které lze použít. Ovšem kdysi při chycení ransonware jsem tady slyšel spíše urážky a vysměch, a nakonec jsem si musel poradit sám, včetně získání hesla a bezpečného rozkódování disku.