Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Podvod u nebankovního poskytovatele finančních služeb

Dobrý den přeji,
chtěla bych poradit ohledně postupu ve věci:

Manžel v roce 2010 požádal u nebankovního poskytovatele finančních služeb o půjčku cca 500 000 kč. Jako spoludlůžníka(ručitele) uvedl mě, ale smlouvu kde měl být můj osobní podpis, podepsal on bez mého vědomí, což jsem tehdy nevěděla. Půjčku údajně splácel zhruba 2 roky. Dnes, v době kdy už jsme rozvedeni, ale stále bydlíme pod jednou střechou podal na sebe osobní bankrot, oddlužení. Nastala nepříjemná věc a to taková, že mě jako spoludlužníkovi přišlo upozornění, že do konce určeného měsíce musím uhradit dlužnou částku 450 000 kč.
Ač v době, kdy jsme byli ještě manželé a bydleli společně v jednom bytě a tenhle podvod na mě udělal, měl trvalé bydliště psané jinde. A právě na té adrese jiného trvalého bydliště byla smlouva i podepsána, což považuji za jeho velkou chybu v následném sporu o zaplacení dlužné částky. S poskytovatelem dané půjčky jsem se telefonicky spojila a po konzultaci zmiňovaného problému, mě bylo doporučeno, abych napsala čestné prohlášení a dopis jim poslala.
Chtěla bych Vás poprosit, jaké další kroky učinit, abych nemusela dlužnou částku platit já, a aby podvod, který na mě udělal, byl odhalen.
Děkuji za odpověd

No já myslím, že za půjčku, která vznikla za doby manželství, obecně odpovídají oba dva manželé a to i když ji podepsal třeba jen jeden z manželů. Takže je to jedno, jestli tam tvůj podpis je a nebo není.

§ 143/1b) Občanského zákoníku
Společné jmění manželů tvoří závazky, které některému z manželů nebo oběma manželům společně vznikly za trvání manželství, s výjimkou závazků týkajících se majetku, který náleží výhradně jednomu z nich, a závazků, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého.

Čili jestli jste v té době měli společný majetek alespoň v takové hodnotě, jako byla výše půjčky, tak to bylo přiměřené majetkovým poměrům a odpovídá za to i ten druhý z manželů, který o té půjčce třeba ani nevěděl.