Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zvednutí tabulkového platu

dobry den,

potreboval bych poradit ohledne postupu do vyssi platebni tride..pracuji jako fyzioterapeut v okresni nemocnici..vystudoval jsem nyni magisterske studium a bylo mi sdeleno, ze me nezaradi do vyssi platebni tridy (z 10.tridy kde ted jsem do 12.tridy,kam bych za vystudovany titul prerazen byt mel) kvuli tomu, ze Mgr. titul nemocnice "nepotrebuje"..

muzete mi prosim rici, jestli tento argument me pravoplatne zamezi o vyssi plat nebo i tak musi me umozoznit postoupit ve vyplate vysse,aniz by me tam potrebovali nebo ne?

diky za odpoved

Dle mého názoru je rozhodující náplň práce. Zajisté mají v okresní nemocnici vnitřní platový předpis, v něm je uvedeno jaké pracovní úkony u fyzioterapeuta jsou nutné pro 10. třídu, 11. třídu, 12. třídu, ... stačí dělat jen jeden úkon, který je ohodnocen jako práce 12. třídy a musíte být do té třídy zařazen. Náplň práce vám zajisté dali současně s podpisem pracovní smlouvy, často bývá uvedena ve smlouvě samotné, s vnitřním platovým předpisem vás také musí seznámit, můžete si jej vyžádat. To jestli máte titul nebo ne, není až tak rozhodující. Za zmíňku stojí také to, zjistit si v katalogu prací jak má být fyzioterapeut zatříděn (chápat jako rozmezí tříd), tam jsou také uvedeny pracovní úkony, které když pracovník vykonává, tak má nárok být zatříděn do příslušné třídy. Jestli jste před zvýšením kvalifikace veden jako nekvalifikovaný, tak je taky možné, že jste měl nějaké odpočty praxe za nekvalifikovanost, ty by teď měly padnout (ale tady jde o platový stupeń). Předpokládám, že kvalifikaci jste si zvyšoval sám od sebe ne na žádost zaměstnavatele, že volno na zkoušky, konzultace, apod. jste řešil v rámci úpravy pracovních směn. Pokud Vás vyslal zaměstnavatel, tak by jeho počínání bylo velmi zvláštní. Postoj organizace může, ale i nemusí být košér.

ano, druha vyska byla pouze moje iniciativa (dovolena, nahradni volna, atp), zamestnavatel me na ni neposlal..zacal jsem v nemocnici pracovat jako Bc. (kvalifikovany),tzn.ze napln prace jsem dostal ale pouze na dejme tomu tuto platovou tridu..jde o to,ze zamestnavatel po me nejspise nebude chtit pracovni napln odpovidajici zvysene kvalifikaci,tudiz nebude sam chtit me zaplatit vic..
zajima me pouze, jestli mam nejake zakladni pravo si rici o vice penez,ikdyz sami nebudou chtit a treba budou hrat na moji nevedomost,ze napr.maji povinnost me zaradit vyse..
kdyz jsem byl na pohovoru u krajske nemocnice, tam by me do 12.platove tridy zaradili okamzite s magisterskym titulem..jasne,jde o vetsiho zamestnavatele s vetsimi prijmy atp.,nicmene me zajima,jestli maji povinnost me posunout

Já si myslím, že nemají. Vzali do desítky, požadují práci za desítku. Ale stejně bych se podíval do katalogu prací na náplně, kolikrát v tom mají zaměstnavatelé sami zmatek, třeba jste dosud semo tamo dělal práci vyšší platové třídy. Taky bych se písemně zaměstnavateli nabídnul jako kvalifikovanější osoba. Informoval bych jej o zvýšení kvalifikace, doložil ověřenými kopiemi. Pak by se nemělo stát, že by případně přijali někoho jiného, kterého by zařadili do 12. pl. třídy. Nebo změnit zaměstnavatele, proč nejít do krajské když lépe platí, pokud ještě berou.

Do platových tříd se nezařazují zaměstnanci, ale jednotlivé pozice podle
nejnáročnější práce, kterou zaměstnavatel na té které pozici vyžaduje.

Zaměstnanec musí splnit kvalifikaci předepsanou pro třídu, do níž
je zařazena pozice, na kterou je přijímán. K dalšímu (zpravidla vyššímu)
vzdělání se nepřihlíží, protože je zaměstnavatel nepotřebuje.

Zvýšení kvalifikace tedy neznamená „automatický“
nárok na zařazení do vyšší platové třídy.

Pokud jste dosáhl kvalifikace, kterou Váš zaměstnavatel
nepotřebuje, a chcete-li dosáhnout vyššího příjmu, nezbyde,
než se poohlédnout po jiném zaměstnání.