Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyhození z bytu, neoprávněné zadržení věcí.

Dobrý den, cca před 2 lety jsem sepsal nájemní smlouvu bytu 3+kk v Jílovém u Prahy.
Po roce mi přišel nedoplatek energií nějakých 40.000,-Kč - už tehdy mi to přišlo divné.
Teď v Červnu mi dal nedoplatek 38062,88kč (jen cena za plyn 24779,27kč - čtyřčlená rodina - na plyn je karma(topení, ohřev vody) a sporák), několikrát mi opakovaně tvrdil vždy jinou částku, jednou 60.000kč jindy právě těch oněch 38000, jindy 55.000)
Odmítl jsem mu jej zaplatit s tím, ať zašle řádné vyúčtování, což bylo učiněno několikrát(žádost o zaslání žádosti vyúčtování).

Následně jsem 08.07.2013 odjel do Německa na pracovní cestu, což mu bylo řečeno před odjezdem cca 7dnů.. Včera 20.7.2013 jsem se ve 4 ráno vrátil domů kde mi syn předložil výpověď smlouvy za hrubé porušení nájemní smlouvy. Nebylo tam napsáno vystěhujte se do xx.xx.xxxx,

prostě jen
Vážený pane Rubáši,
vzhledem k hrubému porušení povinností nájemce, zejména neuhrazení některé z částek dohodnutých v článku V. Smlouvy o nájmu bytu, odstupuji okamžitě od Smlouvy a to k dnešnímu dni, tedy k 15. červenci 2013

Jedná se o Smlouvu o O nájmu bytu, uzavřené dle §719 a násl. Občanského zákoníku, uzavřenou mezi Vámi a mnou dne 14.2.2013, s pozdravem...

- podepsal ji jen syn protože jej převzal, já jako pronajímatel jsem s panem majitelem nic nepodepsal.

Včera a Dnes 21.07.2013 jsem se snažil odstěhovat do bydlení které si sehnal syn. Který se po výpovědi smlouvy (kterou mi předal syn) začal stěhovat

Dnes kolem 19.00 mi pan majitel vnikl neoprávněně do bytu, samovolně zadržel klíče od bytu, sklepu, osobního automobilu (který není můj, má jej vypůjčený syn - není účastník smlouvy, což mu bylo při vniknutí do bytu a následného neoprávněného zadržení věcí řečeno několikrát), následně nikoho nechtěl do bytu vpustit, syn chtěl do bytu vejít a pak majitel jej napadl (nebyla přivolána policie vzhledem k žádným následkům na zdraví). V bytě byly ponechány některé věci například vysavač (drahý-liv aquafilter 3000, v hodnotě cca 5.000kč), čistič na podlahu, nájemní smlouva apod.

Zítra jdu s podobným textem na policii(měli by tam mít nájemní smlouvu od minule kdy jsem tam byl z důvodu odpojení dodávky elektrického proudu a plynu), doplněného o paragrafy apod. Nějaké další tipy na co jsem zapoměl ?

I kdyby opravdu došlo k hrubému porušení smluvních podmínek tak:
- výpovědní lhůta je minimálně tříměsíční a začíná prvním dnem následujícího měsíce
- vniknutí do bytu bez souhlasu toho, kdo tam bydlí (i kdyby neplatil nájemné), je trestný čin Porušování domovní svobody
- nemá sebemenší právo ti v bytě cokoliv vzít, jde tedy o další trestný čin

Na Policii nechoď zítra, ale zavolej ji okamžitě.

Pokud jde o neplacení energií, bez předloženého vyúčtování nemůže vůbec nic.

jen doplním: tyhle paragrafy se vztahují např. i na hotelové pokoje - jakmile převezmeš klíče, stává se hotelový pokoj tvým "domovem" a nikdo tě v něm nesmí omezovat nebo do něj vcházet bez upozornění. A to platí i pro pronajímatele (vlastníka hotelu). BTW, tohle je jedno z nejstarších pravidel, fungovalo minimálně už někdy ve středověku, hostinský dokonce ručil za bezpečnost svých hostí..

Ve skutečnosti to tak není, zvlášť když někdo neplatí nájem nebo další poplatky. Majitele bytu určitě nelze trestně stíhat za to, že neplatícímu nájemníku nechce dát klíče od pronajatého bytu a nechce mu vydat jeho věci, které zadržel do zástavy kvůli splatné pohledávce. Materiální stránka skutkové podstaty není naplněna.

Já to taky zažil. Moja žena svýho času žila taky v pronajatým bytě, nedoplatky za energie byly podezřele vysoký. Faktury za energie majitelka nebyla schopna/ochotna doložit.
Nic jim nezaplatila, manžel majitelky (to byl ten, co se cítil silnej v kramflecích) vyhrožoval soudem. Nikdy se k tomu nedostal, bez předložených faktur mohl požadovat cokoliv, ale sám věděl, že soud by nevyhrál.

V tomhle případě ovšem majitel bytu jednal takticky, a zadržel věci nájemníka k uspokojení své pohledávky, majitel bytu nyní nemusí podávat žádnou žalobu k soudu a bát se, že neunese důkazní břemeno. Teď bude muset nést důkazní břemeno nájemník.

Naprosto nezalezi na tom, co kdo ma v najemni smlouve. Body smlouvy, ktere odporuji zakonu jsou povazovany za neplatne. Tedy ikdyby ve smlouve mel 8x napsano, ze do bytu muze chodit, jak se mu zlibi, tak nemuze a neexistuje soud, ktery by mu to dovolil. Duvody, kdy majitel bytu muze do bytu najemnika jsou uvedeny v obcanskem zakoniku. Vsechny ostatni duvody jsou nezakonne. Neplaceni faktur neni naprosto zadny duvod k vniknuti do bytu. Kdyz uz, tak by to mohl byt duvod k vypovedi najemni smlouve. Ne k vniktnuti do bytu a zadrzovani cizich veci.

Majitel muze do bytu chodit 1x mesicne a to po predchozi domluve a vzdy v pritomnosti najemnika. Vyjimky jsou napsane v obcanskem zakoniku. Napriklad pri praskle vode, uniku plynu apod.

Naprosto stejne funguje i vse ostatni. Zakonnik dovoluje dneska najemci kourit a tak to nelze smluvne zakazat. I kdyz to nekdo zakaze ve smlouve, zadny soud to neprizna. Body co odporuji zakonu jsou neplatne. Druhou veci je pak uz moralni stranka veci.

PS. Vim, ze odpovidam na 3 roky stary prispevek, ale vlakno je oziveo, tak proc ne :)