Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem barvený třtinový cukr??

Dobrý den,
koupili jsme si tmavý "cukr přírodní nerafinovaný" od firmy Natural Jihlava. Země původu ČR.
Cukr se ale po vsypání do vody odbarví a vypadá jako klasický bílý cukr, s tím, že voda se obarví na hnědo.
Je to normální chování přírodního cukru, nebo se jedná o nějaký barvený šmejd a klamání zákazníka?

Děkuji za reakce.

Nejprve si ujasni, co jste to vlastne koupili?

tmavý "cukr přírodní nerafinovaný"

není třtinový cukr, nýbrž cukr řepkový, pokud tam neni to slovo třtinový uvedeno.

Tmavý nebo hnědý nerafinovaný řepkový cukr by se ale podle mého rozhodně sám od sebe odbarvovat neměl.

Ta bílá barva curku vzniká právě rafinací tedz přefitrováním cukru, kdy se z nej odstraní různé "nečistoty" jinými slovy minerální latky a to by rozhodně nemělo jít vodou.

Prosím podej podnět na potravinářskou inspekci a pak sem napiš jak to dopadlo a co odpověděli, oni ti musi odpovědět do 30 dnů.

takže distribuční firma se tváří, že je vše v pořádku. Na obale je "nerafinovaný" napsané jen v polštině, nacož sází.
SZPI to začala řešit, ale nevím, zda se něčeho dobereme.
Toto je odpověď na naši stížnost od té firmy, která výrobek distribuuje:

Dobrý den,
samozřejmě, že máte právo na stížnost i na reakci, o které nás
informujete, za což Vám děkujeme a inspektory ze SZPI budeme
očekávat.Tento cukr se vyrábí u nás v Čechách, vyrábí jej Výzkumný ústav
Praha, my jej pouze překupujeme a balíme do spotřebitelského
balení.Dodáváme jej i polskému partnerovi, který nás požádal o polský
překlad na etiketě.O tom, že tento cukr barví vodu víme nejste první
kdo na tento fakt poukázal a SZPI tuto záležitost již několikrát
přošetřovala.Neshledali nic, co by porušovalo zákon o potravinách. VUC
Vám na vyžádání pošle test o kvalitě. My si dovolíme, poslat Vám konkakt
na člověka, který nám tento cukr dováží do firmy. Je to pan xxxx a
telefon xxxxxxxxx.
Dovolte mi jen závěrem říct, že jsme rodinná firma, která se skutečně
snaží vyrábět a dodávat do obchodů se zdravou výživou kvalitní a cenově
dostupné zboží.Nejsme žádnými blázny, kteří se snaží rychle zbohatnout
na úkor mnohdy i vážně nemocných lidí.S podravem ještě z Chorvatska, kde
prožíváme poslední dny dovolené Kučírková Natural Jihlava.

Takže asi tak:-/

chtěla jsem přiložit foto etikety ale pořád se mi píše, že se soubor nepodařilo nahrát.

No, snad to inspektorat nejak rozlouskne. Ja jsem amater v tomto, k chemii mam daleko, ale proste se mi ani trochu nezda, ze by to slo odbarvit ve vode, kdyz za normalnich okolnosti je ten proces "odbarvovani" (rafinace) mnohem slozitejsi, dela se to na pare, pouzivaji se primesy, aktivni uhli, ....

Zkusil jsem se na to i poptat, treba jeste neco k tomu ziskam.

Jinak ale kupuju normalni rafinovany bily cukr - krystal, je nejlevnejsi. Jestli si myslite, ze delate tim hnedym cukrem neco pro svoje zdravi, tak opravdu ne. Ty mineraly, vitaminy, ... je mnohem lepsi do sebe dostat ze zeleniny a ruznych opravdu zdravych jidel. Cukr je proste energie, potrebuju energii, dam si cukr, nepotrebuju-li tak ho vubec nejim. Neexistuje ani zadna studie, ze by byl rafinovany bily cukr nejak nezdravy nebo tak neco, proste jenom kdyz budete mit vyssi prijem energie (treba z cukru) nez kolik vydate, tak budete tloustnout. To samozrejme zdrave neni, ale ten cukr s tim souvisi jen neprimo.
Pokud chcete sladit treba i na noc a sladke vas bavi :-), tak jedinna vec, ktera funguje je Stevie. Je to proto, ze to je sice sladky, ale zaroven to neni sladidlo na principu sacharozy a zadnou energii to neposkytuje, teda se z toho neda ztloustnout.

