Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přivlastněni si věci

Dobrý den, mam dotaz na přivlastnění si věci, protože u nás na parkovišti stojí vozidlo (auto) už cca 5 let bez známek že by se o to vozidlo někdo staral (porostle mechem, prázdné pneumatiky a rezavé). Zajímalo by mě jestli tedy vozidla spadají do movitých věcí které mohou být přivlastněny a popřípadě jak na to. Děkuji za odpověď.

Dost dobře nechápu, jestli tazatel má o to auto zájem (když pět let stojí venku a nikdo se o něj nestará, tak IMHO akorát nabrat na vidle a odvézt na vrakoviště) nebo mu překáží a chtěl by ho někam odtáhnout, aby nepřekáželo. Asi bych kontaktoval cajty nebo městské cajty, aby konali, že na parkovišti stojí vrak (možná ho tehdy někdo ukradl, svezl se a u vás odstavil).
Případně, pokud auto má RZ bych se kouknul na stránky
http://www.stopnehodam.cz/ceska-kancelar-pojistite lu-overeni-zakonneho-pojisteni-a-rz-vozidla/
jestli za to auto někdo platí pojištění.

No jestli to chceš přivlastnit jen kvůli tomu,abys to rozmlátil a dal do sběru,tak s tím by pak mohly být problémy kvůli ekologické likvidaci.Třeba kam jsi dal starý olej a další provozní kapaliny,znečištěné díly,kde jsi to rozebíral atd.

spadají do movitých věcí které mohou být přivlastněny

-které věci to jsou? Já znám jen houby a lesní plody.Auta tam asi nepatří.:-)
Dneska si vlastně nesmíš nic vybrat ani z popelnice,to je už majetek obce.

Auto je sice starší kousek (fiat coupe), ale není na něm nic co by se nedalo spravit, tak proto. :) Já akorát slyšel že když se nějaká movitá věc nachází na veřejném prostranství a majitel o tu věc nejeví zájem déle jak 3 roky, tak potom by se tato věc dala přivlastnit někým jiným skrze zákon.

To si nejsem jistý - "rušila" se pouze vozidla v "polopřevodu", takže pokud to mělo vlastníka, tak teoreticky stále "jezdí", byť má momentálně určitě propadlou technickou.
Já bych se bál hlavně toho, že by si nějaký aktivní ouřada mohl vzpomenout, že když se k tomu konečně někdo přihlásil, tak by po něm mohl začít vymáhat různé poplatky za zábor veřejného prostranství, nepovolené parkování, a podobné chuťovky, co si v paragrafech najde a vymyslí…

Větší blbost jsem neslyšel.... Vím o spoustě kamer městské policie které jsou upevněné na veřejném prostranství více jak 3 roky, ale že bych si je díky tomu mohl přivlastnit ? To by se pomalu člověk bál vyjít z domu kdyby tohle existovalo.... Co třeba odstavená nějaká technika na parkovišti, často jsou vidět nějaké bagry a podobné co někomu stojí vedle pozemku na veřejném prostranství dlouhé roky ale ještě jsem neslyšel že by si někdo jen tak přišel a vzal si to.

Psal jsem přivlastnění opuštěné movitosti o kterou se majitel nestará déle jak 3 roky ( Pokud dojde k opuštění movité věci, může si ji kdokoliv přivlastnit. Tato možnost nabytí vlastnického práva je nově upravena v § 1045 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.), nepsal jsem krádež...

Vidím že tady to očividně nikdo nepochopil, nechci to auto ukrást, rozebrat a ani nic podobného, chtěl jsem se jen poradit jak by to auto mohlo změnit vlastníka zcela legální cestou. Už jsem kontaktoval majitele a vše je vyřešeno. :-)

§ 1045
(1) Věc, která nikomu nepatří, si každý může přivlastnit, nebrání-li tomu zákon nebo právo jiného na přivlastnění věci. Movitá věc, kterou vlastník opustil, protože ji nechce jako svou držet, nikomu nepatří.

Jinými slovy, pokud věc má majitele tak si ji přivlastnit nemůže nikdo. Jde to pouze v případě že dotyčný majitel výslovně (a předpokládám že ve finále i papírově) dá najevo že danou věc nechce a nemá o ni zájem (což je v dnešních časech nereálné protože ve všem jsou peníze).

Možná by nebylo od věci dát sem fotku auta, že hledáš majitele, protože tomu autu hrozí odtažení a sešrotování. A případně se zeptat i tady:
garaz.autorevue.cz
Třeba se někde vyskytuje dobrý víl co by znal majitele a upozornil ho, že by ten jeho pekáč od něj někdo koupil.
Nebo třeba dát zprávu cajtům nebo měšťákům, že ve vaší ulici je už dlouho auto, jestli náhodou není hledané nebo hlášené jako odcizené.
http://pravo.poradna.net/q/view/8597-co-je-to-za-a uto-nehleda-ho-nekdo