Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Fond pracovní doby

Mám ČID a pracuji na poloviční úvazek. První týden v lednu jsem byl ještě na neschopence (ten už neplatil zaměstnavatel)
Po nástupu mi byly naplánovány směny na 23 dní.
Neměl jsem mít jen 22, když jeden den byl svátek ?
Svátek je přece placený a já za něj nemusím odpracovat směnu a 1.ledna jsem byl na neschopence.
Mám úvazek 20 hod. týdně a plat za měsíc ....kč. (částku neuvádím, protože by byla k smíchu)
Je normální, že plat je pořád stejný ať je za měsíc 20 nebo až 23 prac.dní ?
Fond dní, které musím odpracovat je tedy včetně svátků.
Ve smlouvě mám, že pracovní doba bude nerovnoměrně rozdělena na období celého kalendářniho roku, včetně sobot, nedělí a svátků.

Ahoj, mám menší nejasnosti ohledně počtu pracovních dní. Resp. já mám jasno, ale bohužel mám na starost psaní směn pro recepci a kolegyně se dohaduje, že je to jinak. Ráda bych ten spor už zakončila, než ji odkážu na mzdové oddělení firmy.

Jedná se o dvousměnný provoz (12h) s nepravidelnými směnami (rozpis podle toho, jak kdo může). Pracujeme včetně svátků, za které pobíráme příplatky. Smlouvu máme na HPP - 37,5h týdně . Mám tedy za to, že fond pracovní doby je včetně pracovních svátků a tedy třeba za prosinec 2014 je to 172,5h. Kolegyně odmítá dvě směny s tím, že fond je jen 150h. Jak to tedy je?

Kdysi jsem to sice řešila s firmou právě kvůli nedostatku směn a bylo mi řečeno, že je to včetně svátků. Kolegyně si prostě dupla, že to tak není. Ráda bych ji odkázala na příslušnou část zákoníku nebo tak něco, ale jako na potvoru to nemůžu dohledat. Předem díky.

Kolegyně nemůže nic odmítat (natož "si dupnout"), protože
pracovní dobu i rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel
(ať si kolegyně nastuduje zákoník práce).

Zákoník práce žádný "fond pracovní doby" nezná.

Pro zaměstnavatele i zaměstnance je závazná týdenní
pracovní doba tak, jak ji pro ten který typ provozu
stanoví zákoník práce:
– pro jednosměnný provoz 40 hodin týdně,
– pro dvousměnný provoz 38,75 hodin týdně a
– pro třísměnný či nepřetržitý provoz 37,5 hodin týdně.

V režimu s nerovnoměrně rozloženou pracovní dobou musí
zaměstnavatel pracovní směny rozvrhnout tak, aby zaměstnanec
v dlouhodobém průměru (max. 26 týdnů) odpracoval
týdenní pracovní dobu stanovenou pro jeho typ provozu.

Odpracuje-li zaměstnanec za vyrovnávací období hodin více,
půjde o práci přesčas, za niž mu bude náležet příplatek
(nebo v případě dohody obou stran náhradní volno).

"Fond pracovní doby" je pracovní pomůcka zaměstnavatele,
který je povinen pracovní pomůcku/y používat tak, aby zaměstnance
neznevýhodňoval, ale nesmí je ani neoprávněně zvýhodňovat.

Poznámka
Při týdenní pracovní době 37,5 hodin týdně
připadá na prosinec 2014 za předpokladu, že pracovní směny
kvůli svátkům odpadnou 150 pracovních hodin.

Připadne-li však na svátky souvislý odpočinek v týdnu,
může zaměstnavatel směny naplánovat na jiné dny.

Když už byl otevřen starší dotaz, odpovím
(odpověď se může hodit dalším).

(1)
Pracovní dobu i rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel.
Zaměstnanec je povinen odpracovat všechny nyplánované směny.

(2)
Ano, v případě měsíční mzdy (měsíčního platu) to je v pořádku.