Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nepřetržitý provoz.

Dobrý den.
Prosím o vyjádření k následující problematice. V databázi Vašich rad a odpovědí jsem se dočetl o tomto problému mnoho relevantních odpovědí, ale myslím, že já a moji kolegové v zaměstnání se trochu vymykáme zavedené praxi.
Pracujeme na teplárně v nepřetržitém provozu. S ohledem na nemožnost střídání jen nám uznáváno 12 hodin na směnu. Na rok 2017 nám vychází fond pracovní doby na 2186 hodin. (Za poslední 4 roky je toto celkem normální úvazek). Všechny hodiny dostaneme zaplacené jako normální hodiny, bez nároku na přesčas. Nejkratší počet směn za měsíc je 14 (14x12=168 hodin), nejdelší 17 (17x12=204 hodin), tzn. že ani jeden měsíc se nedostaneme pod 37,5 hodiny za týden. Na mzdové účtárně tvrdí, že na školení jim říkali, že takto je to podle zákona.
Prosím o Vaše vyjádření k tomuto problému, eventuálně jak donutit zaměstnavatele k nápravě? Je možné nárokovat eventuální ušlý výdělek zpětně?
Děkuji za odpověď.
Za kolektiv pracovníků teplárny
Jiří Kosek

Nejsem sice pravnik, ale podle me mas tu pracovni dobu normalni, zadne prescasy nedelas (kdyz pominu fakt, ze ty 12h smeny nejsou nic moc).
Normalni je 42,5h za tyden(8h prace + pul hodiny na obed * 5 dni v tydnu, pokud to nemas dohodnuty jinak).
To, ze pak pracujes jeden mesic vic hodin a druhy mene, to je normalni, tak to podle kalendare chodi :-)

Zákoník práce stanoví pouze týdenní pracovní dobu, nezná žádný fond pracovní doby. Fond je pouze
pracovní pomůckou zaměstnavatele, který je povinen pracovní pomůcky používat tak, aby neznevýhodňoval
zaměstnance. Pro fond pracovní doby je nutné jako odpracovanou dobu je nutné posuzovat i dobu dovolené
(někteří zaměstnavatelé vyžadují jakoby odpracování i hodin, které připadají na dobu dovolené), cobu nemoci,
svátků, ze něž zaměstnancům náleží náhrada mzdy.

Pro nepřetržitý pracovní provoz stanoví zákoník práce týdenní pracovní dobu 37,5 hodin.
Rok 2017 má 250 pracovních dnů, což odpovídá 1.875 hodinám. Pokud bych zahrnula i placené
svátky, šlo by o 260 dnů a 1.950 hodin.
[Pozn. Pro výpočet jsem použila tento plánovací kalendář.]

Vše, co odpracujete nad tento rámec, je prací přesčas, za niž Vám náleží mzda a příplatek za práci přesčas
ve výši minimálně 25 % průměrného výdělku. Jak je to s ostatními příplatky? Vyplácí Vám zaměstnavatel
příplatky za práci v noci, o víkendu a ve svátek? Za práci v noci a během víkendu náleží příplatek ve výši
minimálně 10 % a za svátek minimálně 100 % průměrného výdělku.

Jestli Vám zaměstnavatel naplánoval 2.186 pracovních hodin, požaduje po Vás 309 hodin práce přesčas.
Podle zákoníku práce ale smí zaměstnancům nařídit 150 hodin za celý rok. K další práci přesčas (maximálně
417 hodin za rok) by musel mít se zaměstnanci uzavřenu dohodu.

____

Jak přimět zaměstnavatele k nápravě? Já bych začala písemnou výzvou (nikoliv žádostí nebo prosbou)
k doplacení (nárokovat můžete až tři roky zpětně) dlužných příplatků za práci přesčas (ideálně s přesně
vyčísleným dluhem) + vyplacení úroku z prodlení. K výplatě bych stanovila rozumný termín (cca 10 až
14 dnů ode dne odeslání výzvy) a zaslala bych zaměstnavateli doporučeným dopisem s dodejkou.
V dopise bych zároveň upozornila na porušování zákoníku práce a vybídla zaměstnavatele k nápravě situace.

Pokud zaměstnavatel výzvě k doplacení nevyhoví, bude nutné zaměstnavatele žalovat.
Pokud zaměstnavatel nenpraví situaci na pracovišti, můžete se zkusit obrátit na inspektorát práce.

_______

Další možnost je okamžité zrušení pracovního poměru pro nevyplacení mzdy nebo její
části (ZP, § 56, odst. 1 písm. b). V takovém případě byste měli nárok na náhradu mzdy
za dobu odpovídající výpovědní době (zpravidla za dva měsíce) → viz ZP, § 56, odst. 2.

I v tomto případě byste samozřejmě měli nárok na doplacení dlužných částek.
I zde byste se pravděpodobně museli obrátit na soud.