Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co nejrychlejší výpověď z nájmu bytu

Dobrý den, potřeboval bych poradit nebo spíš doporučit jak mám řešit svoji situaci. Od 1.10.2015 bydlím v Brně v bytě, ve kterém bydlí ještě další 2 spolubydlící, na jednoho z nich je tato smlouva napsána na dobu určitou do 30.9.2016, já jsem tam napsán pouze v kolonce "Spolu s podnájemcem bude byt užívat:", v čemž vidím první problém abych nezpůsobil tomu kamarádovi nějaké potíže. Situace je taková, že moje přítelkyně si našla skvělý byt a nabídla mi abych s ní bydlel, což je i mé přání. Aktuálně ona platí 5500 kč za svůj, já 4500 kč za ten náš (úplně zbytečně protože už bydlím u ní), což je každý měsíc velká ztráta. Teď tedy řeším, jak co nejrychleji vypovědět smlouvu a přestat zbytečně platit. Nájem je složen z 9500 kč za užívání bytu a 930 kč jako "záloha na služby". Dále si platíme energie a internet sami. To vše si samozřejmě dělíme mezi nás tři.

Další nájem bych měl platit už teď v úterý, a první nejnásilnější možnost o které reálně přemýšlím je, že prostě přestanu platit svůj nájem, za což mi může nájemce okamžitě vypovědět smlouvu, což je přesně to co potřebuji. Ještě je nutno podotknout, že jsme při podpisu smlouvy museli složit 19 000 kč (dva nájmy) jako peněžitou jistotu, každý za sebe jsme tedy dali 6333 korun. Je mi jasné, že těchto 6333 kč bych při takovém jednání ztratil, ale vzhledem k tomu, že již při druhé platbě nájmu se to mnohem více vyplatí, nevadí mi to. Zde se jenom bojím, aby na to nedoplatil právě můj kamarád na kterého je napsána smlouva, protože těch 19 000 kč složil právě on (i když našimi penězmi) a na něj je ta smlouva napsána. To samé platí o měsíčním nájmu, nemusel by ho platit on za mě? Doufám že ne, že by to byla starost nájemce bytu (který mimochodem není vůbec čestný člověk, proto mi není líto s ním takto jednat).

Jiné možnosti výpovědi už právě neznám, snad jedině kdybych se s nájemcem dohodnul na okamžité výpovědi z nájemní smlouvy, což je ale podle mě nereálné protože by na tom tratil. Kdybych měl jednat čestně a platil bych nájem až do konce smlouvy, utratil bych zase spoustu peněz já.

Obracím se proto na Vás. Jaký je váš názor, rada nebo doporučení pro mě? Mockrát děkuji za každou odpověď a pomoc.

Přikládám ještě část smlouvy jednající o skončení podnájmu, kdyby bylo potřeba, vyfotím i další části smlouvy.
DSC_0296_min.jpg

Jakub

Jak pise Pedrosso...

Kdyz nezaplatis najem,nestane se vubec nic, protoze ty nejsi najemcem bytu. A tudiz se na tebe nestahuje snad ani zadna vypovedni lhuta a nestahuje se na tebe ani cast ve smlouve o skonceni podnajmu. Muzes se tedy kdykoliv sbalit a odejit. Ovsem povinnost kazdy mesic zaplatit onech 10K (ci jakou castku ma kamarad ve smlouve) plati, at uz je v tom byte kolik chce lidi. Takze po tvem odchodu musi zbyvajici 2 spolubydlici platit proste vic. Jina situace by byla, kdybyste meli kazdy podnajemni smlouvu s majitelem. Pak plati 3 mesicni vypovedni lhuta, nebo dohoda. Pokud ale ty osobne nemas zadnou smlouvu, pak se na tebe logicky zadna nevztahuje.

Platit se musi dle toho, co ma kamarad uvedeno v podnajemni smlouve. Ta povinnost se tvym odchodem nezrusi. Takze pokud je ve smlouve napsano 9500kc+930kc, pak to musi platit. Nebude to na tretiny, ale bude to na poloviny. Tvym odchodem se na te smlouve nic nezmeni, takze na najemce bytu to opravdu neprejde.

Moznosti jsou tedy:

- najit si nahradu za sebe. Kamaradi nebudou muset platit vice
- domluvit se s kamarady. Treba by jim nevadilo 2 mesice platit vice, nez si sami nekoho najdou.
- nadale platit ty, nez nekoho najdes. Povinnost k tomu ale nemas zadnou. Snad jen trochu moralni, ze v tom nenechas kamose jen tak. Pokud platit, pak ale jen 3500kc. Tedy tretinu najmu. Proc platis za energie a internet, kdyz tam uz nebydlis a tedy energie nepouzivas?

Je to přesně tak, jak píše helemese. Ty nemáš žádné právní závazky, něco jiného je morální rovina. Majitel podepisoval smlouvu jenom s kamarádem a ten za vše ručí a za vše musí platit. Můžeš se sbalit ze dne na den a odejít, ovšem necháš v tom kamaráda se vymáchat a na kauci asi také můžeš zapomenout. Zkus se spíše domluvit s kamarády, ať si za tebe najdou náhradu nebo si ji za sebe najdi sám a také, do kdy jim budeš přispívat na nájem. Třeba, že jím necháš kauci a odstěhuješ se hned a oni ať si mezitím za tebe najdou náhradu. Sice se teď budou muset složit na tvoji část nájmu, ale potom se jím to vrátí, až dostanou zpět kauci nebo jím to zaplatí nový podnájemník. Bude to čestné a současně je to bude nutit rychle hledat dalšího podnájemníka.