A jeste pokud si jen chcete doprat trochu jiny cukr, tak urcite je lepsi volba koupit opravdu trtinovy a ne jen repkovy nerafinovany. Popravde kupovat draho tenhle nerafinovanej cukr je nesmysl, vzdyt s tim ten cukrovar nema zadnou praci navic, ba naopak, nemusi to rafinovat. Jenze se udelala v novinach moda a lidi si za ten pocit, ze budou zdravi radi priplati. Snad leda ze jednou prijde EU a bilej cukr zakaze a bude, doufam teda, ze se nezustane jen u zarovek. :-D

Pokud to opravdu vyrábí ten VUC,tak tam nic nelegálního a škodlivého,např.nějaká éčka,asi nebude,to by si nedovolili.Nejlepší bude se zeptat přímo tam,proč to barví,zřejmě odpoví,že to je normální.
potraviny.html

VÝZKUMNÝ ÚSTAV CUKROVARNICKÝ a.s.
U Jednoty 270/7
Písnice
Praha
142 00 Praha 411
Oficiální název: VUC Praha, a.s.

IČ: 26470080
DIČ: CZ26470080
Počet zaměstnanců: 10 - 19
Kontakty

261 090 632 - ředitel
www.vucpraha.cz

Kontaktní osoby
Ing. Málek Jaroslav - ředitel

Za normalnych okolnosti by to malo byt v poriadku,rafinacia cukru spočiva v tom ,že surovy vykryštalizovsny cukor sa premyje vodou alebo horucou parou a zbavi sa organickych zbytkov repy,na ziskanie čistej bielej farby sa pridava ultramarinove farbivo,ktore posobi ako bielidlo,tvz.nerafinovany cukor sa pripravuje len premytim,bez pridavku bielidla,takže pri použiti sa odplavia najprv tmavo sfarbene zbytky a cukor sa "prirodzene" finalne dočisti pri použivani.......otazne ovšem može byt to,či konkretny vyrobca cukor ozaj dofarbuje,aby dosiahol jednotny farebny odtien,a pokial dofarbuje,tak čim.....

Konzumny tvz.nerafinovany cukor takisto neobsahuje,resp.nesmie obsahovat žiadne nečistoty,ta hneda farba je na povrchu vykryštalizovaneho cukru,ktory vznika pri vyrobe repneho cukru,do bieleho sa prida bielidlo a hnedy povlak sa vybieli,u toho druheho sa bielidlo nepridava,takže kryštaly maju hnedy povlak,ktory sa zmyje pri použiti cukru obvyklym sposobom....otazna je prave ta skutočnost,či dotyčny vyrobca pridava nejaky typ farbiva do konkretneho vyrobku,aby dosiahol nejaky želany odtien,a pokial tam niečo pridava,čo to je,či len obyčajny karamel,alebo niečo ine,to už bude ulohou ŠOI a podobnych inštitucii...alebo či sa jedna len o nejaky fake zafarbeny bežny cukor predavany ako nerafinovany....

opet, to co pises neni pravda.

Kdo chce jít s dobou a myslí na svoje zdraví, jednoduše používá hnědý cukr místo bílého, řeklo by se. Ale má to hned několik háčků – hnědý cukr obsahuje stejně kalorií jako bílý, obsah zdraví prospěšných látek v něm není nijak závratný a aby toho nebylo málo, některé hnědé cukry se jako přírodní jen tváří.
Hnědý cukr na rozdíl od bílého neprochází rafinací

......

Hlavní rozdíl mezi bílým a hnědým cukrem je v tom, že ten tmavší neprošel chemickým procesem zvaným rafinace, při kterém se přírodní cukr čistí mimo jiné od zbytků melasového sirupu a vlákniny.

zdroj: www.vitalia.cz

Tak se mi dostalo odpovědi: je možné aby se to ve vodě odbarvilo, žádné barvivo tam být přidané nemuselo. Prostě krystalky cukru jsou bílé, je jen otázka jakým způsobem oddělíš ten zbytek, to prý může jít i pouhým promytím vodou. Pokud potravinářská inspekce rozbor provede, tak definitivně zjistí zda tam barvivo bylo nebo ne.

Nakonec to uplně smetli ze stolu. Vůbec se tím nezabývali, že prý tento cukr nic neporušuje. Až se dostanu na email, můžu sem hodit jejich odpověď.
Hrají si se slovíčkem "přírodní". Nikde není definováno co to přesně ve smyslu úpravy cukru je.
Takže to, že si jako spotřebitel koupím něco, co se tváří jako zdravější (barva, cena, nápis "přírodní") a ve skutečnosti to tak není, už obchodní inspekci nezajímá. Jde jen o to, že firma neporušila žádný zákon tím, jak to prodává.