Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Napadení územního plánu obce - všichni mohou stavět jen já ne.

Dobrý den,
zajímá mne zda je možné úspěšně napadnout již schválený územní plán obce od kterého ještě neuplynuly 3 roky. Obec svévolně zakreslila většinu mého pozemku jako silnici nutnou pro budoucí rozšíření výstavby. Nyní se mi naskytla koupě sousedního pozemku ale protože mám na svém plánovanou silnici (kterou snad i mohou krajně vyvlastnit) zkrátka nedostanu stavební povolení. Přitom dle starosty všude kolem se může stavět jen mne blokují a vlastně jim toto vyhovuje - odkoupit pozemky mé i okolní nyní nechtějí a kdoví zda by je lidé prodali. Každopádně je šance na úspěch třeba u soudu?

Smelo stavaj, aj na čierno. Obmedzenie vlastníckych práv v prípade budúceho rozšírenia nejakej budúcej naplánovanej osady sprístupnenej cestou príjazdovej komunikácie smerom cez tvoj majetok nie je vo verejnom záujme spoločnosti tak, ako káže taxatívna litera zákona. Nejedná sa o vozovku I. triedy, vlakovú trať, letisko, autobusovú stanicu, metro. Otázka znie, prečo práve plánujú miestnu komunikáciu vedúcu cez tvoju parcelu, prečo nie cez susedových parcely?

Alebo, nech ti poskytnú adekvátnu náhradu detto stavebnej parcely, ktorá ti vyhovuje s pripojením na IS.

Si diskriminovaný, napadni vec ÚP obce na príslušnom súde, potom ak neuspeješ na ústavnom súde v Štrasburgu.

" Otázka znie, prečo práve plánujú miestnu komunikáciu vedúcu cez tvoju parcelu, prečo nie cez susedových parcely? "

To že o nějakém pozemku prohlásí (územní plán), že se tam plánuje stavba komunikace vůbec neznamená, že tam někdy nějaká bude...

https://www.epravo.cz/top/clanky/nahrada-za-omezen i-vlastnickeho-prava-vymezenim-verejne-prospesne-s tavby-v-uzemnim-planu-102366.html
"Podle § 102 odst. 2 stavebního zákona náleží vlastníkovi pozemku, kterému vznikla prokazatelná majetková újma v důsledku zrušení určení pozemku k zastavění na základě změny územního plánu nebo vydáním nového územního plánu, náhrada nákladů vynaložených na přípravu výstavby nebo v souvislosti se snížením hodnoty pozemku, který slouží k zajištění závazku."

Pokud to nikdy stavební parcela nebyla a pouze "nevyšel spekulativní plán" máš prostě smůlu.

Všem děkuji za názory. Stavět se může vpravo i vlevo (tam chci koupit pozemek neb odemne doleva jsou úzké parcely a stavět bude moci jen jeden ze dvou co se podaří prodat). Takže pokud nekoupím tak mi 12m šíře pozemku bude v podstatě k ničemu. Ale zase koupit dalších 11m šířex45m délky a mít tak 23x200m ze kterých může být cesta vedoucí na mém pozemku o šíři 12m a to jetě dle stavebního úřadu je to +/-5m...no prostě dát 500 000Kč za přikoupení 11x45m a pak z toho mít jen kus pole...no nevím. Nyní je to buď mít za 500 000 pole nebo do budoucna pěknou parcelu.

Přes moje parcelu to v minulém č.6 plánu nevedlo vedla přes souseda, ale ten má cca 45m šíři pole a asi v tom umí chodit a přesvědčil radu obce aby to dali na moje - samo vývěska na obci o záměru ÚP a hodili to pak do sousedního městečka aby to měl každý "blíž". To jsem prostě před těmi lety prokoučoval.Tedy nyní v č.7 je to posunuto na moje a na sousedovo nic není - má krásnou parcelu 45*200m a může si za ni říci majlant, neb v půlce je přeseknuta "plánovanou" silnicí aby se dalo stavět i v zadu. To vše defacto na můj úkor. Chápu že nějak to řešit museli, ale tohle je už na vesnici sviňárna navíc bez ochoty to řešit.

Každopádně půjdu v Brně za právníkem, ale je těžké najít někoho kdo dělá tyhle stavební/pozemkové věci a reference jsou také pro mě těžko sehnatelné.

Nejhorší je že to asi budu muset dát k sousu ať chci nebo ne protože jestli do srpna prokoučuji i tu tříletou lhůtu tak mě mezi baráky co se tam do budoucna (2-10let) postaví zbyde jen pás pole. Kolik to tak může za právníka koštovat?

Někdy to vše popisuji moc chaoticky. Tak jsem z nového plánu č.7 seskládal můj pozemek i s legendou že mi to můžou vyvlastnit. Což tedy nevím jestli tam udělají tu první třídu. Každopádně v legendě to mají a starosta mi na tuto možnost řekl že je to možné jen v případě zákona. Takže vlastně neodpověděl.

Můj pozemek jsou tedy dvě úzké dvouparcely o celkové šíři cca 12m mezi Z19 a Z18 viz soubor "C7_.png" na leteckepoště ke stažení.