Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem dotaz ke SJM

Dobrý den, chci se zeptat jak funguje společné jmění manželů.
Konkrétně tento příklad: jsem svobodný, vlastním auto, stavím dům, parcela a všechno kolem toho je napsáno na mě.
Kdybych se v tento moment oženil, přejde dům a auto do SJM, nebo to zůstane výhradně mým majetkem?

Nepřejde. Všechno, co vlastní jeden z manželů
před uzavřením manželství, patří stále jemu.

Ale pozor na případné zhodnocení majetku nebo výnos z něj.

Pokud byste dům dostavoval v průběhu manželství, a na stavbu
šly prostředky spadající do SJM, musel byste v případě rozvodu
bývalé manželce vyplatit polovinu těchto prostředků.

Pokud byste ale použil prostředky, které jste vlastnil
před uzavřením manželství, nevyplácel byste nic.

Výnos získaný např. pronájmem by spadal do SJM.

Pokud byste majetek patřící pouze Vám prodal, patřily
by peníze (případně to, co byste za ně následně pořídil) Vám.

Děkuji za odpověď. Ještě mám doplňující otázku k té pasáži "Pokud byste dům dostavoval v průběhu manželství, a na stavbu šly prostředky spadající do SJM, musel byste v případě rozvodu bývalé manželce vyplatit polovinu těchto prostředků." Mé bankovní konto kam mi chodí výplaty se předpokládám nestane SJM po svatbě- stavbu si financuju z něj.

Jde mi o to abych si ten barák mohl dál financovat jen ze svého, tak aby byl 100% můj i když se teď třeba ožením a dodělám ho za pár let. K tomu samozřejmě budu potřebovat i peníze které budu průběžně vydělávat. Takže jediná možnost jak využívat svou výplatu na financování svého majetku je napsat smlouvu tak aby SJM uzavřením sňatku nevzniklo? Nebo to jde udělat ještě jinak?

Jaké má vlastně SJM výhody? Zatím převažují nevýhody.

Předmanželská smlouva v Česku je jen cár papíru. Soud ji jednoduše může označit za amorální a prohlásit, že neplatí.
Nejrozumnější je se neženit. Co přesně ti svatba podle tebe přinese, kromě mraky nařízení a zákonů, které se na tebe náhle začnou vztahovat ?

SJM má výhodu tu, že povinnost postarat se o toho druhého přechází ze státu na tebe. Takže pro stát je výhodné. Věřitelé mohou dluhy vymáhat namísto po jednom člověku ze dvou, takže pro věřitele je rovněž výhodné. Ženy vydělávají miň než muži, takže pro ně je SJM taky výhodné. Existuje jen jedna strana, pro kterou výhodné není a tou jsi naneštěstí ty.

Výdělky, kterých oba manželé dosáhnou za trvání manželství spadají do SJM.
Aby šlo o Váš dům, musel byste jej financovat pouze z prostředků, kterých jste
nabyl před vznikem manželství.

Obávám se, že v tomto ohledu nepomůže ani předmanželská smlouva.
Ale poraďte se ještě s někým, kdo se na tuto oblast specializuje.

To není tak jednoduché. Pokud chceš opravdu co největší garanci,tak musíš k sepsání takové smlouvy mít velmi dobrého právníka. Stavba domu není tak jednoduchá co do všech nákladů a výdajů. Například tam budeš dávat svoji výplatu,nebo část a chtít aby to manželka skousla,že z toho nic nemusí mít,je odvážná představa.

Existuje něco jako zúžení SJM, kdy se dá omezit jeho rozsah, ale není možné ho úplně zrušit.
Navíc z toho existuje tisíce výjimek.
Např.:
Nepodaří-li se manželům prokázat, že třetí osobě byl v rozhodné době obsah smlouvy znám, bude se ve vztahu k této osobě postupovat jako kdyby žádná smlouva o úpravě rozsahu SJM uzavřena nebyla.
Zdroj: http://www.penize.cz/duchody-a-davky/18809-dohoda- o-zuzeni-spolecneho-jmeni-manzelu