Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem výpověď vs dohoda

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jaký je rozdíl mezi výpovědí ze strany zaměstnance a dohoda ze strany zaměstanace. Mám smlouvy na neurčito a ve firmě pracuji 14 měsíců. Vzhledem k tomu že jsem v zaměstání měl astmatický záchvat a pracuji v prostředí ve kterém pracuji mi nedělá dobře, rozhodl jsem se že odejdu. Nevím jaký způsobem mám ukončit pracovní vztah. Poradí mi někdo? Děkuji

Dohoda je dvoustranný právní úkon, je třeba vůle a souhlasu obou stran. Výpověď je jednostranný právní úkon, tedy druhá strana s tímto právním úkonem nemusí souhlasit, aby byl platný. Pokud se se zaměstnavatelem dohodnete a rozvážete pracovní poměr dohodou, můžete skončit třeba za týden. Pokud se nedohodnete, je třeba doručit zaměstnavateli písemnou výpověď a bude Vám běžet výpovědní doba, jak máte stanoveno v pracovní smlouvě. Pokud byste skončil pracovní poměr ze zdravotních důvodů,(lékařský posudek, nemožnost pracovat na jiné zaměstnavatelem nabídnuté pracovní pozici v jiném prostředí), měl byste nárok na odstupné, jak už zde bylo v jiné otázce řešeno.