Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem podílové spoluvlastnictví rodinného domu

Dotaz:

jak si představit podílové spoluvlastnicví rodinného domu?

V katastru nemovitostí zapsán jako rodinný dům.
Zde zapsáno 6 vlastníků, každý s nějakým podílem, dohromady součet souhlasí :-)
Není zde zapsáno, jaká bytová jednotka komu patří (realitka tvrdí že jsou tam 3 byty).

Můžu takový byt od nějakého vlastníka koupit? Nekoupím si jenom podíl na celém domě (ideální podíl?)?

Vyznáte se v tom někdo?
(není to jako paneláky, tam je k podílu v katastru ještě také přesně napsáno, o jakou jednotku se jedná, ale zde nikoli)

tohle jsem přečetl http://finance.idnes.cz/podilove-spoluvlastnictvi- neni-bez-rizika-fkk-/pujcky.aspx?c=A061005_022758_ fi_osobni_jjj a chci se zeptat zda je to opravdu tak hrozné?

Takže nekupovat?

Zrejme to bude ako s pozemkami. Dom si treba predstavit ako x m2 obytnej plochy. No a tie spoluvlastnicke podiely vlastne pripadaju na kazdu mernu jednotku, teda v kazdom metri je podiel. Alebo ak to chceme na dom, tak doslova v kazdej tehle :D Cize iste sa to da vysporiadat, ale chce to dohodu vsetkych spoluvlastnikov a nasledne prerozdelenie. Nejde povedat ze tento byt je toho a toho, tak to nefunguje. Rovnako ako pri pozemkoch nemozno povedat ze tamta tretina je moja a tamte dve su vasu, ked na cely pozemok mam 1/3 podiel. Teda na kazdy m2 mam podiel.

Pokiaľ nie sú v LV zapísané pod čiarou jednotlivé byty s príslušenstvom prístupné separovaným vchodom zo spoločného schodiska, ako vecné bremeno (nejaké obmedzenie), potom si kupuješ výhradne podiel viažuci sa k "krížom-krážom" k celku 1/1-na nehnuteľnosti.

Tiež je otázkou, či je takáto nehnuteľnosť reálne a fyzicky rozdelená stavebným riešením, vertikálne, nad sebou, tj. na segregované byty svojou komplet rozlohou zasahujúce prierezom cez komplet poschodia obvodu stavby. (Ako pri poschodových domoch).

Rodinný dom môže mať maximálne tri nadzemné podlažia s troma bytmi, suterén a plochú alebo sedlovú strechu.

Podľa reálnej praxe v zmysle účinných zákonov to v prípade podielového spoluvlastníctva znamená, že ak sa rozhodne ktorýkoľvek podielový spoluvlastník zapísaný krížom-krážom v LV aj násilím, (vlámaním), vstúpiť do tvojho riadne uzamknutého bytu, nie si žiadnym právnym predpisom ani štátnym orgánom ochránený v prípade, ak by si požadoval uplatiť explicitnú literu Tr.zákona alebo Občianskeho zákonníka v zmysle ústavy - obydlie je nedotknuteľné apod... Tiež je otázkou, či by ťa poisťovňa dokázala poistiť v prípade plnenia z poistnej udalosti krádeže vlámaním alebo poškodenia cudzej veci spáchanej niektorým z podielových spoluvlastníkov, lebo by sa nejednalo o žiaden skutok ak by si nedokázal na základe paragónov, či si majiteľ hnuteľných vecí v byte. Spoluvlastník má prístup do všetkých priestorov, kedy sa slobodne rozhodne, tak sa rozhodne a za jeho slobodné rozhodnutie ho nemožno nijako potrestať.

Ale je tu možnosť.

I.
Ak by si kúpil veľkostný podiel svojim rozsahom zaberajúc jedno kompletné podlažie na ktorom je byt s príslušenstvom, je reálne podať na súd určujúcu žalobu proti ostatným spoluvlastníkom ošetrenú znaleckým posudkom z odboru stavebníctva, v ktorej by si v návrhu nariadil "Zrušenie podielového spoluvlastníctva s prikázaním vyčleneného bytu do tvojho výhradného vlastníctva".

II.
Podať na súd žalobu ošetrenú znaleckým posudkom, "O určenie užívania v konkrétnom byte s príslušenstvom v predmetnej nehnuteľnosti". Takýto rozsudok by mohol slúžiť katastru na zápis pod čiarou v LV, ako vecné bremeno.

Beh na dlhé trate, ale určite by si uspel.

Spoločné priestory pod ktoré spadajú prístupové chodníky, strecha, suterén, schodiská, parcela, zostávajú nezmenené podľa veľkosti podielov. (Ako v bytovkách).