Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výpověď z důvodu nevyplácení mzdy - co dál...

Dobrý den, chtěl bych nějak poprosit o radu jak dále postupovat. Vím že mi nikdo neporadí konkrétně,ale chci to aspoň zkusit, ať vím kudy mám jít dál.

V roce 2011 konkrétně 13.7. jsem začal pracovat u nejmenované firmy,zabývající se mimo jiné i autodopravou. Nastoupil jsem na pozici řidič,s tím že jsem měl normálně smlouvu na dobu neurčitou po zkušební době.
Od první výplaty jsem dostával peníze na ruku,nikdy jsem nedostal žádnou výplatní pásku ani nic podobného,takže jsem ani žádnou výplatní pásku nepodepsal! Zaměstnavatel mi první platil vše a hned na ruku. Tedy 14 000,-kč. Průměrný plat podle učetní je kolem 12 345,-kč.
Od roku 2012 ,konkrétně někdy od března, ale začli typické výmluvy. ,, Dnes Ti dám 5 tis. a zbytek za týden,za dva, za tři.. '' To by ještě všechno šlo,zvládal jsem platit co jsem měl, a nenarůstali mi žádné dluhy.
Od srpna 2012 se ale něco zlomilo,dostal jsem poslední peníze, a to jen část mzdy nějakých 5 tisíc kč. Od té doby ani koruna, až do 5.12.2012 kdy jsme rozvázali pracovní poměr z důvodu nevyplácení mezd. Protože se zaměstnavatel nechal doma zatajovat ,atd. Poslal jsem mu výpověd Doporučeně s tím že se mi vrátí dodejka o převzetí. Výpověd jsem posílal někdy 22.11. a převzaná byla 5.12. to znamená,ten den se ukončila moje pracovní smlouva a pracovní poměr.

Konkrétně v ní bylo,že podávám výpověď z důvodu nevyplácení mezd - Část mzdy za měsíc srpen (5 000 kč),celá mzda za měsíc září(12 345 kč),říjen (12 345 kč), nemocenská za měsíc listopad (zde konkrétní sumu nevím,protože zaměstnavatel mi tento měsíc poslal dopis že mi snižuje plat na 60% z důvodu malého počtu zakázek na autodopravu ) a 5 dní za měsíc prosinec. Také jsem uvedl,že mi tímto vzniká právo na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku za dobu,která odpovídá době výpovědní lhůty - v tomto případě 2 měsíce (2x 12 345 kč)

Jenže, co teď dál ? Šel jsem se zaevidovat na Uřad práce s tím že jsem jich ve všem seznámil, proč, co a jak.

Dne 20.12.2012 ale můj v té době už bývalý zaměstnavatel,firmu prodal nebo předal nějakému novému majiteli.

Chci se tedy zeptat, jak mohu dále postupovat, jaká je šance že své mzdy a náhradu ještě někdy uvidím?
S kým mám nyní situaci řešit, na koho se obrátit, kdo mi vlastně nyní mzdu dluží - zda můj bývalý zaměstnavatel nebo nový jednatel firmy na koho je přepsána. Jak budu vlastně dokazovat kolik mi dluží na výplatách,když ani jednou za dobu co jsem u něj pracoval jsem nepřevzal ani nepodepsal výplatní pásku?

Kopie všeho co jsem odeslal mám. Dokonce jsem už i psal dopis,s vysvětlením novému majiteli firmy. Vrátila se mi dodejka s tím že dopis převzal,ale ani po 10 dnech žádná odpověď.

Vážně nevím jak dál, a budu rád za jakoukoliv radu. Protože už jen díky tomu všemu jsem se dostal do velkých dluhů u společnosti T-Mobile,která celou věc předala společnosti profidebt. Z uřadu mi sice peníze nějaké přijdou jako podpora,ale až v měsíci unor. Počítal jsem že přijdou v lednu a slíbil že nějakou dlužnou částku již nyní uhradím,ale bohužel,peníze budu mít až v unoru a profidebt už zřejmě ztratil trpělivost,což se ani nedivím a chtějí to předat soudu nebo exekuci.

Děkuji za jakoukoliv radu,která mě nasměruje někam dál,nebo nadobro ukončí jakoukoliv moji šanci jak dál postupovat.

Dobrý den,

nebyl-li mzdový nárok zaměstnance uspokojen zaměstnavatelem řádně a včas, může se zaměstnanec svých nároků domáhat pouze soudní cestou.V úvahu připadá také podání podnětu ke kontrole dodržování pracovněprávních předpisů k místně příslušnému oblastnímu inspektorátu práce. Inspektoráty práce kontrolují dodržování pracovněprávních předpisů zaměstnavatele a za jejich porušování mohou ukládat pokuty, nemohou však rozhodnout o individuálnícj nárocích jednotlivých zaměstnanců.JInak řečeno pokud zaměstnavatel i přes hrozbu uložení pokuty inspektorátem práce za porušování pracovněprávních předpisů (je povinen mimo jiné předat a vyhotovit výplatní pásky) odmítne dlužnou mzdu uhradit, nelze se proti jeho jednání bránit jinak než podáním žaloby k soudu.Jistě máte písemnou pracovní smlouvu, kde máte stanovenu mzdu nebo pracovní smlouvu a mzdový výměr. POkud Vám zaměstnavatel nepředával výplatní pásky, porušoval tím ustanovení zákoníku práce.