Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nárok na podporu v nezaměstnanosti

Dobrý den,
přítelkyně pracovala 3,5 roku v jedné firmě a potom dostala výpověď pro nadbytečnost k 30.6.2012 a 3měsíční odstupné. Od 30.9.2012 byla přiznána podpora v nezaměstnanosti, kterou bude pobírat až do března (resp. v březnu přijde poslední). Chci se zeptat, pokud by nyní nastoupila do práce, ať už na smlouvu nebo na dohodu a třeba za 2 měsíce by ji propustili (a zaplácli místo někým jiným, dnes běžná praxe), měla by poté znovu nárok na podporu, nebo další nárok by byl až po odpracování jednoho roku?

Děkuji

Doporučím Vám kontaktovat call centrum služeb zaměstnanosti poradenskou linku na Ministerstvu práce a sociálních věcí, neboť výpočet je složitější.Nárok na podporu v nezaměstnanosti má občan s bydlištěm na území ČR, který v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání získal alespoň 12 měsíců důchodového pojištění. Potřebnou dobu pojištění je možné získat i prostřednictvím takzvaných náhradních dob, což je třeba doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, péče o dítě do čtyř let, doba výkonu veřejné služby či dlouhodobé dobrovolnické služby.Současně musí uchazeč o zaměstnání vždy splnit podmínku ve smyslu ust. § 39 odst. 1 písm. a) zákona o zaměstnanosti, aby získal v době 2 let před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání (tj. v tzv. rozhodném období) předchozím zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců (přičemž překrývají-li se doby důchodového pojištění, protože byl občan např. současně zaměstnán a vykonával při tom samostatnou výdělečnou činnost, započítávají se vždy jen jednou).[2]

Při vyčerpání jen části podpůrčí doby podpory v nezaměstnanosti

Uchazeč o zaměstnání, kterému v posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání neuplynula celá podpůrčí doba (nevyčerpal tedy maximální dobu, po kterou je možno podporu v nezaměstnanosti pobírat, což je v závislosti na věku uchazeče 5, 8 nebo 11 měsíců)[3] a po uplynutí části podpůrčí doby získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 3 měsíců, má nárok na podporu v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu (tedy znovu až na 5 měsíců, pokud dosáhl ke dni podání žádosti o podporu 50 let věku a méně; na 8 měsíců, pokud mu je více než 50 let, ale ne více než 55 let; na 11 měsíců, pokud je mu více než 55 let). Jestliže získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce kratší než 3 měsíce, má uchazeč o zaměstnání nárok na podporu v nezaměstnanosti po zbývající část podpůrčí doby.

Provozní doba:
Od pondělí do pátku od 8.00 do 20.00 hodin.
Telefon:
+420-844 844 803
Za hovor z pevné sítě zaplatí volající 1,53 Kč/min. vč. DPH.
Cena hovoru z mobilní sítě činí 4,50 Kč/min. vč. DPH.
E-mail:
kontaktni.centrum@mpsv.cz
callcentrum@mpsv.cz
Působnost kontaktního centra:
Celorepubliková.

Děkuji za vyčerpávající odpověď.
Ještě by mě ale zajímalo, pokud získá zaměstnání po podpůrčí době (v našem případě tedy třeba v květnu) a třeba po zkušební době by dostala výpověď, nárok na podporu už by neměla? Nemáme zájem aby to tak bylo, ale vím jak to teď u různých zaměstnavatelů chodí, tak jen ať víme, co se může stát. Děkuji