Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vadné těsnění na Vodoměru

Dobrý den, Má známa řeší spor s Vodárnama konkrétně se společností Veolia a věc se má asi tak.. Při odečtu vody byla zjištěna velká spotřeba o proti předchozím rokům o cca 500m3, při hledání úniku vody a po vyčerpání cca 30cm vody z vodoměrné šachty byl zjištěn únik ve spoji vodoměru se sestavou ventilů přímo pod plombou, kde bylo vadné těsnění.. bohužel to bylo ve spoji na vývodu z vodoměru a tudíž zmíněné množství vody se načetlo.. zajímalo by mě kdo teď bude platit uniklou vodu když vodoměr je majetkem vodáren a závad byla na jejich zařízení a ještě ve spoji pod jejich plombou kde selhalo těsněni, které montovali.. Vodárny se k celé situaci staví tak, že není možné aby takové množství vody odteklo a nabízejí slevu 5m3 za dobu od nahlášení do odstranění závady, tedy za dobu cca 5hodin. A argumentují tím, že se měl vodoměr častěji kontrolovat a tím by se na únik přišlo mnohem dřív..

Jestli je vodoměr jejich majetek a ještě zaplombovaný,je to snad jejich starost.A ty častější kontroly by si snad jako majitelé měli provádět sami.Nebo snad mají nějakou písemnou smlouvu o pronájmu a povinných kontrolách uživatelem?Pokud budou něco takového dál tvrdit,požadujte vše písemně a rovnou jim sdělte,že to máte pro právníka a případný soud.

ve smlouvě je jen to, že se má vodoměr zabezpečit proti mrazu a dalším podobným věcem, což je vše splněné. To aby majitel chodil každé pondělí na kontroly do šachty tam opravdu psáno není.. Dle našeho uvážení jsme v právu, ale rádi bychom se o tom ujistili, než jim začneme soudem vyhrožovat..
Btw. máte někdo zkušenosti, zda se toho zaleknou a konečně to začnou řešit, nebo je reálná šance že se s nimi opravdu nakonec budeme tahat po soudech??

Tak spíš než se zaleknou budou chtít nabídnout schůdný řešení pro oba.

Tenhle velký únik když už na to příjde, můžou při nejhorším považovat za to že jste si např. chtěl stočit odebrané množství dolů nehledě na plomby.Není možné aby tolik vody uteklo vadným těsněním.

Vodáci to vědí že se to hlavně ve stupačkách dělá, že si lidi nechají nebo si odmontují vodoměr dočasně přívod zaslepí a vodoměr pak kompresory stáčí.Po zpětné montáži stočeného vodoměru pak vzniká třeba toto(viz to těsnění a úniky vody).

Neřikám že to je Váš případ ale když budete vystrkovat růžky s tímhle na vás vyrukujou a částka se v případném prohraném soudním sporu může vyšplhat mnohonásobně.(doplatek odebrané vody od jejich poslední řádné kontroly, poškozování vodoměru-defakto to stáčení maj taky nějek peněžně ošetřeno, apod.)Namísto toho že se s vámi pokusili dohodnout se.

Jestli jste si ale jistý směle do nich.

To není uplně pozitivní odpověď :-) No máme to natočené na video, teklo to jak blázen.. a mohlo to téct bůh ví jak dlouho. Je to v rodinném domě, na kraji pozemku ve vodoměrné šachtě a rozhodně s tím nikdo nic nedělal.. žije tam pouze jedna osoba - zmíněná majitelka, která má běžnou spotřebu 70 kubíků za rok.
No zaplatit přes 20tisíc za poruchu na jejich zařízení je prostě zhovadilost, takže bude poslední dopis - ofiko poštou a pak se maj na co těšit, pokud neustoupí. Běžný uživatel v této situaci přece nebude platit za to, že si nějaký debil rozmontovává a stáčí vodoměr!

Nějak mi není jasné co z toho máte zrovna vy?:-) Neznám a ani nechci znát podrobnosti, ale víte že si to dotyčná někým nenenchala "stočit"?

Je tu i možnost že si majitelka nechávala"opravit" něco na tom potrubí, v tom případě bych to reklamoval u živnostníka -firmy co se v tom hrabal a tuhle částku bych žádal po něm.

Do vodáků bych moc nerýpal, ještě by fakt mohli přijít na něco co by jste tam nechtěli.Je to to samé jako odběr elektriky načerno-kolik lidí byť i neprávem už dokázali ošulit?

No jestli jde o tak velké peníze,tak bych raději navštívil nějakého právníka,ten poradí líp.Mohl by třeba rozporovat současnou spotřebu a průměr za minulé roky,při pobytu jedné osoby je ta spotřeba asi nesmysl a jelikož se jedná o poruchu jejich zařízení(je myslím jedno jestli je vadný vodoměr nebo to teče okolo),mělo by se to vzít snad průměrem podle posledních let.Ale to musí říct ten právník,jaká je šance.Černý odběr vám asi nikdo neprokáže.
A to k tomu naúčtovali i stočné-když jim to teklo do země a ne do kanalizace??

stočné se tady platí městu a bylo přislíbeno, že vydají dokument, na základě kterého bude město účtovat běžné stočné. Což tedy zatím nedali.. ale pokud dají tak by to měl být relevantní důkaz že souhlasí s tím že voda protekla do země. Takže by se tím dalo ohánět i posléze..

Tak se ještě poraď s právníkem,ale já bych asi jejich požadavky odmítl s tím,že těch 20 tisíc nemám a jestli mají důkazy o mé vině,musí se oni soudit.Akorát nevím,jak je to se lhůtami splatnosti,jestli když podáš protest(tj.reklamaci faktury) se to pozastaví nebo ne.Aby vás pak naschvál trvale neodpojili jako dlužníky.